Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Věci, které by skončily na sběrném dvoře, na půdě, ve sklepě, nebo popelnici mohou dostat ještě druhou šanci. Dát jim ji chce parta mladých lidí, zakladatelů pražské recyklační dílny s názvem Zdrojovna.
Dámy, menstruační kalíšek: možná už ho doma máte, nebo právě brouzdáte po e-shopech a už jen vybíráte ten správný odstín. Klidně. Rozhodně souhlasím s tím, že se to vyplatí, nevznikají hromady odpadů a je to pro vás i pohodlné. Ale jedno mějte na paměti: nesahejte nám na naše kastroly!
Dvě třetiny Čechů odpad třídí. Nepovažují to za nijak složitou věc - do zelených kontejnerů patří sklo, do modrých papír a do žlutých plast. Jenže není papír jako papír a není plast jako plast. Navíc se mohou občas v domácnosti objevit neobvyklé odpady, se kterými si nemusí správě poradit ani zkušený tříditel. Vy například víte, kam vyhodit rozbité zrcadlo, plata od vajíček nebo obaly od rostlinných olejů?
Nedávno skončila doba Vánoc, doba hodování, plných břich... a taky výčitek. Nejen kvůli množství spořádaného jídla a nekompromisním číslům na osobní váze, ale třeba i kvůli všem těm nedojedeným zbytkům, které skončily v koši. A nemusely by. Stačí jen dodržovat jednoduchá doporučení iniciativy Zachraň jídlo.
Vánoce a novoroční oslavy jsou převážně symbolem pohody, zábavy a jídla. Málokdo si ovšem uvědomí, že během svátků vyprodukujeme o mnoho tun odpadu více. Většina odpadových firem v tomto období naštěstí zajišťuje jejich nadstandardní svoz. Udržet okolí kontejnerů v čistotě a zamezit plýtvání cennými surovinami však mohou pomoci i lidé.
Každý rok je to stejné? Rozhodování mezi stromkem umělým, nebo živým. Mezi stromkem uříznutým, nebo v květináči. Už, už to vypadá na stromek v květináči, když se ozve skeptik v naší hlavě a ptá se: ale co s ním po Vánocích? Tento problém řeší půjčovny stromků. Stromek v květináči si na dobu Vánoc vypůjčíte a v lednu ho zase vrátíte.
Jsou lidé, kteří by na sebe nikdy nevzali nic, co na sobě už nosil někdo jiný. A jsou tací, kteří obchod s oblečením z druhé ruky občas navštíví, když potřebují ušetřit nebo hledají něco neobvyklého. Pak jsou ale lidé, kteří nákupu v second handech, bazarech nebo vintage obchodech doslova propadli. Proč? Existuje minimálně deset důvodů.
Pomalu ale jistě se blíží čas padajícího listí a silonových punčoch... a taky ok v nich. Dá se jejich vyhazování alespoň trochu omezit?
Je lepší triko z biobavlny nebo z vlny? Nebo snad dokonce z konopí? A jak poznám, že je skutečně šetrné k životnímu prostředí? Pokud se vám při výpravách za nákupy hlavou honí přesně tyto otázky můžete si nechat poradit na stránkách projektu Umění vybírat. Ty pomohou zeleně naladěným zákazníkům vybrat zboží, které má co nejnižší dopad na životní prostředí.
Od úterý 13. srpna se přestane na účtenkách za malé domácí spotřebiče a elektrozařízení objevovat poplatek za tzv. historický elektroodpad. Velkých spotřebičů jako jsou lednice, pračky, myčky a podobně se to bude týkat až v roce 2015.
|
|