Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Dieta se nemusí držet jen kvůli štíhlé linii, člověk se pro ni může rozhodnout i kvůli palmovému oleji, indonéským pralesům a orangutanům. Vyřadit nebo alespoň omezit palmový olej ve své spotřebě znamená dobrovolně vzdát se nejedné své oblíbené sladké i slané pochoutky a pečlivě zkoumat složení každého jednotlivého výrobku v obchodě.
Pokud uvažujete o výstavbě kořenové čistírny odpadních vod, není příliš mnoho překážek, které by vám váš záměr mohly zhatit. Typ pozemku vás omezuje méně než by člověk očekával. Některé dispozice sice výstavbu komplikují, ale dá se to řešit.
Stačí pár žaludů a větviček, tavná lepicí pistole, trochu fantazie a trpělivosti. Koho omrzela tradiční zvířátka z kaštanů, může zkusit postavičky z dubových plodů.
Na podzim upadají dřeviny do jakéhosi spánku a pozastaví svůj růst. Není už tedy vhodná doba na řez dřevin, upozorňují odborníci z botanické zahrady v pražské Troji. Podzimní měsíce jsou naopak vhodné pro jejich výsadbu.
Stříhat, nebo nestříhat? Co udělat po sezóně s muškáty? Půda, ta si na podzim poradí sama. Nebo ne? Eduard Chvosta, hlavní zahradník Botanické zahrady v pražské Troji, se snaží zahradníkům poradit. Připravil pro ně seznam pěti omylů panujících o podzimní péči o zahradu.
Před letošní sezónou spustila skupina mladých nadšenců webové stránky na-ovoce. Lidé na nich mohou sdílet informace o veřejně přístupných stromech a keřích, jejichž plody je možné volně sbírat. Milovníci čerstvého ovoce si na označená místa mohou dojít nasbírat ovoce a ořechy pro svoji potřebu. Autoři stránek chtějí svojí aktivitou nejen oživit často opuštěná a zapomenutá místa, ale i znovu připomenout hodnotu, kterou rostliny a kulturní krajina pro člověka mají.
Přijdete tam, vypůjčíte si semínka, zasejete je, sklidíte úrodu a na konci sezóny vrátíte semínka zpátky. Původem francouzská myšlenka úspěšně „vyklíčila“ i u nás. Během letošního roku otevře v České republice hned sedm granoték, po česku semínkoven.
Teploty šplhající vysoko nad 30° C snáší špatně nejeden člověk. A podobně na tom jsou i zvířata. Voda na zahnání žízně nebo osvěžující koupel může být zejména ve městech pro divoká zvířata nedosažitelná. Trpět vedry a žízní mohou ale i domácí mazlíčci a hospodářská zvířata.
Už uplynul více než rok od chvíle, kdy jsme si doma v kuchyni ubytovali malou žížalí populaci. Od té doby jsme si s nimi užili trochu starostí i radosti. A té bylo víc. Věřili byste třeba, že večer, kdy se všechno zklidní, můžete žížaly poslouchat, jak vesele "chroupou"?
Krátce střižený anglický trávník obehnaný tújemi má sice své kvality, ale včely ani čmeláci se na nich příliš nenapasou. Přitom včely podle včelařů potřebují miliony květů. A to od jara až do podzimu. Na jaře na vrbách, později na rozkvetlých loukách.
|
|