Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ve více lidech se to lépe táhne. Ve více lidech se to i lépe kompostuje. Finanční náklady, práce na kompostu i radost z vlastního kompostu se rozdělí mezi více lidí. Kromě sousedů ze sídlišť, činžáků nebo ulice mohou zbytky z kuchyně a zahrady společně zpracovávat i firmy, mateřská centra nebo školy.
Díky chytrým telefonům můžeme být chytřejší i my. Alespoň co se životního prostředí okolo nás týká. S rozvojem aplikací pro mobilní telefony přibývá i těch s environmentální tématikou. Jejich vývoj stejně jako vývoj operačních programů pro tzv. smartphony běží nezadržitelně kupředu. Ekolist přináší jen malou ochutnávku toho, co bylo v této oblasti dosud vynalezeno.
Vyhodit knihu do popelnice je pro některé lidi stejný přečin jako vyhodit čerstvý chleba. Jenže co dělat, když regály knihovny jsou beznadějně plné a nějaké knihy prostě musí z kola ven? Není nutné je hned vyhazovat do popelnice. Lepší je poslat je dál k jiným čtenářům. Způsobů, jak na to, je víc. A některé jsou i dobrodružné!
Už máte všechny vánoční dárky doma pod střechou? Pak už vám zbývá je jen zabalit. Mohlo by se vám hodit pár rad a tipů, jak to provést s ohledem k přírodě, ale stále hezky.
Čas od času se v každé domácnosti objeví nějaký vyřazený spotřebič. Firmy, které se věnují zpracování elektroodpadu, se snaží lidem vyhození takového elektroodpadu usnadnit. Jedna z nich, společnost REMA Systém, nově nabízí odvoz elektroodpadu z domácností zdarma. Háček je na první pohled v tom, že ho musíte nashromáždit 150 kilogramů. Což ale nakonec nemusí být vůbec těžké.
Už je to zase tady. Doba nachlazení, rýmy a plných nosů. Čas kapesníků. Někdo si k zarudlému nosu přikládá látkový kapesník, jiní nedají dopustit na kapesníčky z papíru. Pokud ale oba druhy kapesníků poměříme co do zátěže životního prostředí, pak jasně vyhrává – světe div se – starý dobrý kapesník látkový.
Žijeme v éře elektronické komunikace, což ale neznamená, že nepotřebujeme propisky a pera. A je nasnadě, že i při nákupu a používání psacích potřeb lze dát najevo ohled na životní prostředí.
Cože, poplatek za historické elektrozařízení? Co to je? Možná i vás podobná otázka napadla při zkoumání účtenky za právě koupený elektrospotřebič. Jednoduše řečeno si tím zaplatíte, že se výrobci a prodejci postarají o staré elektrospotřebiče, které máte doma vy nebo jiní spotřebitelé. Takže vzít třeba starou televizi a vyhodit ji do lesa nemá vůbec žádný smysl. Její ekologická likvidace je už zaplacená. Přečtěte si, proč to tak je a kam můžete staré spotřebiče odvést k recyklaci. Zdarma.
Olej ve friťáku je už potřeba vyměnit. Jenže kam s tím starým? Nejjednodušší je ho spláchnout. Co se zbytkem ředidla a barvy? Šup s tím do záchodu. A kam s dámskou vložkou nebo použitým kondomem? Není nic snazšího, než hodit do záchodu, zmáčknout splachovadlo a je po problému. Jenže nejjednodušší řešení nebývají vždycky ta nejlepší!
Společnost REMA Systém rozjíždí sběr starých CD a DVD. Ty pak pošle k opravdové materiálové recyklaci. Až dosud u nás totiž nebylo možné tato stará datová média v pravém smyslu recyklovat. Tenoučká vrstva kovu, kterou v sobě kompaktní disky mají, dělala při běžné recyklaci neplechu.
|
|