Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 V poslední době mohly malé zahrádkáře vyděsit zprávy a petice upozorňující na „bruselský diktát“ a plán EU zakázat pěstování a vyměňování si vlastních semínek. Podle odborníků, kteří se evropskou legislativou zabývají, však lidé obavy mít nemusí. Nové nařízení se sice připravuje, má ale pravidla pro nakládání se semeny naopak spíše zjednodušit. 
 Pomalu ale jistě se blíží čas padajícího listí a silonových punčoch... a taky ok v nich. Dá se jejich vyhazování alespoň trochu omezit? 
 Včelaře si asi většina lidí představuje jako staršího pána. To ale vůbec neznamená, že je včelaření čistě mužská záležitost. Žen-včelařek sice tolik není, ale přesto i u nás najdete nadšené včelařky, pro které je včelaření novým koníčkem. Jsou tu však i zkušené včelařky chovající včely ve velkém. Několik žen chová včely také v samotném centru Prahy.

 Mít včely je radost i starost. A někdy docela i náročná. Po odborné i finanční stránce. Musíte si pořídit nejen úly a medomet pro stáčení medu, ale také pravidelně obměňovat rámky a mezistěny. A nebo na to můžete jít úplně jinak, jednoduše a levně. Obdobným způsobem, kterým se u nás včelařilo stovky let. 
 Ještě v neděli platilo, že když jste na zahradě měli pořádný strom, pak jste k jeho pokácení potřebovali povolení úřadu. Pořádný strom znamená v řeči čísel obvod kmene větší jak 80 cm, a to v takzvané prsní výšce: ve 130 cm nad zemí. Od pondělí 15. 7. 2013 ale můžete na své zahradě kácet hlava nehlava. Je to jen na vás. 
 Roční zkušenost s domovním kompostérem na domácí bioodpad: pořiďte si větší kompostér než byste si vybrali. Úzkou lopatu s pořádnou násadou. Jděte do toho, protože to kouzlo rozkladu funguje. A těšte se, kompostér vám třeba připraví překvapení. 
 Když se řekne chov včel, asi si většina lidí představí úl někde na vesnické zahradě a pilné včeličky poletující v krajině rozlehlých polí, luk a zahrad. Chovat včely je ale možné i ve městech, dokonce i v těch největších. Trend městského včelařství dorazil také do Prahy. 
 Zvuk sekačky na trávu je neodmyslitelnou kulisou těchto dní. Majitelé zahrad pilně udržují pečlivě sestřižené trávníky, majitelé luk se pouštějí do jejich sekání a do sušení sena. Je dobré mít na paměti, že sekačky a křovinořezy každoročně zbytečně zraní spoustu zvířat. Dá se tomu částečně předejít tím, že se pokusíte zvířata vyplašit a dáte jim čas na útěk.

 Léto se blíží a nejspíš se už nemůžete dočkat svých zasloužených prázdnin a dovolených a právě plánujete, co ve volných dnech podniknout. Pokud máte po krk přeplněných pláží nebo jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, ale chtěli byste zažít něco nového a zároveň jste ochotni i ve své volné dny trochu pracovat, existuje řešení. Dobrovolnické tábory. 
 Lidí žijících ve městech přibývá, města se zvětšují, zeleně a prostoru pro pěstování v nich ubývá. Na druhou stranu jsou ve městech miliony balkonů, teras, parapetů nebo nevyužívaných betonových ploch, které přímo dychtí po osázení a proměnu v „oázu mezi výfukovými plyny“.

|
|