Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Zima letos přišla dost brzy a mnozí lidé už se snaží pomáhat volně žijícím živočichům. I při této chvályhodné činnosti by ale měli dbát jistých pravidel, aby nakonec svým oblíbencům nezpůsobili víc škody než prospěchu. Nejčastější je asi přikrmování drobných ptáků, proto přinášíme pár informací právě o něm. 
V květnu letošního roku se v internetové Zelené domácnosti objevil diskusní příspěvek pana Petra o hubení hrabošů: „Používám jednoduchou, ale téměř 100% metodu samostřílu s osmi ostrými hroty, který je natažen silnou gumou. Otevřu noru tak, aby do ní šel průvan, a dám do ní pingpongový míček. Na něj potom svrchu postavím nástražné odjištění samostřílu. Jakmile jde hraboš ucpat otvor, sklouzne pohybem zeminy z míčku pojistka a hroty pak už vykonají svoji práci.“ 
6.3.2007 | PRAHA
(EkoList)
Mýdlové ořechy se podle informací našich i zahraničních prodejců dají skvěle použít na praní prádla. Můžete je mít i jako tělový či vlasový šampon, jako čistič rodinného stříbra nebo auta. Dokonce je lze využít jako přírodní pesticid na zahrádku. Mýdlové ořechy jsou zcela přírodní a proto stoprocentně biologicky odbouratelné. Pro člověka, který vyznává ekologicky šetrný životní styl, se to může jevit jako dokonalá volba. Je tomu skutečně tak? 
11.12.2006 | PRAHA
(EkoList)
Buď máte štěstí a vaši sousedé vám dělají ze života ráj na zemi, nebo máte smůlu a sousedy, kteří vám ze života dělají peklo. Nabízí se otázka, jestli se můžete proti sousedům bránit. Můžete, rozhodně proti těm druhým. 
2.9.2006 | PRAHA
(EkoList)
Po článcích o škrobu a přírodních barvivech tentokrát seriál o různých způsobech využití zemědělských plodin pokračuje vyprávěním o rostlinných vláknech. Seriál pro nás připravil doktorand katedry rostlinné výroby Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity Petr Konvalina.

6.7.2006 | PRAHA
(EkoList)
Seriál článků o možnostech nepotravinářského využití surovin ze zemědělských plodin, který pro nás připravil doktorand katedry rostlinné výroby Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity Petr Konvalina, pokračuje článkem o využití přírodních barviv. 
25.5.2006 | PRAHA
(EkoList)
V některých českých obchodech lze sehnat výrobky ze dřeva, které nepochází z nelegální či nešetrné těžby. K dostání jsou i výrobky označené logem Forest Stewardship Council (FSC), které garantuje, že dřevo pochází z šetrného lesního hospodářství. Vyplývá to z dotazníkového průzkumu Hnutí DUHA. 
8.3.2006 | PRAHA
(EkoList)
Nadšenci z neziskové organizace Gengel už léta propagují pěstování starých odrůd, které ve "většinovém" zemědělství nemají šanci. Na začátku každého roku připravují jejich seznam a snaží se je rozšířit mezi podobně laděné pěstitele. Stejně to udělali i letos. Uzávěrka objednávek osiv je 10. března 2006. 
8.12.2005 | PRAHA
(EkoList)
Během podzimu byly zveřejněny tři souhrnné zprávy o stavu životního prostředí České republiky. Už jsme o nich sice několikrát psali (například zde a zde, víc viz taky tištěný EkoList 11/2005, str. 2, 3, 6), obsahují ale tolik konkrétních údajů, že by z nich i ten nejpodrobnější článek mohl přinést jen úzký výběr. Proto přinášíme informace, jak se k nim dostat. 
5.11.2004 | PRAHA
(EkoList)
Kdyby všichni lidé světa žili stejným životním stylem jako autor tohoto článku, potřebovali bychom víc než 1,7 zeměkoule.

|
|