Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ministerstvo životního prostředí a zástupci výrobců domácích spotřebičů včera představili novou ekoznačku, která má spotřebitelům usnadnit výběr energeticky úsporného domácího spotřebiče. „Až budete kupovat nějaký spotřebič, hledejte symbol Partnerství Zelená úsporám,“ vyzvala ministryně Rut Bízková veřejnost. 
Po povodních v roce 2002 se nás čtenáři ptali, co lze dělat se zahradou pokrytou vrstvou bahna, jak naložit s utonulými zvířaty nebo co dělat s vodou zatopenými spotřebiči. Přinášíme souhrn informací, získaných v roce 2002, které mohou být k užitku lidem postiženým povodní letošní.

Na českém trhu se na začátku roku objevily další notebooky honosící se unijní ekoznačkou Květina a certifikátem Ekologicky šetrný výrobek. V oboru výpočetní techniky sice nejsou uvedené ekoznačky nijak rozšířené, ale svou ohleduplnost k životnímu prostředí inzeruje leckterý výrobce. 
Každý z nás nějakou měrou zatěžuje klimatický systém Země. Někdo více, někdo méně. Pokud si někdo chce udělat alespoň rámcovou představu o tom, jak moc zatěžuje životní prostředí, může využít některou z „kalkulaček“, které jsou dostupné na internetu. Kalkulačky se liší tím, jaká data musí uživatel zadat, i tím, jaký výsledek pak dostane. 
 Dnešní spotřebiče jsou mnohem úspornější, než spotřebiče vyrobené třeba před deseti lety. Jejich provozní spotřeba přestává být jediným problémem a pozornost se nově přesouvá i k energii spotřebované v režimu stand by. Trend je totiž takový, že v domácnostech narůstá nejen celkový počet spotřebičů, ale počet spotřebičů, které spotřebovávají elektrickou energii, aniž by dělaly cokoliv užitečného. Novotou je stand by režim u spotřebičů, u kterých by to člověk nečekal. 
Okna, sprchy, vodovodní kohoutky, materiály na zateplení domácností ale i pneumatiky budou v zemích Evropské unie nově označeny energetickým štítkem. Značení by se mělo používat i v kategorii domácí elektrotechniky, kde přibude třetí stupeň kategorie A, tedy A+++. Zatímco dnes se spotřeba uvádí povinně jen u ledniček, myček nádobí, praček nebo spořivých zářivek, během příštího roku by se značení mělo rozšířit na řadu dalších elektrických zařízení, například televizory.

Vlastní střecha nad hlavou je jistě užitečná věc. Ještě užitečnější je střecha, která vydělává peníze. Jak na to? Stačí na ni umístit fotovoltaickou elektrárnu. Díky štědré a dlouhodobě garantované výkupní ceně mají dnes provozovatelé fotovoltaických elektráren zajištěný dlouhodobý výnos. Jak se zdá, nastal čas drobných solarbaronů.

„Naším cílem je, aby lidé hospodařili s přírodou a energetickými zdroji inteligentně, v rámci možností, které nám současné technologie dávají,“ říká Jakub Holovský, jeden ze zatím tříčlenného týmu projektu encyklopedie www.setrnebudovy.cz, o smyslu encyklopedie zaměřené na projektování a stavbu šetrných domů a jejich šetrného využívání. Provoz encyklopedie byla zahájen včera. 
V září zmizí z prodejen čiré i matné klasické 100 W žárovky. Každý další rok k prvnímu září pak skončí prodej čirých žárovek o výkonu 75 W, 60 W a 25 W. Evropská komise tak chce zavést úspornější zdroje světla. 
|
|