Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Některé školy organizují ekosoutěže ve sběru víček od PET lahví, objevují se i charitativní sbírky víček. Na první pohled se sbírání víček od PET lahví může jevit jako bohulibá činnost, v posledku je to z environmentálního i ekonomického hlediska nesmysl, říká Petr Ledvina z brněnské ekoporadny Veronica. Ministerstvo životního prostředí tyto sbírky naopak hodnotí pozitivně.
Komunitní web Opravárna se přesouvá z virtuálního prostředí i do pražských ulic. Ve středu 9. září 2015 otevírá první dvě servisní místa, pojmenovaná anglicky „Service place“. Jeden z nich se nachází v obchodním centru Galerie Fénix na metru Vysočanská, druhý v Jungmannově ulici. Lidé si v nich budou moci nechat opravit rozbitou elektroniku nebo odevzdat drobná elektronická zařízení k ekologické recyklaci.
Látkové pleny mají oproti jednorázovým nevýhodu v tom, že je musíte vyprat, usušit, složit. Ty jednorázové prostě vyhodíte do koše, což je pohodlné, ale zároveň to představuje velký objem odpadů. Petr Bouchal, student brněnské Vysokého učení technického, spouští Plenkový servis: o „špinavou“ práci s použitými látkovými plenami se postará za vás. Tedy pokud si službu budete moci dovolit.
Recyklační dílna Zdrojovna spojila síly s autonomním sociálním centrem Klinika. Vznikl tím freeshop, tedy obchod, "kde nakoupíte zdarma", který otevře na konci září právě v jeho prostorách na pražském Žižkově. Přinést do freeshopu nepotřebné věci a naopak si z něj odnést věci v bytě chybějící bude moci široká veřejnost.
Cestování, to není jen tak. Člověk se musí někam přesunout, často si na cestu pořídit i nějaké nové věci. Pohonné hmoty se pálí, elektroměr se točí doma i na novém místě. Dá se něco takového vůbec považovat za ekologicky šetrné? Popravdě, nejvíc „eko“ je asi opravdu zůstat doma. Ať už se ale nakonec i přesto vydáme do světa, vždy to můžeme udělat k přírodě o něco ohleduplněji.
Už uplynul více než rok od chvíle, kdy jsme si doma v kuchyni ubytovali malou žížalí populaci. Od té doby jsme si s nimi užili trochu starostí i radosti. A té bylo víc. Věřili byste třeba, že večer, kdy se všechno zklidní, můžete žížaly poslouchat, jak vesele "chroupou"?
Tento článek píšu z pozice otce, který během čtyř let získal poměrně slušnou praxi v přebalování svých dětí. Z pozice otce, který dává přednost látkovým plenám, protože se mu příčí používat věci na jedno použití. A také z pozice otce, který si nepotřebuje dokazovat, že to jde, i když to už nejde.
Vím, vyzkoušel jsem si. Je to tak opojně pohodlné – do přístroje vhodíte kapsli, zmáčknete čudlík a za malou chvilku vás v nose pošimrá líbezná vůně lahodné kávy. Jdete si vychutnat zasloužené kafíčko a cestou hodíte do koše použitou kapsli. To je přesně ten moment, který mě na kapslových kávovarech vadí. Že se kvůli hrnku kávy smíříme s přístupem „použít a vyhodit“. I když to tak vůbec být nemusí.
To, že je zima, neznamená, že nemůžete na své zahradě pracovat. Vždycky je co dělat. Přinášíme devět nápadů, které může pro svou zahradu udělat každý.
Rozbitý mobil, staré rádio či roztrhané šaty si budou moci Brňané nechat opravit už tuto sobotu na jednom místě. Na jeden den v něm totiž otevře OpraKavárna, putovní opravárenská akce, která odstartovala na podzim v Praze.
|
|