Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Recyklační dílna Zdrojovna spojila síly s autonomním sociálním centrem Klinika. Vznikl tím freeshop, tedy obchod, "kde nakoupíte zdarma", který otevře na konci září právě v jeho prostorách na pražském Žižkově. Přinést do freeshopu nepotřebné věci a naopak si z něj odnést věci v bytě chybějící bude moci široká veřejnost. 
 Cestování, to není jen tak. Člověk se musí někam přesunout, často si na cestu pořídit i nějaké nové věci. Pohonné hmoty se pálí, elektroměr se točí doma i na novém místě. Dá se něco takového vůbec považovat za ekologicky šetrné? Popravdě, nejvíc „eko“ je asi opravdu zůstat doma. Ať už se ale nakonec i přesto vydáme do světa, vždy to můžeme udělat k přírodě o něco ohleduplněji. 
 Už uplynul více než rok od chvíle, kdy jsme si doma v kuchyni ubytovali malou žížalí populaci. Od té doby jsme si s nimi užili trochu starostí i radosti. A té bylo víc. Věřili byste třeba, že večer, kdy se všechno zklidní, můžete žížaly poslouchat, jak vesele "chroupou"? 
 Tento článek píšu z pozice otce, který během čtyř let získal poměrně slušnou praxi v přebalování svých dětí. Z pozice otce, který dává přednost látkovým plenám, protože se mu příčí používat věci na jedno použití. A také z pozice otce, který si nepotřebuje dokazovat, že to jde, i když to už nejde. 
 Vím, vyzkoušel jsem si. Je to tak opojně pohodlné – do přístroje vhodíte kapsli, zmáčknete čudlík a za malou chvilku vás v nose pošimrá líbezná vůně lahodné kávy. Jdete si vychutnat zasloužené kafíčko a cestou hodíte do koše použitou kapsli. To je přesně ten moment, který mě na kapslových kávovarech vadí. Že se kvůli hrnku kávy smíříme s přístupem „použít a vyhodit“. I když to tak vůbec být nemusí. 
 To, že je zima, neznamená, že nemůžete na své zahradě pracovat. Vždycky je co dělat. Přinášíme devět nápadů, které může pro svou zahradu udělat každý. 
 Rozbitý mobil, staré rádio či roztrhané šaty si budou moci Brňané nechat opravit už tuto sobotu na jednom místě. Na jeden den v něm totiž otevře OpraKavárna, putovní opravárenská akce, která odstartovala na podzim v Praze. 
 Tradičně po šestém lednu začínají Pražané ve větší míře vyhazovat vysloužilé vánoční stromky. Ty rozhodně nepatří do popelnic a kontejnerů na směsný či tříděný odpad, ani na stanoviště tříděného odpadu. Pražské služby doporučují nechat vánoční stromek volně u stanoviště směsného odpadu či na vyhrazeném místě u domů. Pražské služby se o svoz stromků budou starat až do konce února. Stejné doporučení vydala i odpadová společnost OZO Ostrava.

 Vánoce s sebou nepřinášejí jen plné talíře a nůše, ale i plné popelnice. Jak se všemi těmi obaly správně naložit? Jak je správně roztřídit? Převažovat mezi nimi budou zřejmě opět papír a plasty. 
 Listy stromů se zbarvují do krásných barev. Pastva pro oči. Podzim může však znamenat i hodiny strávené s hráběmi při úklidu opadaného listí. A snadno se může stát, že budete uklízet listí ze stromu, který roste na sousedním pozemku. Soused vám s úklidem nepomůže, protože listí, které k vám napadá z jeho stromu, je jen a jen vaše. Což ale platí i pro plody. 
|
|