Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Topná sezona je na spadnutí a brzy bude potřeba doma trochu přitopit. Jestli máte doma wawky, zkontrolujte předem, zda se přes léto ve vývodní rouře neubytovali netopýři. Začátek topné sezony by je totiž stál život.
Včelaře si asi většina lidí představuje jako staršího pána. To ale vůbec neznamená, že je včelaření čistě mužská záležitost. Žen-včelařek sice tolik není, ale přesto i u nás najdete nadšené včelařky, pro které je včelaření novým koníčkem. Jsou tu však i zkušené včelařky chovající včely ve velkém. Několik žen chová včely také v samotném centru Prahy.
Mít včely je radost i starost. A někdy docela i náročná. Po odborné i finanční stránce. Musíte si pořídit nejen úly a medomet pro stáčení medu, ale také pravidelně obměňovat rámky a mezistěny. A nebo na to můžete jít úplně jinak, jednoduše a levně. Obdobným způsobem, kterým se u nás včelařilo stovky let.
Když se řekne chov včel, asi si většina lidí představí úl někde na vesnické zahradě a pilné včeličky poletující v krajině rozlehlých polí, luk a zahrad. Chovat včely je ale možné i ve městech, dokonce i v těch největších. Trend městského včelařství dorazil také do Prahy.
Zvuk sekačky na trávu je neodmyslitelnou kulisou těchto dní. Majitelé zahrad pilně udržují pečlivě sestřižené trávníky, majitelé luk se pouštějí do jejich sekání a do sušení sena. Je dobré mít na paměti, že sekačky a křovinořezy každoročně zbytečně zraní spoustu zvířat. Dá se tomu částečně předejít tím, že se pokusíte zvířata vyplašit a dáte jim čas na útěk.
Jaro je v plném proudu a mláďata savců i ptáků můžete potkat nejen v lese, ale často i ve městě. Setkání s hodným člověkem, který jim chce pomoci, pro ně často končí špatně. Pražská zvířecí záchranka každý den řeší několik případů, kdy člověk ve snaze pomoci „opuštěnému“ mláděti způsobí jeho utrpení či smrt.
První duben nepatří jen aprílovým žertíkům, ale i všem opeřencům. Už 107 let se tento den slaví Mezinárodní den ptactva. Prvního dubna roku 1906 byla totiž podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Duben je podle České společnosti ornitologické navíc velmi zajímavým měsícem pro pozorovatele ptáků. Z ČR odlétají poslední zimní hosté, na našem území se zastavují ptáci směřující dále na sever, tažní ptáci ze Středomoří nebo Afriky se vrací na svá hnízdiště a některé druhy již hnízdí.
Každý rok zahynou v České republice po nárazu do prosklených ploch sta tisíce ptáků. Je dobře známo, jak nebezpečné jsou v tomto ohledu dlouhé prosklené protihlukové stěny, ale stejně „vražedná“ mohou být i okna a prosklené stěny na našich domech nebo sklenících. Většina ptáků přitom umírá zbytečně. Upozornit je na skleněnou překážku totiž není vůbec složité.
Pamela Anderson si může zhluboka oddechnout. A s ní všichni spotřebitelé, kteří rádi používají kosmetiku, ale dělá se jim husí kůže z pomyšlení na kruté testování kosmetiky na zvířatech. Evropská komise ustála pokušení odložit platnost úplného zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Od března 2013 se na evropský trh nesmí dostat žádná nová kosmetika testovaná na zvířatech.
Chladné dny, které právě zažíváme, jsou jako stvořené k popíjení čaje. Ať je černý, zelený nebo bylinkový. Po jeho vypití nám ale kromě hřejivého pocitu na těle zbudou také čajové lístky v sáčku nebo v sítku. Ty putují nejčastěji do odpadkového koše, v lepším případě do kompostu. Použitý čajový sáček ale není nutné hned vyhazovat. Poté, co udělal dobře našim chuťovým buňkám, může prospět i našim očím a pleti nebo být užitečným pomocníkem v domácnosti i při zahradničení.
|
|