Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Moje babička měla kdysi pračku, která uměla jen tři věci: vyprat, vyvařit a někdy vyždímat. Dnešní pračky mají tolik čudlíků, že by se s tím dal řídit letový provoz nad Evropou. Já jsem pokus proniknout do tajů všech těch tlačítek, koleček, páček a symbolů vzdal hned po rozbalení pračky. A celá léta jsem používal jen jedno nastavení. To jste ale houby ekolog, řekl mi nedávno jeden výrobce praček. Prací programy a nastavení pračky nejsou pro srandu králíkům! 
 Všichni nadšenci do nových technologií jistě už dlouho přemýšlí, jak dát dohromady téměř milion korun, aby si mohli zakoupit elektromobil. Pokud nechcete šetřit, můžete využít autopůjčovnu Sixt a vůz na elektřinu si vyzkoušet za pár stovek na den. 
 Lidé odjakživa toužili zaznamenávat své myšlenky, sny, plány i vzpomínky. Nejprve k tomu sloužily hliněné tabulky, pak lidé objevili papyrus, papír a později převratný vynález v podobě knihtisku. S trochou zjednodušení lze říci, že o co větší pokrok každá nová technologie přinesla, o to větší zátěž pro přírodu. Platí to i pro poslední výkřik techniky – elektronické čtečky? Nebo jsou revoluční i v tom, že jsou ekologičtější než klasické knihy a časopisy? 
 Pokud se rozhodujete zateplit svůj rodinný dům, tak budete zajisté řešit kruciální otázku – jak silnou izolaci na dům dát. Pět centimetrů? Deset? Patnáct? Víc? Nebo stačí to, co doporučuje norma? Zeptali jsme se odborníků, co oni doporučují. 
 Zateplit rodinný dům se podle odborníků vyplatí. Tedy pokud se zateplení provede dobře. Přinášíme doporučení, na co si dát pozor, abyste se při zateplování nespálili. 
 Faktura za elektrickou energii chodí většině z nás. A jako i u jiných věcí – je dobré vědět, za co platíte. Provedeme vás tím, z jakých položek se výsledná cifra za elektřinu skládá a podíváme se na to, na jakých položkách můžeme ušetřit. A nakonec jedna rada za všechny peníze! 
 Zanechá po sobě menší ekologickou stopu tričko z přírodní bavlny, pěstované na vydatně zavlažovaném a hnojeném poli a pravidelně ošetřované pesticidy? Nebo halenka z umělého materiálu, který při své výrobě spotřebuje velké množství energie? Zdá se, že pokud environmentálně smýšlející člověk nechce chodit nahý, nezbývá mu, než vybírat mezi různými materiály jen menší zlo. Hodně však může ovlivnit tím, jak bude o své prádlo pečovat a jak dlouho mu vydrží. 
 Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem. 
 Z obchodů pomalu mizí klasické žárovky, v roce 2012 se zcela přestanou prodávat. Alternativ k žárovkám je řada, ale jejich kvalita či použitelnost je různá. Spotřebitelům by ode dneška měly s výběrem pomoci nové informace, které výrobci budou muset uvádět na obalech zdrojů světla nebo na energetickém štítku.

|
|