Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Vyplatí se ještě vůbec pořizovat solární elektrárnu? Kolik taková malá domácí elektrárna stojí a jaká je předpokládaná návratnost investice? Spočítali jsme výnosy modelové solární elektrárny.
Možná už víte, kam pojedete oslavit vánoční svátky a už i chystáte lyže na lednovou lyžovačku s celou rodinou. Máme pro vás tip, jak trochu ušetřit. Pokud u vás doma nikdo nezůstane, přenastavte si termostat. Nemusíte přeci topit v prázdném bytě.
V obchodě vám to neprozradí, ale dnes už nepotřebujete nejvýkonnější počítač, co je na trhu. Klidně můžete žít a pracovat s počítačem, který je i několik let starý. Díky moderním prohlížečům a webovým aplikacím nemá smysl odepisovat staré počítače pouze pro jejich věk, tak jak to bylo běžné dříve. Jen je potřeba starý počítač udržet v kondici. Nabízíme proto deset tipů a triků, které vám pomohou udržet starý počítač dostatečně rychlý.
Zatímco v západních zemích jsou ekopohřby in, u nás se o přírodní hřbitovy, ekologické rakve a vliv pohřbu na životní prostředí lidé příliš nazajímají. Jak Ekolistu sdělila pracovnice Sdružení pohřebnictví, jediný, kdo se na to ptá, jsou tak dvakrát do roka novináři.
Dvířka mrazáku zarostlá do krusty ledu jsou znamením, že jsme něco zanedbali. Pokud nemáte mrazák se systémem defrost, pak musíte na odmrazování myslet sami. Jednak na tom něco málo ušetříte na spotřebě elektrické energie, jednak budete moct udělat probírku toho, co v mrazáku či lednici vlastně skladujete za poklady.
Technické vybavení, funkce, uživatelské prostředí, to jsou běžně srovnávané vlastnosti při výběru chytrého telefonu. Do úvahy lze vzít i zcela jiný a trochu netradiční parametr – množství toxických chemikálií v mobilu. Podle aktuálního testu je nový iPhone 5 lepší než jeho konkurent Samsung Galaxy SIII. Na stupně vítězů to však nestačí.
Umýt špinavé nádobí umí každý. Umýt špinavé nádobí tak, aby bylo čisté a přitom se neplýtvalo vodou, energií, mycím prostředkem a navíc ani časem – to už je pane věda. A to je bez legrace. Na univerzitě v Bonnu získala Natalie Anna Fussová za výzkum správného ručního mytí nádobí doktorát. A to je taky bez legrace.
Každý chce mít doma příjemné teplo a čerstvý vzduch. Zvláště v zimě. Jenže při našem pobytu doma se tu hromadí vydýchaný vzduch. Zpravidla se ho zbavujeme větráním. Tím však přicházíme i o drahocenné teplo. Není možné větrat a při tom nepřicházet o teplo? Je – pomocí rekuperační jednotky. Malý experiment ukazuje, že rekuperace funguje lépe, než větrání okny.
Od 1. září letošního roku se na evropský trh nesmí dodávat žádné žárovky pro běžné osvětlování, které mají horší energetickou třídu než C. První omezení přišlo v září roku 2009, kdy se na trh přestaly dodávat žárovky o výkonu 100 W. Každý další rok z trhu zmizela další výkonová řada. Od tohoto září se na trh nesmí dodávat žádné čiré žárovky. Důvodem jejich odchodu je, že nesplňují Evropskou unií předepsanou energetickou náročnost. Čím ale máme svítit?
Vařič 21. století je na světě! Narodil se v USA, využívá principu přeměny tepla na elektřinu a potěší vás hned dvakrát. Uvaříte na něm večeři a zároveň vám dobije mobil. Geniální zařízení pro trampy, které se obejde bez plynové bomby.
|
|