Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Zima letos přišla dost brzy a mnozí lidé už se snaží pomáhat volně žijícím živočichům. I při této chvályhodné činnosti by ale měli dbát jistých pravidel, aby nakonec svým oblíbencům nezpůsobili víc škody než prospěchu. Nejčastější je asi přikrmování drobných ptáků, proto přinášíme pár informací právě o něm.
V květnu letošního roku se v internetové Zelené domácnosti objevil diskusní příspěvek pana Petra o hubení hrabošů: „Používám jednoduchou, ale téměř 100% metodu samostřílu s osmi ostrými hroty, který je natažen silnou gumou. Otevřu noru tak, aby do ní šel průvan, a dám do ní pingpongový míček. Na něj potom svrchu postavím nástražné odjištění samostřílu. Jakmile jde hraboš ucpat otvor, sklouzne pohybem zeminy z míčku pojistka a hroty pak už vykonají svoji práci.“
„Výrobci kosmetických výrobků používají spoustu krásných slovíček o tom, jak je jejich kosmetika přírodní. My se od nich chceme odlišit tím, že naše výrobky necháme certifikovat, aby měl spotřebitel jistotu,“ řekla Adéla Zrubecká z firmy Nobilis tilia při představení nového certifikátu pro kosmetické výrobky – Certifikované přírodní kosmetiky (CPK).
13.4.2007 | PRAHA
(EkoList)
„Pomoc potřebují jen ta mláďata, která jsou zraněná nebo nemocná. Lidé často zachraňují mláďata s tím, že jsou opuštěná. Takové zvíře se do stanice pro handicapované živočichy dostane úplně zbytečně,“ říká Marcela Mikesková z Českého svazu ochránců přírody.
4.4.2007 | PRAHA
(EkoList)
Ptala se nás čtenářka Radka Pivoňková, jestli může mít hormonální antikoncepce nepříznivý vliv na přírodu a životní prostředí. Zelená domácnost přináší odpověď biologa Výzkumného ústavu živočišné výroby Jaroslava Petra.
11.12.2006 | PRAHA
(EkoList)
Buď máte štěstí a vaši sousedé vám dělají ze života ráj na zemi, nebo máte smůlu a sousedy, kteří vám ze života dělají peklo. Nabízí se otázka, jestli se můžete proti sousedům bránit. Můžete, rozhodně proti těm druhým.
Našli jsme ježka, co s ním máme dělat?, zní často otázka v podzimní části roku. Odpovědi na tuto a další otázky lze načerpat například v Metodice Českého svazu ochránců přírody č. 33 Ježci, kterou napsala Zuzana Pokorná. Zde si můžete přečíst výtah základních informací.
16.12.2005 | ROKYCANY
(EkoList)
O přikrmování živočichů ve volné přírodě se již dlouhou dobu vedou nejrůznější polemiky či spory. Zanechme však neustálého vysvětlování kladných či záporných názorů a věnujme se podstatě věci. Existují dva typy lidí. Jedni, kteří nemají potřebu se o volně žijící živočichy v zimních měsících starat a druzí, kteří považují přikrmování živočichů za významnou pomoc přírodě. Tu první skupinu lidí nebudeme nikterak přesvědčovat, aby svůj postoj změnila, ale té druhé skupině se budeme snažit dát návod, jak živočichům v nepříznivých klimatických podmínkách racionálně pomoci.
14.2.2005 | PRAHA
(EkoList)
Podle odhadu Zdeňka Vermouzka z České společnosti ornitologické dochází v České republice ročně k tisícům úmrtí ptáků, kteří se smrtelně zraní při nárazu do skleněné bariéry. Přesné statistiky těchto úhynů ptáků v ČR však podle Vermouzka nejsou.
5.11.2004 | PRAHA
(EkoList)
Kdyby všichni lidé světa žili stejným životním stylem jako autor tohoto článku, potřebovali bychom víc než 1,7 zeměkoule.
|
|