Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Dřív byla tráva zelenější, voda mokřejší a rajčata chutnala mnohem lépe. Že to zní jako stížnosti nespokojeného důchodce? Minimálně u rajčat to platí. Potvrzuje to i studie, uveřejněná v prestižním žurnálu Science. Vztažena je sice primárně k čínskému a americkému trhu, ale její poselství je jasným signálem i pro Evropu.
Chcete ve svém domě využívat dešťovou nebo přečištěnou šedou vodu? Nemáte v době sucha čím zalévat a splachovat? Chcete ušetřit? Pak můžete využít dnes vyhlášený dotační program Dešťovka, ve kterém je k dispozici 100 milion korun. Příjem žádostí začne 29. května v 10:00. Dotace je určena vlastníkům a stavebníkům rodinných a bytových domů. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
Rádi byste nakupovali čerstvé lokální potraviny? Nebo podpořili české zemědělce hospodařící způsobem šetrným k půdě i přírodě? Řešením by pro vás mohlo být komunitou podporované zemědělství (KPZ). Tedy partnerství vytvořené mezi skupinou spotřebitelů a farmářem. V příručce Zapoj se do KPZ, kterou vydala na podzim PRO-BIO LIGA, najdete podrobný návod, jak na to. Právě zimní měsíce jsou totiž pro rozjezd přímé spolupráce mezi zemědělci a jejich odběrateli nejlepší.
Pokud se nemůžete dočkat houbařské sezóny, není třeba zoufat. Na houby se dá jít i v zimě. Sbírat můžeme hlavně druhy rostoucí na dřevě. Tyto „zimní" druhy hub jsou ceněny také pro své léčivé a protirakovinné účinky.
Tiskárny, monitory a počítače uvolňují látky, které mají nepříznivý vliv na naše zdraví. Jsou jimi například formaldehyd a benzen. Existují rostliny, které tyto látky dokážou odstranit. Jsou jimi například i oblíbené pokojové rostliny dračince ( Dracaena).
Cigaretový kouř obsahuje mnoho škodlivých látek. Existují však druhy pokojových rostlin, které dovedou obsah škodlivin kolem nás úspěšně eliminovat. Rostliny kromě toho navozují také příjemnou atmosféru a mají relaxační a estetický účinek.
Na to, abychom se mohli chovat ekologicky a být šetrní k přírodě, nemusíme o Vánocích ani chodit do lesa, ale můžeme přispět i jinak. Například koupí vánočních stromků s FSC certifikátem, které pocházejí z lesů, kde se hospodaří přírodě blízkým způsobem. Nebo jehličnanem v květináči.
Obdarovat blízkého člověka bývá v době neomezených možností pro leckoho oříšek. A
možná právě v čase, kdy je všeho hojnost a dostatek, potěší nejvíce dar, který má hodnotu
trvalou. Pokud se navíc poohlížíte po něčem, co by symbolicky připomínalo zásadní životní okamžik, není snad lepšího dárku než sazenice ovocného
stromu.
Skutečně se má náplní vašeho života stát neuvěřitelně zbytečný boj se spadaným listím, nebo jste ochotni alespoň částečně odstoupit stranou od ideje, že váš trávník na zahradě musí nutně vypadat stejně jako ten z golfového hřiště ve Velké Británii? Pokud zvažujete, že hrabání listí z trávníku pro jednou vynecháte, čtěte chutě dál.
Z hlediska počasí máte právě teď dobrou příležitost pustit se do sázení stromů. Zahradníci doporučují sázet stromy na podzim či na jaře. Prakticky kdykoli mezi říjnem a březnem, pokud nemrzne. V chladnějším počasí stromy lépe zakoření a není tak velké riziko, že uschnou.
|
|