Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Blíží se 14. únor. Den, kdy muži vyrážejí do květinářství koupit pro svou ženu květinu. Pokud by některý z nich chtěl koupit květiny s ekologickým certifikátem či značkou Fair Trade, pak v obchodě nepochodí. Může se však stát, že zakoupí některou z mála květin na našem trhu, které takový certifikát mají. Nebude o tom ale vědět.
Od počátku června se na trh nesmí uvádět teploměry obsahující rtuť. Zákaz se týká i dalších měřicích zařízení se rtutí, jako jsou například tlakoměry, barometry, tonometry a teploměry určené k jinému užití, než pro určování tělesné teploty.
V některých západních zemích je samozřejmostí, že host restaurace dostane k objednanému jídlu i džbán obyčejné pitné vody zdarma. S tím se v Česku setkáte jen výjimečně. Vodárna Veolia se snaží přesvědčit kavárníky a restauratéry, aby vodu z vodovodu svým zákazníkům dávali.
Výběr květiny v květinářství může být docela náročná věc – nepřeberné množství krásně barevných a voňavých květů, listy v různých škálách zelené a k tomu všemu rafinovaná směsice ozdob a pentlí. Je těžké vybrat – zohlednit estetiku kytice, její vhodnost k dané příležitosti a samozřejmě cenu. Pokud bychom přidali i environmentální hledisko, získá celá věc zcela jiný nádech. Hledat u květin nějaký ekologický háček by se sice na na první pohled mohlo zdát jako nesmysl: jde přeci o kytky – součást přírody. Podrobnější pohled ale napovídá, že řezané květiny vůbec bezproblémové nejsou.
Klasické jednorázové pleny představují nemalou zátěž pro životní prostředí. Například ekoporadna Rosa v roce 2007 uváděla, že odpad z plen činí celkem až jednu tunu na dítě a je nerecyklovatelný. Použité pleny jsou spalovány nebo ukládány na skládky, kde se za 200–400 let rozpadnou. Ekologické poradny proto místo nich často doporučují pratelné pleny látkové. Existují ale rodiče, kteří na to jdou ještě jinak – nepoužívají pleny žádné.
MF DNES upozornila na výsledky německého spotřebitelského časopisu TEST. Podle výsledků obsahují držadla, sedadla nebo pláště kol toxické látky.
Hledáte informace o životním prostředí a rady, jak vést „zelený“ život? Zadejte si do prohlížeče green.wikia.com.
Říká se, lepší dvakrát vyhořet, než se jednou stěhovat. Říkají to ale jen lidé, kteří nikdy pořádně nevyhořeli. Čtenářka Alžběta Kocmanová nám nedávno napsala, že jí vyhořel jeden pokoj a že má nyní všechny stěny pokoje od sazí. Ptala se, zda při hoření nemohly vzniknout nějaké nebezpečné látky, které by v pokoji zůstaly, a jak by měla postupovat, aby byl byt zase v pořádku.
Občanské sdružení Arnika nechalo otestovat 8 náhodně vybraných pomůcek pro školáky – ořezávátko, gumu, obal na pastelky, obal na žákovskou knížku, desky na abecedu a tři penály. Všechny měly společné to, že byly z PVC (polyvinylchloridu). Arnika zjistila, že všechny obsahují nebezpečná změkčovadla, tzv. ftaláty.
Za vznik tohoto článku může Starglide, stoprocentně přírodní lubrikační gel v bio kvalitě. Inzerát na něj vyšel v březnovém vydání časopisu Bio Obchod. Skutečně se vyrábí přírodní biolubrikant? A existuje něco jako environmentálně šetrné sexuální chování? vrtalo nám hlavou.
|
|