Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Certifikát FSC ( Forest Stewardship Council) obdržel tuzemský výrobce parket firma Magnum Parket. Informovalo o tom občanské sdružení FSC ČR, které českým zákazníkům zaručuje, že dřevěné výrobky pocházejí ze šetrně sociálně a ekologicky spravovaných lesů. Při jejich zpracování tak nedochází k devastaci přírodního bohatství a nejsou porušována lidská práva domorodých obyvatel či pracovní práva zaměstnanců.
Výběr květiny v květinářství může být docela náročná věc – nepřeberné množství krásně barevných a voňavých květů, listy v různých škálách zelené a k tomu všemu rafinovaná směsice ozdob a pentlí. Je těžké vybrat – zohlednit estetiku kytice, její vhodnost k dané příležitosti a samozřejmě cenu. Pokud bychom přidali i environmentální hledisko, získá celá věc zcela jiný nádech. Hledat u květin nějaký ekologický háček by se sice na na první pohled mohlo zdát jako nesmysl: jde přeci o kytky – součást přírody. Podrobnější pohled ale napovídá, že řezané květiny vůbec bezproblémové nejsou.
Hledáte informace o životním prostředí a rady, jak vést „zelený“ život? Zadejte si do prohlížeče green.wikia.com.
"Každá dovezená biopotravina je ztracená příležitost pro ozdravění českého zemědělství a venkova," řekl na dnešní tiskové konferenci na pražském hlavním nádraží Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA.
Zima letos přišla dost brzy a mnozí lidé už se snaží pomáhat volně žijícím živočichům. I při této chvályhodné činnosti by ale měli dbát jistých pravidel, aby nakonec svým oblíbencům nezpůsobili víc škody než prospěchu. Nejčastější je asi přikrmování drobných ptáků, proto přinášíme pár informací právě o něm.
V květnu letošního roku se v internetové Zelené domácnosti objevil diskusní příspěvek pana Petra o hubení hrabošů: „Používám jednoduchou, ale téměř 100% metodu samostřílu s osmi ostrými hroty, který je natažen silnou gumou. Otevřu noru tak, aby do ní šel průvan, a dám do ní pingpongový míček. Na něj potom svrchu postavím nástražné odjištění samostřílu. Jakmile jde hraboš ucpat otvor, sklouzne pohybem zeminy z míčku pojistka a hroty pak už vykonají svoji práci.“
6.3.2007 | PRAHA
(EkoList)
Mýdlové ořechy se podle informací našich i zahraničních prodejců dají skvěle použít na praní prádla. Můžete je mít i jako tělový či vlasový šampon, jako čistič rodinného stříbra nebo auta. Dokonce je lze využít jako přírodní pesticid na zahrádku. Mýdlové ořechy jsou zcela přírodní a proto stoprocentně biologicky odbouratelné. Pro člověka, který vyznává ekologicky šetrný životní styl, se to může jevit jako dokonalá volba. Je tomu skutečně tak?
11.12.2006 | PRAHA
(EkoList)
Buď máte štěstí a vaši sousedé vám dělají ze života ráj na zemi, nebo máte smůlu a sousedy, kteří vám ze života dělají peklo. Nabízí se otázka, jestli se můžete proti sousedům bránit. Můžete, rozhodně proti těm druhým.
2.9.2006 | PRAHA
(EkoList)
Po článcích o škrobu a přírodních barvivech tentokrát seriál o různých způsobech využití zemědělských plodin pokračuje vyprávěním o rostlinných vláknech. Seriál pro nás připravil doktorand katedry rostlinné výroby Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity Petr Konvalina.
6.7.2006 | PRAHA
(EkoList)
Seriál článků o možnostech nepotravinářského využití surovin ze zemědělských plodin, který pro nás připravil doktorand katedry rostlinné výroby Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity Petr Konvalina, pokračuje článkem o využití přírodních barviv.
|
|