Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
V září proběhl už 25. ročník oficiálního „úklidu světa“ - mezinárodní kampaně Clean Up the World. V ČR se dobrovolníci do úklidu lesů a luk pustí na většině míst až během října. Zapojit se může každý. Ať už jako účastník nahlášené akce, nebo organizátor vlastní úklidové skupiny. Jak na to poradí Český svaz ochránců přírody (ČSOP), který úklidové akce v rámci kampaně Ukliďme svět! pro Česko koordinuje.
Letošní léto se jeden pražský balkón dosud sloužící spíš jako skladiště proměnil v zelenou džungli. Člověk nemusí být žádný kouzelník ani zkušený zahradník, aby to dokázal. Jen je třeba počítat s tím, že kromě radosti v podobě rozrůstající se zeleně a zasloužené úrody, může dojít i na drobná zahradnická zklamání. Jaké jsou mé postřehy po první sezóně balkonového zahradničení?
Nejenže jsou krásné a voní, dokonce se dají i jíst. Řeč je o jedlých květech – skoro zapomenuté součásti našeho jídelníčku. Běžnou součástí pokrmů byly především ve starověku a středověku, kdy doplňovaly a zdobily nejednu šlechtickou tabuli. Z české kuchyně se od té doby skoro ztratily. To je škoda a nastal čas to změnit. Takže šup se sedmikráskou do vývaru a s levandulí na dezert.
Možná patříte mezi lidi, kterým chlorovaná voda v prefabrikovaných domácích bazénech zrovna nevoní. Pak dejte přednost osvěžení v čistém přírodním jezírku. Na jeho údržbu nepotřebujete žádnou chemii, protože o čištění se postará příroda. Báječné je, že si přírodní koupací jezírko můžete vybudovat na zahradě svépomocí. Je to docela snadné.
Liják, který se přežene nad naším domem nebo chalupou, může být velice prospěšný. Samozřejmě za předpokladu, že zrovna nevyplaví sklep, nezničí úrodu nebo hýčkané záhony květin. Dešťová voda se totiž výborně hodí pro použití na zahradě, ale i v domácnosti. Díky ní ušetříte nemalé peníze za vodu z vodovodu a ještě prospějete přírodě. Pokud máte možnost u svého domu či chaty jímat dešťovou vodu do sudů nebo podzemních zásobníků, rozhodně to dělejte.
Tím, čím je pro české zahradníky Přemek Podlaha, tím je pro drobné pěstitele ve Spojených státech Mel Bartholomew. Bývalý inženýr přišel v 80. letech s vlastním způsobem plánování a obhospodařování zahrádek, které po celé USA zpopularizoval knihami i vlastním televizním pořadem. Při své metodě zahradničení dal sbohem vysazování do řádků a začal zeleninu pěstovat ve čtvercích.
Maminko, co je tohle za kytku? Je normální, že malé děti neumí pojmenovat všechny kytky. A je také normální, že to neumí ani většina dospělých. To ale neznamená, že musíte svému potomkovi odpověď upřít. Určit název neznámé rostliny pomáhá od letošní zimy lidem z celého světa česká aplikace FlowerChecker. Stačí jen přes mobil nebo web zaslat fotografii dané rostliny. Nebo ještě lépe několik fotografií, aby mohl tým vědců rostlinu snáze identifikovat. A počkat chvíli na konečnou odpověď.
Někdo má to štěstí, že má k dispozici hotovou zahradu. Jiní začínají od píky na bývalém poli nebo louce. Jsou ale i tací, kteří takové štěstí nemají: na místě, kde plánují zahradu, je zatím rumiště, jehož původem, složením a vhodností pro pěstování potravin si může být těžko někdo jist. Jak ale potvrzuje botanička a zahradnice Helena Vlašínová, vypěstovat vlastní zeleninu nebo ovoce je nakonec možné snad na úplně každém pozemku.
Na čerstvou zeleninu nebo ovoce z českých a moravských zahrad, polí a sadů si ještě nějaký čas počkáme. Přesto můžeme mít čerstvé potraviny z naší přírody už teď na jaře. Březen nebo duben je totiž ideální na sběr mladých jedlých rostlin. Tady je sedm nejběžnějších rostlin a sedm návodů, co s nimi v kuchyni dělat.
Dvě třetiny Čechů odpad třídí. Nepovažují to za nijak složitou věc - do zelených kontejnerů patří sklo, do modrých papír a do žlutých plast. Jenže není papír jako papír a není plast jako plast. Navíc se mohou občas v domácnosti objevit neobvyklé odpady, se kterými si nemusí správě poradit ani zkušený tříditel. Vy například víte, kam vyhodit rozbité zrcadlo, plata od vajíček nebo obaly od rostlinných olejů?
|
|