V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
15.4.2004 | PRAHA
(EkoList)
Kupujete pračku nebo třeba ledničku? Pak nezapomeňte vybírat i podle spotřeby energie či vody. Usnadní vám to energetické štítky. Štítky umožňují spotřebiteli informovanou volbu. Poskytují přehledné informace, podle kterých lze snadno porovnat vybírané spotřebiče podle energetické účinnosti (na škále od A po G, kde A znamená nejúspornější spotřebič), podle měrné spotřeby energie a u některých druhů i podle spotřeby vody či úrovně hlučnosti a dalších údajů, charakteristických pro daný druh spotřebiče.
9.2.2004 | PRAHA
(EkoList)
Máte doma elektrické přístroje, které necháváte zapnuté v tzv. stand by režimu? Pokud ano, pak pravděpodobně zbytečně spotřebujete a zaplatíte nemálo elektrické energie.
22.7.2003 | PRAHA
(EkoList)
Evropská komise rozhodla o zavedení dvou nových energetických tříd. Od roku 2004 se bude moci každý zákazník rozhodnout, zda dá při nákupu přednost chladícím spotřebičům označených třídou A+ a A++.
17.2.2003 | PRAHA
(EkoList)
Biomasa je učený termín pro hmotu organického původu, ze které je možno získat energii. Z obnovitelných zdrojů má biomasa největší potenciál. Je to pochopitelné, vždyť hlavně dříví pohánělo celou lidskou civilizaci až do poloviny 19. století.
8.11.2002 | PRAHA
(EkoList)
Až tři čtvrtiny energie, kterou v domácnosti spotřebujeme, připadá na vytápění. Otevírá se zde prostor, jak šetřit a to nejen naši kapsu, ale i přírodu.Ideální je dům za pomoci vhodného materiálu zaizolovat a zabránit tak úniku tepla. Izolace má i další výhody: v létě brání přehřívání interiéru a díky menším teplotním výkyvům prodlužuje životnost stavby.
12.2.2002 | BRNO
(EkoList)
Spojené státy jsou pověstné svými mrakodrapy. Přesto právě zdejší architekti začali v 70. letech prosazovat směr, který drží své stavby hodně při zemi. Jedná se o domy ze všech stran, kromě čelní zdi, chráněné zemí. Jednalo se o bezprostřední reakci na energetickou krizi z počátku 70. let, kdy prudký nárůst cen tepla a dalších energií vedl k hledání nových, účinnějších způsobů izolace staveb. A právě země se ukázala jako vynikající pomocník, neboť v domech chráněných zemí se uspořilo až 80% energie na vytápění v zimě a na klimatizaci v létě.
13.7.2000 | PRAHA
(EkoList)
Náš seriál o solární energii pokračuje tentokrát vysvětlením jednotlivých typů solárních kolektorů. Slunce je přirozený zdroj energie, již lze využívat k ohřevu teplé užitkové vody, vody v bazénu, popřípadě k přitápění.
7.6.2000 | PRAHA
(EkoList)
Solární energie patří mezi nevyčerpatelné energetické zdroje. Její využití nemá žádné negativní dopady na životní prostředí. Množství využitelné energie závisí na klimatických podmínkách jednotlivých částí zemského povrchu. Lze ji dobře využívat nejen v oblastech s dlouhým slunečním svitem, ale i s vyšší nadmořskou výškou.
3.4.2000 | PRAHA
(EkoList)
Pokud jste četli poslední čísla EkoListu, mohli jste se dozvědět základní informace o
biomase, jejím využití zařízeních na její spalování. Tento článek se věnuje zdrojům biomasy. K energetickým rostlinám pro výrobu biomasy patří jednoleté plodiny, víceleté a vytrvalé nedřevní rostliny a rychle rostoucí dřeviny.
8.3.2000 | PRAHA
(EkoList)
V minulém čísle EkoListu jsme vám podali základní informace o získávání energie z biomasy. Tentokrát přinášíme informace o jednotlivých druzích zařízení na spalování biomasy. Princip zplynovacího kotle na dřevo ukazuje nákres od firmy Verner.