Zprávy / KlimaVlastníci lesů dostanou od roku 2028 peníze za uložení uhlíku v lesích31.5.2024 19:10 | PRAHA
(ČTK)
Vlastníci lesů budou od roku 2028 dostávat platbu za zajištění klimatické funkce lesů, tedy uložení uhlíku v lesních porostech. ČTK to sdělilo ministerstvo zemědělství (MZe), které plošnou platbu připravuje. Půjde o první podporu za dodržování klimatických opatření, kterou lesníci dostanou od státu a bude součástí zákona. Soukromí vlastníci na setkání s novináři řekli, že jejich lesy, které tvoří zhruba 21 procent výměry všech lesů v ČR, dokážou každoročně zadržet až procento vyprodukovaného oxidu uhličitého v celém Česku.
Fridays for Future uspořádali stávku za klima a protestovali proti Křetínskému31.5.2024 19:08 | PRAHA
(ČTK)
Studenti z hnutí Fridays for Future dnes uspořádali před sídlem Czech News Center (CNC) stávku za klima, na které chtěli upozornit na vliv miliardáře Daniela Křetínského v médiích. Jako problém vnímají jeho podnikání ve fosilním průmyslu a vlastnictví významné části české mediální scény. Křetínský má 50 procent akcií ve společnosti Czech Media Invest, které patří mediální dům CNC. Podle dvou desítek protestujících Křetínského vliv na média přispívá k nedostatečné informovanosti české společnosti o dopadech klimatické krize. Mluvčí Křetínského společností Daniel Častvaj ČTK řekl, že obvinění protestujících jsou absurdní.
PR článek
Jak dosáhnout energetické nezávislosti?31.5.2024 13:58
Panama už má první klimatické vysídlence, obyvatele ostrova ohroženého mořem31.5.2024 10:35
(ČTK)
Panama už má oficiálně první klimatické vysídlence. Tamní vláda tento týden zahájila plán, jehož cílem je přesunout na pevninu obyvatele malého ostrova, který ohrožuje stoupající hladina moře, uvedla tisková agentura EFE. Program se bude týkat zhruba 1200 lidí, vláda ale poukazuje na to, že ve zranitelné situaci jsou i další ostrovy.
Státy na jihu Afriky se obávají, že kvůli suchu přijdou o další slony31.5.2024 10:21 | HARARE
(ČTK)
Členské státy EU se shodly na odstoupení od Smlouvy o energetické chartě31.5.2024 01:10
(ČTK)
Globální přechod na obnovitelné zdroje energie loni zpomalil31.5.2024 00:56 | PAŘÍŽ
(ČTK)
Globální přechod na obnovitelné zdroje energie v odvětvích, která mají velkou spotřebu energie, v loňském roce zpomalil. Brzdí ho nedostatky v regulaci, politické tlaky a neschopnost stanovit jasné cíle. Uvedla to ve svém výročním hodnocení skupina REN21, která sdružuje vlády, výzkumné instituce a nevládní organizace s cílem podpořit přechod na čistou energii.
Vědci v knize popisují, jakým způsobem se podle nich šíří dezinformace o klimatu30.5.2024 18:00
(ČTK)
Odborníci, kteří jsou součástí vědecké sítě o klimatické vědě, v nové knize rozkrývají, jakými strategiemi se podle nich řídí organizované sítě a jednotlivci, jejichž cílem je bránit Evropě v boji s klimatickými změnami. Klimatické obstrukce se drží při životě díky vzestupu krajní pravice nebo tzv. greenwashingu, uvádí publikace. Experti se věnovali jednotlivým 11 státům včetně Česka, jedna z kapitol je věnována Evropské unii jako celku. Na tiskové konferenci v Bruselu dnes knihu představili novinářům její autoři a zástupci The Climate Social Science Network (CSSN). Publikace je přístupná on-line.
Německá vláda chce umožnit kontroverzní podzemní ukládání oxidu uhličitého30.5.2024 00:53 | BERLÍN
(ČTK)
Německá vláda kancléře Olafa Scholze otevřela cestu k podzemnímu ukládání oxidu uhličitého (CO2), metodu považuje za nezbytnou pro dosažení uhlíkové neutrality. Tento způsob nakládání s CO2 ale vyvolává kontroverze kvůli vysokým nákladům a možným rizikům pro životní prostředí. Návrh zákona, na kterém se vláda dohodla a o kterém bude jednat parlament, považuje za hlavní možné úložiště dno Severního moře, umožní ale skladování CO2 také na pevnině.
V Dillí naměřili rekordních 52,3 stupně, úřady varují před nedostatkem vody29.5.2024 15:53 | DILLÍ
(ČTK)
Meteorologové v indickém hlavním městě Dillí dnes naměřili rekordní teplotu 52,3 stupně, informovala agentura AFP. Teploty tam překonávají historicky nejvyšší hodnoty již od úterka, kdy o sedm desetin stupně padl dosavadní rekord 49,2 stupně z května 2022. Podobné teploty asijská země očekává i ve zbytku týdne. Vedra Indii sužují už více než měsíc a vláda upozorňuje na možný nedostatek vody.
