Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Blíží se okamžik, kdy dveřmi svého bytu provlečete vánoční stromek. Co s ním, aby dlouho vydržel? V prvé řadě je potřeba mu seříznout kmínek a postavit stromek do vody. Starý řez už bude zalitý smolou a stromek by nemohl vodu sát. Můžete vodou postříkat i jehličí, protože i jím stromky přijímají vláhu. V druhé řadě je potřeba stromek dát někam do chladu, ideálně na místo, kde nebude vystaven přímému slunci. A v třetí řadě si navoďte předvánoční pohodu hledáním stojánku na stromeček. 
 Vánoční stromky s certifikátem FSC, které byly vypěstovány v lese, kde se hospodaří odpovědným a přírodě blízkým způsobem budou v nejbližších týdnech prodávat lesníci v Jihomoravském kraji i v Krkonoších.

 Blížící se zima je pro volně žijící zvířata tím nejnáročnějším obdobím. Zvířata musí snášet nízké teploty, vyrovnat se s nedostatkem potravy a zamrzlými loužemi nebo náročným pohybem ve sněhu. My lidé jim můžeme při jejich strastech alespoň trochu pomoci. Začít s přikrmováním můžeme už nyní, aby si zvířata na naše krmítko zvykla a v nejkrutějších mrazech věděla, kam za potravou. 
 Od začátku listopadu je v platnosti nová „kácecí“ vyhláška, která upřesňuje, jaké stromy je možné v soukromých zahradách a zahrádkářských koloniích kácet. Bez povolení je možné kácet jen stromy ovocné, kam ale patří i ořech vlašský či líska obecná. U neovocných stromů určitých rozměrů je povolení potřeba. 
 Listy stromů se zbarvují do krásných barev. Pastva pro oči. Podzim může však znamenat i hodiny strávené s hráběmi při úklidu opadaného listí. A snadno se může stát, že budete uklízet listí ze stromu, který roste na sousedním pozemku. Soused vám s úklidem nepomůže, protože listí, které k vám napadá z jeho stromu, je jen a jen vaše. Což ale platí i pro plody. 
 Nekoušou, nepřenášejí choroby, vlastně jsou úplně neškodné. Jediné, proč jsem jim vyhlásil válku, je, že můžu vzteky vyletět z kůže, kdykoliv mi ty malé bestie lítají kolem obličeje, případně vlétávají do nosu. Ano, ty bestie jsou octomilky.

 V září proběhl už 25. ročník oficiálního „úklidu světa“ - mezinárodní kampaně Clean Up the World. V ČR se dobrovolníci do úklidu lesů a luk pustí na většině míst až během října. Zapojit se může každý. Ať už jako účastník nahlášené akce, nebo organizátor vlastní úklidové skupiny. Jak na to poradí Český svaz ochránců přírody (ČSOP), který úklidové akce v rámci kampaně Ukliďme svět! pro Česko koordinuje. 
 Letošní léto se jeden pražský balkón dosud sloužící spíš jako skladiště proměnil v zelenou džungli. Člověk nemusí být žádný kouzelník ani zkušený zahradník, aby to dokázal. Jen je třeba počítat s tím, že kromě radosti v podobě rozrůstající se zeleně a zasloužené úrody, může dojít i na drobná zahradnická zklamání. Jaké jsou mé postřehy po první sezóně balkonového zahradničení?

 Nejenže jsou krásné a voní, dokonce se dají i jíst. Řeč je o jedlých květech – skoro zapomenuté součásti našeho jídelníčku. Běžnou součástí pokrmů byly především ve starověku a středověku, kdy doplňovaly a zdobily nejednu šlechtickou tabuli. Z české kuchyně se od té doby skoro ztratily. To je škoda a nastal čas to změnit. Takže šup se sedmikráskou do vývaru a s levandulí na dezert. 
 Možná patříte mezi lidi, kterým chlorovaná voda v prefabrikovaných domácích bazénech zrovna nevoní. Pak dejte přednost osvěžení v čistém přírodním jezírku. Na jeho údržbu nepotřebujete žádnou chemii, protože o čištění se postará příroda. Báječné je, že si přírodní koupací jezírko můžete vybudovat na zahradě svépomocí. Je to docela snadné. 
|
|