Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Neodmyslitelným koloritem výletů do přírody zejména v okolí lidských obydlí jsou černé skládky. Jejich rozmanitost je obrovská. Někde mají podobu několika černých pytlů pohozených ve škarpě, jinde jde skoro o kompletní vyhozené vybavení domácnosti, včetně neodmyslitelného autovraku. Můžeme nadávat na to, jaká jsou lidé čuňata. A nebo můžeme přiložit ruku k dílu, vzít chytrý mobilní telefon a skládku zadokumentovat a nahrát na web zmapujto.cz. Je to lehké jako facka. 
 Možná už brzy budete moci při výběru kavárny nebo restaurace přihlédnout i k tomu, jak nakládá se svým bioodpadem. Společnost KOKOZA propagující kompostování a pěstování ve městech udělila první certifikát úspěšně kompostujícímu pražskému podniku – netradičnímu fastfoodu se zdravým jídlem Famagusta. Netradiční je i jejich vermikompostér.

 Občas to zažíváme snad všechny. Stojíme před plným šatníkem a přesto zoufale voláme: Nemám co na sebe! To je mi malé, to je mi velké, to už dávno vyšlo z módy... a naši partneři z toho šílí. V tu chvíli možná nastala ta pravá chvíle podívat se do jeho šatníku. Ne, nežertuji. Pánské košile jsou totiž jen dobře zamaskované dámské šaty.

 Představte si zahradu, kde není potřeba žádná chemie a nevzniká v ní žádný odpad. Hned pod okny domku rostou bylinky, nedaleko je trávník k lenošení, pro děti skrývá zahrada „bahniště“. Odlehlé kouty zahrady jsou ponechány divočině. Právě takové mohou být složky pěkné přírodní zahrady. 
 Kdo je duší ekolog a cyklista zároveň, ten musí zaplesat. Konečně je tu duše přátelská k životnímu prostředí! Alespoň to tvrdí tchaj-wanská firma Foss o svých pohledných a průhledných velo duších z termoplastického elastomeru. Jsou jedním slovem báječné: i když je propíchnete, jedete dál. Akorát v té ekologičnosti jsou na tom úplně stejně jako obyčejná černá duše. 
 Místo skříní papírové krabice, místo stolu dveře a židle stlučené ze starých lyží nebo svázaných novin? Že je to z nouze ctnost nebo pouhé provizorium? Pokud má člověk cit, šikovné ruce a tvořivého ducha, může si takto vytvořit útulné a originální bydlení za pár korun. Takže: vylovte ze sklepů a půd nepotřebné harampádí a pusťte se do výroby neokoukaných kousků nábytku.

 Od příchodu vermikompostování už se nemůže nikdo vymlouvat, že nemá pro kompostování vhodné prostory. Pro kompostování pomocí žížal není třeba zahrada, dvorek ani objemný kompostér. Žížalí kompostér neboli vermikompostér se vejde na balkón, do chodby, sklepa i do bytu. 
 Ve více lidech se to lépe táhne. Ve více lidech se to i lépe kompostuje. Finanční náklady, práce na kompostu i radost z vlastního kompostu se rozdělí mezi více lidí. Kromě sousedů ze sídlišť, činžáků nebo ulice mohou zbytky z kuchyně a zahrady společně zpracovávat i firmy, mateřská centra nebo školy. 
 Díky chytrým telefonům můžeme být chytřejší i my. Alespoň co se životního prostředí okolo nás týká. S rozvojem aplikací pro mobilní telefony přibývá i těch s environmentální tématikou. Jejich vývoj stejně jako vývoj operačních programů pro tzv. smartphony běží nezadržitelně kupředu. Ekolist přináší jen malou ochutnávku toho, co bylo v této oblasti dosud vynalezeno. 
 Vyhodit knihu do popelnice je pro některé lidi stejný přečin jako vyhodit čerstvý chleba. Jenže co dělat, když regály knihovny jsou beznadějně plné a nějaké knihy prostě musí z kola ven? Není nutné je hned vyhazovat do popelnice. Lepší je poslat je dál k jiným čtenářům. Způsobů, jak na to, je víc. A některé jsou i dobrodružné! 
|
|