Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Dobře spálené uhlí je z pohledu emisí škodlivin lepší než špatně spálené dřevo. Velmi špatné je kotel na noc naložit a zavřít přívod vzduchu. Ono to sice vydrží až do rána, ale zamoříte tím široké okolí produkty nedokonalého spalování jako je oxid uhelnatý nebo polycyklické aromatické uhlovodíky. Lepší je přikládat častěji. Nebo si pořídit moderní kotel, radí odborník Jiří Horák.
Bylinky mají na lidský organismus blahodárné účinky. Naštěstí se jich nemusíme vzdávat ani v tomto ročním období. Jaké bylinky si můžeme doma vypěstovat v zimě? Které z nich se hodí do kuchyně a které nám naopak pomohou s chřipkou a nachlazením?
Ledničky nám v mnohém pomohly a usnadnily život. Zároveň jsme ale kvůli nim přišli o mnoho znalostí o skladování potravin, kterými se běžně řídily naše babičky nebo prababičky. Také toto poznání chce oživit iniciativa Zachraň jídlo.
V některých oblastech poznáte začátek topné sezóny snadno. Stačí otevřít okno nebo vyjít před dům - a zlehka se nadechnout. Ve dne zpravidla není těžké odhalit příčinu: kouř z komína sousedního rodinného domu. Kdo se někdy pokoušel věc řešit, kromě štiplavého kouře pocítil i bezmoc či vztek. Proti „čudilům“ se totiž brání jen těžko. Přesto přinášíme (nezaručené) tipy na to, co můžete zkusit. Mnoho toho není.
Mít včely je radost i starost. A někdy docela i náročná. Po odborné i finanční stránce. Musíte si pořídit nejen úly a medomet pro stáčení medu, ale také pravidelně obměňovat rámky a mezistěny. A nebo na to můžete jít úplně jinak, jednoduše a levně. Obdobným způsobem, kterým se u nás včelařilo stovky let.
Je lepší triko z biobavlny nebo z vlny? Nebo snad dokonce z konopí? A jak poznám, že je skutečně šetrné k životnímu prostředí? Pokud se vám při výpravách za nákupy hlavou honí přesně tyto otázky můžete si nechat poradit na stránkách projektu Umění vybírat. Ty pomohou zeleně naladěným zákazníkům vybrat zboží, které má co nejnižší dopad na životní prostředí.
V dětských panenkách jsou toxické látky, které překračují povolený limit i více než tři sta krát. Upozornila na to ekologická organizace Arnika. Ta radí, aby se lidé při nákupu hraček vyhnuli těm, které jsou vyrobené z PVC.
Když se řekne chov včel, asi si většina lidí představí úl někde na vesnické zahradě a pilné včeličky poletující v krajině rozlehlých polí, luk a zahrad. Chovat včely je ale možné i ve městech, dokonce i v těch největších. Trend městského včelařství dorazil také do Prahy.
I když si letos dává načas, jaro je ve vzduchu: pomalu se probouzí nejen příroda, ale i zahradníci a pěstitelé všeho druhu. Ne všichni však mají dostatek prostoru pro uspokojení svých zahradnických tužeb. Není ale potřeba zoufat. Zahrada, zahrádka nebo i balkónová mini zahrádečka mohou vyrůst do výšky. Pusťte se do vertikálního zahradničení.
Veš dětská dělá lidstvu společnost už tisíce let a nehodlá se toho jen tak vzdát. I když člověk vyvíjí stále účinnější zbraně, na veš je krátký. A zatímco u některých druhů hmyzu obdivujeme jejich schopnost přizpůsobit se změnám prostředí, v případě vši tomu tak není. Otázka je, proč nejrůznější přípravky proti těmto parazitům neúčinkují a jak se těch potvor zbavit?
|
|