Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Přírody v našich městech ubývá. Netýká se to jen ulic a náměstí, ale i dětských hřišť. Podle propagátorů tzv. přírodních hřišť, ale i odborníků se nedostatek kontaktu s přírodou podepisuje na nepříznivém vývoji dětí. Snaží se proto prosadit taková hřiště, která dětem umožní rozvíjet jejich fantazii a schopnosti. I za cenu roztrhaných tepláků, holínek plných vody a trochy špíny za ušima.
Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem.
Celkem pět z devíti kontrolovaných školních potřeb obsahovalo pro děti nebezpečné ftaláty, upozornilo sdružení Arnika. A doporučuje rodičům, aby pro své děti vybrali zdravotně nezávadné pomůcky.
Na pražské Ladronce se v pátek 25. června představil server Freshbedýnky.cz věnující se pravidelným dodáváním zeleniny a ovoce z ekologického zemědělství až do domu. Zmiňovaný server je jedním ze zhruba dvaceti podobně zaměřených obchodů v republice, které se zabývají prodejem prostřednictvím tzv. bedýnek.
Dnes byla v prostorách ministerstva životního prostředí zahájena putovní výstava, která má veřejnosti představit vítěze soutěže o nejlepší ekoporadenský projekt. V prvním ročníku soutěže zvítězilo sdružení Ekologický právní servis s kauzou ochrany ovzduší na Ostravsku.
Pro rodiče, kteří se zajímají o méně tradiční způsoby předškolní výchovy a chtějí své děti vychovávat v blízkém sepjetí s přírodou, existuje alternativa: lesní mateřské školy. Od obyčejných školek se liší dvěma základními myšlenkami: „venku za každého počasí“ a pobývání v prostoru „bez zdí a plotů“.
Po povodních v roce 2002 se nás čtenáři ptali, co lze dělat se zahradou pokrytou vrstvou bahna, jak naložit s utonulými zvířaty nebo co dělat s vodou zatopenými spotřebiči. Přinášíme souhrn informací, získaných v roce 2002, které mohou být k užitku lidem postiženým povodní letošní.
Chcete se podívat do zahraničí, poznat nové kraje a národní zvyky? Nebojíte se si své zážitky odpracovat? Staňte se WWOOFerem.
Čerstvou zeleninu a ovoce nemusíme nakupovat už jen v supermarketech. Otevírá se cesta nově vznikajících farmářských tržišť nebo forma přímého kontaktu přes nově vzniklé webové stránky www.najdisisvehofarmare.cz.
|
|