Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Jarní prázdniny jsou v plném proudu. A mnozí rodiče, jejichž ratolesti ještě volné dny čekají, si možná lámou hlavu, jak děti zabavit. Co podniknout za hezkého počasí? Kam vyrazit, když bude sníh? Nebo bláto? Jděte ven, a to v každém případě. Na webu www.jdeteven.cz snadno najdete tipy na venkovní aktivity s dětmi jakéhokoli věku.
Chladné dny, které právě zažíváme, jsou jako stvořené k popíjení čaje. Ať je černý, zelený nebo bylinkový. Po jeho vypití nám ale kromě hřejivého pocitu na těle zbudou také čajové lístky v sáčku nebo v sítku. Ty putují nejčastěji do odpadkového koše, v lepším případě do kompostu. Použitý čajový sáček ale není nutné hned vyhazovat. Poté, co udělal dobře našim chuťovým buňkám, může prospět i našim očím a pleti nebo být užitečným pomocníkem v domácnosti i při zahradničení.
Zahrádky a zahrádkáři se pomalu ukládají k zimnímu spánku. Pokud byste ale rádi příští rok založili komunitní zahradu, pak na jaro nečekejte. Do začátku sezóny bude třeba sehnat vhodný pozemek a další nadšené lidi, abyste na zahradničení nebyli sami.
Častější pobyt dětí v přírodě, kontakt se zvířaty, šetrný provoz nebo větší spolupráce s rodiči a veřejností. Tím se od běžných zařízení pro předškolní děti liší školky a dětské kluby, které se zapojily do projektu Školka blízká přírodě. Předškolákům chtějí co nejpřirozenější cestou ukázat například to, odkud se bere mléko, jablka na ovocný koláč nebo jak vypadá borová šiška.
Technické vybavení, funkce, uživatelské prostředí, to jsou běžně srovnávané vlastnosti při výběru chytrého telefonu. Do úvahy lze vzít i zcela jiný a trochu netradiční parametr – množství toxických chemikálií v mobilu. Podle aktuálního testu je nový iPhone 5 lepší než jeho konkurent Samsung Galaxy SIII. Na stupně vítězů to však nestačí.
Nedá se nic dělat, škola je za dveřmi. Ať už se do ní žáčci či studenti těší nebo ne, stejně jim nezbude nic jiného, než svůj školní batoh opět naplnit školními potřebami a vydat se na cestu za vědomostmi. Zde je několik tipů, jak to učinit s co největším ohledem na životní prostředí.
Slunečné počasí láká k vodě. Budete-li na dovolené v místě, které neznáte a nevíte, kam za koupáním, můžete najít blízké koupaliště i přírodní nádrže na několika specializovaných webech. K dispozici jsou na internetu i informace o kvalitě vod v některých z nich.
Česká fauna je pro člověka prakticky bez nebezpečí (což rozhodně neplatí naopak). Vedle zmije a rozzuřeného divočáka figuruje v našem podvědomí jako nebezpečný tvor také sršeň. Jsou naše obavy z tohoto hmyzu oprávněné? A jak se vypořádat s tím, když si sršni udělají hnízdo u vás doma?
Při svých cestách za čerstvými potravinami a zdravou výživou možná už brzy narazíte na čerstvou šťávu z mladé pšenice. Říká se jí wheatgrass a je to oblíbený nápoj v západní Evropě nebo u protinožců. Teď dorazil i do českých restaurací a domácností. Vypěstovat si mladou pšenku a „stočit“ si z ní panáka totiž můžete i sami doma. Potřebujete jen pořádný mlýnek.
Představte si zahradu, kde není potřeba žádná chemie a nevzniká v ní žádný odpad. Hned pod okny domku rostou bylinky, nedaleko je trávník k lenošení, pro děti skrývá zahrada „bahniště“. Odlehlé kouty zahrady jsou ponechány divočině. Právě takové mohou být složky pěkné přírodní zahrady.
|
|