Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
27.10.2010 | VÍDEŇ
(Ekolist/ČTK)
Před blížícími se Dušičkami začal vídeňský magistrát na svých stránkách nabádat pozůstalé k ekologickému chování. Podle vídeňské ekologické poradny Die Umwelt Beratung by totiž lidé neměli zapomínat na to, že ozdoby na hroby se po čase musejí zlikvidovat. Měli by proto na hřbitovech ke vzpomínce na své zesnulé blízké používat jen to, co se dá úplně zkompostovat.
Vadí vám nepořádek, který potkáváte v přírodě na svých cestách? A nemáte nic proti tomu po ostatních uklízet? Rádi se podělíte o své zkušenosti s dobrovolným sběrem odpadků? Tak právě pro vás je určený nový web Jozevec.cz.
Občanská angažovanost, společenský protest i prostá záliba v zahradničení – to jsou hlavní důvody, proč se lidé ve městech rozhodnou vytáhnout motyčky a osadí zanedbané místo ve svém okolí květinami. Rostliny sázejí na vlastní pěst, bez svolení či vědomí majitele pozemku. Odměnou jim je jen dobrý pocit. Takové je kouzlo guerilla gardeningu.
Nejenom, že ve vnitrobloku našeho domu v Přemyslovské ulici v Praze máme skomírající kus zeleně, ale i před domem v ulici nikdo stromy nezalévá. Jeden strom patří městské části, druhý TSK, třetí magistrátu, takže ani nikdo z nich vlastně moc neví, komu jaký patří a kdo má jaký zalít. Možná ani nemají čím.
Po povodních v roce 2002 se nás čtenáři ptali, co lze dělat se zahradou pokrytou vrstvou bahna, jak naložit s utonulými zvířaty nebo co dělat s vodou zatopenými spotřebiči. Přinášíme souhrn informací, získaných v roce 2002, které mohou být k užitku lidem postiženým povodní letošní.
Chcete se podívat do zahraničí, poznat nové kraje a národní zvyky? Nebojíte se si své zážitky odpracovat? Staňte se WWOOFerem.
Každý z nás nějakou měrou zatěžuje klimatický systém Země. Někdo více, někdo méně. Pokud si někdo chce udělat alespoň rámcovou představu o tom, jak moc zatěžuje životní prostředí, může využít některou z „kalkulaček“, které jsou dostupné na internetu. Kalkulačky se liší tím, jaká data musí uživatel zadat, i tím, jaký výsledek pak dostane.
Čerstvou zeleninu a ovoce nemusíme nakupovat už jen v supermarketech. Otevírá se cesta nově vznikajících farmářských tržišť nebo forma přímého kontaktu přes nově vzniklé webové stránky www.najdisisvehofarmare.cz.
Blíží se 14. únor. Den, kdy muži vyrážejí do květinářství koupit pro svou ženu květinu. Pokud by některý z nich chtěl koupit květiny s ekologickým certifikátem či značkou Fair Trade, pak v obchodě nepochodí. Může se však stát, že zakoupí některou z mála květin na našem trhu, které takový certifikát mají. Nebude o tom ale vědět.
Mezi zahrádkáři jsou v poslední době doslova hitem tzv. IBC kontejnery. Tisícilitrové plastové nádoby v pozinkované kleci využívají zahrádkáři nejčastěji jako nádrže pro závlahovou vodu. Cena nových kontejnerů je poměrně vysoká, je však možné sehnat i podstatně levnější použité kontejnery. Mostecké ekocentrum upozorňuje zahrádkáře na nebezpečí, kterému se vystavují při použití neodborně vyčištěných kontejnerů, které se používají, mimo jiné, na přepravu a skladování nebezpečných látek.
|
|