Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Zalévat balkónová rajčata dešťovou vodou jde i v běžném bytovém domě. Stačí si vyrobit malý okap na balkónu nad vámi a vodu svést do kanystru. Jednoduché a levné řešení. Přesně takový kutilský nápad Jiřího Palduse a Petra Petříka z Čelákovic stačil na druhé místo v soutěži Dešťovka na zahradě o nejlepší kutilské využití dešťové vody.
První cenu v soutěži „ Dešťovka na zahradě“ získal Jaroslav Suda z Košic u Tábora. Soutěž se nezaměřila na žížaly, ale na využívání dešťové vody na zahradě. Sešlo se 33 soutěžních příspěvků, z nichž většina nezapře to, že Češi jsou národ kutilů. Jaroslav Suda je toho příkladem. Dešťovou vodu zajímavým způsobem využívá nejen ve svém skleníku, ale i v rodinném domě.
Běžné obchody si pečlivě hlídají, aby zelenina a ovoce mělo správnou velikost, barvu a tvar. Zákazníci je prostě kupují raději a "ošklivá" zelenina obchodníkům pak často zůstává. Požadavky na tvar mají i praktický důvod: například moc křivé okurky se v jídelnách nedají zpracovat strojně, protože neprojdou kráječem. Jenže na polích se rodí i plodiny, které normu nesplní a které pak končí vyhozeny. Internetový supermarket druhým dnem nabízí "ošklivé" papriky a okurky, za poloviční cenu běžné zeleniny. S nabídkou "neobyčejných kousků" zeleniny přišel také řetězec Penny.
Ekoporadenských příruček, brožur a webů jsou hromady. Nedávno k nim přibyla webová aplikace Ekodomácnost, kde si na sebe může člověk uplést bič v podobě ekoslibů, a komunitní portál poraďme.se, kde se člověk může zapojit buď jako odpověď hledající, nebo odpověď nabízející uživatel.
Rádi byste si vyrazili na farmu nasbírat jahody? Ministerstvo zemědělství připravilo přehled farem, které samosběr umožňují.
Den dětí si jistě zaslouží malou oslavu. Tvořivou a hravou. Čas společně strávený venku nebo třeba vytvářením hraček z odpadu. Inspirace je na internetu spousty. Najdete tam nápady na hračky do pokoje, na zahradu i na funkční hudební nástroje. Přijít zkrátka nemusí děti ani už trochu odrostlejší. Nebo i děti dávno přerostlé.
Na 22. květen připadá Mezinárodní den biodiverzity. Ochrana přírodní rozmanitosti není jen záležitostí přírodovědců a odborníků, zlepšit podmínky pro život divokých zvířat a rostlin můžeme i na svých zahradách, připomíná ČSOP. Jak na to radí na webových stránkách Živá zahrada. Zapojit se lidé mohou také do soutěže o titul „Živé zahrady".
Roundup, Dominator, Kaput. Přípravků proti plevelu s obsahem glyfosátu se dá v českých obchodech koupit řada. Jsou oblíbené, protože jsou účinné. Hobbymarket Hornbach ale tyto prostředky letos v březnu přestal svým zákazníkům nabízet. Glyfosáty jsou považovány za zdravíškodlivé. Hornbach přestává prodávat i prostředky obsahující neonikotinoidy, pesticidy na bázi nikotinu, které jsou pravděpodobně odpovědné za úhyn včel. Jde o přípravky s názvy Decis, Calypso nebo Fast.
Blíží se 30. duben a s ním vrcholí přípravy na tradiční pálení čarodějnic. Velké vatry, které vyrůstají u mnoha obcí a měst i týdny před filipojakubskou nocí, se mohou po zapálení stát smrtelnou pastí pro volně žijící zvířata, upozorňuje ČSOP Vlašim. Hromady dřeva a větví si totiž mohou vyhlédnout ježci nebo ptáci jako místo k hnízdění či úkryt, ze kterého není po zapálení ohně úniku.
Samotářské včely na rozdíl od těch medonosných nežijí v úlech. Vyhledávají si hnízda v různých škvírách a dutinách nebo si vyhrabávají nory v hlíně a písku. Zdálo by se tedy, že mohou žít téměř všude a pomoci nepotřebují. Přesto patří samotářské včely k nejohroženějším skupinám živočichů v ČR. Na úbytku těchto zajímavých a užitečných opylovačů se podepsala podle odborníků zejména lidská činnost, například insekticidy užívané v zemědělství. Naštěstí existuje řada způsobů, jak těmto zajímavým zástupcům blanokřídlého hmyzu pomoci.
|
|