Analytik: Nový návrh Politiky ochrany klimatu má nedostatečné ambice29.5.2024 01:08 | PRAHA
(ČTK)
Aktualizovaný návrh Politiky ochrany klimatu (APOK) nemá dostatečné ambice a plánované cíle klimatické neutrality se s ním nemusí naplnit, řekl na setkání s novináři analytik Asociace pro mezinárodní otázky Martin Abel. Mezi dalšími mezerami dokumentu je podle něj omezení kompenzací dopadů dekarbonizace pouze na nejchudší skupiny obyvatel. Řada opatření je podle analytika příliš slabá na to, aby docílila poklesu emisí. Připravovaný návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) má v červnu projednat vláda.
Studie: Změna klimatu za poslední rok přinesla asi měsíc velmi teplých dní navíc28.5.2024 19:28
(ČTK)
Lidé po celém světě za posledních 12 měsíců zažili v průměru o 26 dní s abnormálně vysokými teplotami více, než by jich bylo, kdyby počasí neoteplovala člověkem poháněná změna klimatu. Odhaduje to nová studie, na kterou dnes upozornil deník The New York Times (NYT). V některých zemích bylo podle autorů od loňského května i více než 100 extrémně teplých dní, které by bez klimatické změny nenastaly.<
Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života28.5.2024 14:18 | BERLÍN
(ČTK)
Pojišťovny odhadují škody na plodinách po mrazech na stovky milionů korun27.5.2024 18:54
(ČTK)
Pojišťovny odhadují pojištěné škody na zemědělských plodinách po nočních mrazech, které zasáhly zemi koncem dubna, na stovky milionů korun. Nejvíce se jich týká ovoce. Vyplývá to z vyjádření největších pojistitelů zemědělců. Jde podle nich o rekordní škody v tomto pojištění. Pokud mají zemědělci sjednané pojištění plodin pro letošní rok, dostanou od státu podporu v plné výši. Při nedoložení platného pojištění dostanou pěstitelé o polovinu méně, sdělilo dnes ČTK ministerstvo zemědělství (MZe).
Vědci: Zelená dohoda pomáhá EU zlepšovat výsledky v ochraně klimatu27.5.2024 01:20
(ČTK)
Evropská unie výrazně zlepšila své výsledky týkající se snahy o zpomalení klimatických změn díky zavedení Zelené dohody, takzvaného Green Dealu. Současné hodnoty unijních emisí směřují k omezení dalšího nárůstu zemské teploty, vyplývá ze zprávy nezávislého vědeckého projektu Climate action tracker (CAT). Zelená dohoda předpokládá snížení uhlíkové emise do konce dekády minimálně o 55 procent v porovnání s rokem 1990. Podle klimatologa Miroslava Trnky z Ústavu pro výzkum globální změny Akademie věd ČR jsou cíle dohody ambiciózní, avšak odpovídají realitě a jsou proveditelné.
Na akci GreenHack budou inovátoři ze světa čelit výzvám v oblasti udržitelnosti27.5.2024 01:10 | PRAHA
(ČTK)
Evropský hackathon udržitelnosti GreenHack přivítá 85 inovátorů z České republiky i ze zahraničí. Mladí programátoři se budou muset v rámci akce postavit pěti výzvám v oblasti udržitelnosti. Patří mezi ně postavení webové platformy pro řízení energií v domácnosti, dynamického 3D modelu pro efektivnější spotřebu, nástroje pro hodnocení ekologické přívětivosti, vyhodnocení nezávadnosti potravinových produktů či snížení ekologické stopy umělé inteligence. Akce se uskuteční 27. a 28. května na NEWTON University v Kongresovém centru Praha.
V Bulharsku sklízejí okvětní plátky růží kvůli klimatické změně o měsíc dříve26.5.2024 20:05 | SOFIA
(ČTK)
Bulharští farmáři začínají tento týden sklízet okvětní plátky růží. Je to zhruba o měsíc dříve, než bývá obvyklé. Dřívější sklizeň způsobuje klimatická změna, která přinesla teplejší a vlhčí jara, píše agentura Reuters. Členská země Evropské unie na jihovýchodě Balkánu je jedním z předních světových producentů voňavého růžového oleje, jenž se používá také v kosmetickém průmyslu.
Zlínský kraj uvolní 7,5 milionu korun na zmírňování následků sucha v lesích24.5.2024 10:39 | ZLÍN
(ČTK)
Zlínský kraj uvolní 7,5 milionu korun na zmírňování následků sucha v lesích. Schválili to krajští radní. Dotace hejtmanství rozdělí mezi 14 žadatelů, sdělil ČTK Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů. Loni hejtmanství z programu vyplatilo 3,4 milionu korun. Peníze tehdy rozdělilo mezi osm žadatelů.
Transformace technologií bude moravskoslezský průmysl stát desítky miliard korun23.5.2024 10:50 | OSTRAVA
(ČTK)
Do transformace svých technologií, tak aby splňovaly limity dané Zelenou dohodou pro Evropu, Green Dealem, budou muset průmyslové firmy v Moravskoslezském kraji v příštích letech vložit až desítky miliard korun. Uvedli to účastníci diskuse, která proběhla tento týden na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava.
