Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Tiskárny, monitory a počítače uvolňují látky, které mají nepříznivý vliv na naše zdraví. Jsou jimi například formaldehyd a benzen. Existují rostliny, které tyto látky dokážou odstranit. Jsou jimi například i oblíbené pokojové rostliny dračince ( Dracaena). 
 Cigaretový kouř obsahuje mnoho škodlivých látek. Existují však druhy pokojových rostlin, které dovedou obsah škodlivin kolem nás úspěšně eliminovat. Rostliny kromě toho navozují také příjemnou atmosféru a mají relaxační a estetický účinek.

 Na to, abychom se mohli chovat ekologicky a být šetrní k přírodě, nemusíme o Vánocích ani chodit do lesa, ale můžeme přispět i jinak. Například koupí vánočních stromků s FSC certifikátem, které pocházejí z lesů, kde se hospodaří přírodě blízkým způsobem. Nebo jehličnanem v květináči. 
 Obdarovat blízkého člověka bývá v době neomezených možností pro leckoho oříšek. A
možná právě v čase, kdy je všeho hojnost a dostatek, potěší nejvíce dar, který má hodnotu
trvalou. Pokud se navíc poohlížíte po něčem, co by symbolicky připomínalo zásadní životní okamžik, není snad lepšího dárku než sazenice ovocného
stromu. 
 Skutečně se má náplní vašeho života stát neuvěřitelně zbytečný boj se spadaným listím, nebo jste ochotni alespoň částečně odstoupit stranou od ideje, že váš trávník na zahradě musí nutně vypadat stejně jako ten z golfového hřiště ve Velké Británii? Pokud zvažujete, že hrabání listí z trávníku pro jednou vynecháte, čtěte chutě dál. 
 Z hlediska počasí máte právě teď dobrou příležitost pustit se do sázení stromů. Zahradníci doporučují sázet stromy na podzim či na jaře. Prakticky kdykoli mezi říjnem a březnem, pokud nemrzne. V chladnějším počasí stromy lépe zakoření a není tak velké riziko, že uschnou. 
 Zalévat balkónová rajčata dešťovou vodou jde i v běžném bytovém domě. Stačí si vyrobit malý okap na balkónu nad vámi a vodu svést do kanystru. Jednoduché a levné řešení. Přesně takový kutilský nápad Jiřího Palduse a Petra Petříka z Čelákovic stačil na druhé místo v soutěži Dešťovka na zahradě o nejlepší kutilské využití dešťové vody. 
 První cenu v soutěži „ Dešťovka na zahradě“ získal Jaroslav Suda z Košic u Tábora. Soutěž se nezaměřila na žížaly, ale na využívání dešťové vody na zahradě. Sešlo se 33 soutěžních příspěvků, z nichž většina nezapře to, že Češi jsou národ kutilů. Jaroslav Suda je toho příkladem. Dešťovou vodu zajímavým způsobem využívá nejen ve svém skleníku, ale i v rodinném domě. 
 Běžné obchody si pečlivě hlídají, aby zelenina a ovoce mělo správnou velikost, barvu a tvar. Zákazníci je prostě kupují raději a "ošklivá" zelenina obchodníkům pak často zůstává. Požadavky na tvar mají i praktický důvod: například moc křivé okurky se v jídelnách nedají zpracovat strojně, protože neprojdou kráječem. Jenže na polích se rodí i plodiny, které normu nesplní a které pak končí vyhozeny. Internetový supermarket druhým dnem nabízí "ošklivé" papriky a okurky, za poloviční cenu běžné zeleniny. S nabídkou "neobyčejných kousků" zeleniny přišel také řetězec Penny. 
 Ekoporadenských příruček, brožur a webů jsou hromady. Nedávno k nim přibyla webová aplikace Ekodomácnost, kde si na sebe může člověk uplést bič v podobě ekoslibů, a komunitní portál poraďme.se, kde se člověk může zapojit buď jako odpověď hledající, nebo odpověď nabízející uživatel. 
|
|