Akcionáři Shellu odmítli výzvu, aby firma zpřísnila své klimatické cíle22.5.2024 10:58 | LONDÝN
(ČTK)
Akcionáři britské energetické společnosti Shell na výroční valné hromadě odmítli apel skupiny investorů, kteří firmu v usnesení vyzvali, aby znovu zpřísnila své klimatické cíle. Šéf podniku Wael Sawan totiž v březnu zmírnil cíl pro snížení uhlíkových emisí, který si podnik stanovil do roku 2030. Informovala o tom agentura Reuters. Shell patří mezi největší producenty ropy a plynu na světě. Včerejší valnou hromadu opět narušili ekologičtí aktivisté.
Malé ostrovní státy mají právo na lepší ochranu klimatu, tvrdí mezinárodní soud22.5.2024 02:14
(ČTK)
Malé ostrovní státy mají právo na lepší ochranu klimatu, konstatoval včera Mezinárodní soud pro mořské právo v Hamburku. Informují o tom server německé veřejnoprávní televize ARD a agentura DPA, která připomíná, že se na soud obrátila skupina devíti ostrovních států z Tichého oceánu a Karibiku, které ohrožuje stoupající hladina moří v důsledku klimatických změn.
MŽP: Novela zákona o ochraně přírody má zajistit ochranu městských stromořadí22.5.2024 01:56 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí připravilo změnu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má posílit ochranu stromořadí a vzrostlých stromů. Zajistí podle úřadu také, aby za stromy pokácené kvůli výstavbě byla vysázená náhrada. Vzrostlé stromy a aleje ve městech mají být součástí opatření k ochraně proti měnícím se klimatickým podmínkám. V horkých dnech poskytují chlad a stín, zvlhčují ovzduší, zachytávají prach a tlumí hluk či pomáhají zasakovat vodu.
Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí20.5.2024 01:45
(ČTK)
U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much19.5.2024 00:56
(ČTK)
Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště18.5.2024 19:17 | MNICHOV
(ČTK)
Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
Ekologické organizace: Farmy podle návrhu ministerstva dostanou dotace i bez zlepšení stavu krajiny17.5.2024 20:19
(ČTK)
Ekologické organizace kritizují návrh ministerstva zemědělství, podle kterého by se ekologické dotace vyplácely také zemědělcům, kteří nesplní některé podmínky ke zlepšení stavu krajiny, například požadavek na pěstování více než jedné plodiny na větších farmách nebo vyčlenění části půdy na podporu přírody. Ve společné tiskové zprávě to uvedly Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická a Světový fond na ochranu přírody (WWF) v Česku. Ministerstvo zemědělství v reakci pro ČTK uvedlo, že chce sazbu ekologické platby zachovat, protože vypuštěný požadavek na diverzifikaci plodin je pouze jedním z mnoha a většina ostatních podmínek pro výplatu dotace se nezmění.
Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů15.5.2024 01:01 | PRAHA
(ČTK)
Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek14.5.2024 19:18
(ČTK)
Letos proběhne 50. ročník filmového festivalu EKOFILM. O čem bude?14.5.2024 16:15 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí EKOFILM představil vizuální styl pro jubilejní 50. ročník. Letos poprvé se na něj vyhlásila veřejná soutěž. Vítězné grafické zpracování letošního tématu Jak (ne)zabít přírodu vybrali organizátoři z dvaceti šesti přihlášených návrhů. Ten vítězný vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem. Autor ilustrací, šestadvacetiletý Oliver Moučka, vsadil ve svém zpracování především na hravost a důvtip. Letošní Ekofilm proběhne 1.–6. října v Brně, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován projektům na ochranu přírody, které zaštiťuje ZOO Brno.
Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo14.5.2024 11:55 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
|
související Nejčtenější článkysouvisející komentáře nejnovější nejčtenějšísouvisející rady a návodyNenalezena žádná zpráva
související tiskové zprávy3. ledna 2025 | MZe ČR
MZe ČR: Jízdní řád pro Nové Heřminovy: Ministr zemědělství Marek Výborný dnes představil harmonogram výstavby vodního díla27. prosince 2024 | MŽP ČR
MŽP ČR: MŽP bilancuje: prosadili jsme větší ochranu přírody, vody i půdy, spustili jsme komunitní energetiku a připravujeme zálohování PET lahví a plechovek. Co dalšího se podařilo?související kalendář akcí
9. ledna 2025 (čtvrtek) Nová pravidla pro emisní obchodování - EU ETS 1 a EU ETS 2 (Konference, semináře, školení a stáže, Praha 8 )
9. ledna 2025 (čtvrtek) 10:00 - 11:00 Den otevřených dveří v MŠ Semínko (Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 15 )
9. ledna 2025 (čtvrtek) 16:30 - 18:30
Správné přikrmování – jak na to? (Dílny a workshopy, Praha 15 ) reklama |