Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Venku začíná trochu předčasně jaro. Teploměr hlásí plusové hodnoty a příznivá předpověď počasí žene na čerstvý vzduch i ty největší gaučové povaleče. Po mizerné studené zimě chce být každý aspoň na chvilku v probouzející se krajině, byť by to obnášelo jen odpolední procházku v příměstském parku nebo krátkou pěší túru za městem. Při tomhle pozorovatelném návalu pozitivní energie je těžké si představit, že pro naši přírodu teď začíná velmi náročné období. Všichni jí totiž budou chtít za každou cenu pomáhat. 
 Co znamená sucho pro naši krajinu? Jak jí pomoci, aby udržela vodu a z luk a polí se nestaly vyprahlé stepi? Na záchraně místního ekosystému pracují místní akční skupiny společně se svými partnery. Zmírnit dopady sucha mají zejména správné postupy ve výsadbě a péči o zeleň. 
 Možná víte, že import květinové produkce pochází hlavně z afrických a jihoamerických zemí, dopravuje se letadly, v místě výroby zatěžuje prostředí nadměrnou spotřebou vody, syntetickými hnojivy a přípravky na “ochranu” rostlin, často dokonce nefér a nebezpečnými podmínkami pro zaměstnance (někdy bohužel i děti) a v neposlední řadě záborem půdy, tam kde hrozí hlad. Co možná ještě nevíte, je, že alternativa konvenční neudržitelné produkce existuje. V Čechách i na Slovensku, v každém kraji má citlivý spotřebitel několik možností. 
 V Česku zabírá zemědělská půda přes 4 miliony hektarů, tedy více než polovinu celkové rozlohy našeho státu. Kvůli výstavbě mizí každý den 7,5 hektaru zemědělské půdy. Je proto mimořádně důležité se o zbývající ornou půdu starat a zemědělské postupy přizpůsobit i aktuálním klimatickým změnám. Své o tom ví Místní akční skupina Oslavka, která podporuje spolek Veselé biofarmy Velké Hostěrádky. Ta dodržuje při své práci principy ekologického zemědělství a jeho přínosy ukazuje koncovým spotřebitelům. 
 Stromy prochází během roku dvěma obdobími. Na jaře začíná vegetační fáze, kterou na podzim vystřídá vegetační klid. Právě na podzim a v zimě se stromy kácí nejčastěji. Je ovšem nutné si obstarat různá povolení, která závisí na konkrétní situaci. Co tedy dělat, pokud vašemu domu stíní starý smrk, nebo máte podezření, že by buk v blízkém parku mohl být nebezpečný svému okolí? S tím poradí arborista Jaroslav Kolařík ze společnosti Safe Trees. 
 Dobrovolníkům se v rámci iniciativy Zachraň jídlo podařilo z českých polí zachránit 18 tun jídla. Takzvané paběrkování je úspěšný zejména v jižních Čechách. 
 Aktuálně nabízí vánoční jedličky v květináči dvě organizace v Praze, Lesy hl. m. Prahy a Toulcův dvůr, a v Brně pak Veronica. Je dobré nákup nenechat na poslední chvíli. Loni se vcelku rychle stalo, že byly jedličky vyprodány. Aktualizace: Jedličky nabízí i ČSOP Kokonín. 
 I když se teploty drží poměrně vysoko, není dobré už odkládat práce na „zazimování“ zahrady. Kromě ochrany rostlin a dřevin bychom neměli zapomínat ani na sudy, do kterých zachytáváme dešťovou vodu. Informuje o tom Tomáš Pruner ze Spolku Ametyst. 
 Klasické trávníky pokrývají pětinu rozlohy měst, ale jsou si do krajnosti podobné. Ve Švédsku jako v Austrálii. Unifikované parametry i druhové složení ale při měnících se klimatických podmínkách neobstojí. Jak píše Science, je čas na změnu.

 Název soutěže Miss kompost může vyvolat dojem, že vyhrát může jen pěkně vydesignovaný komerční kompostér. A někdo se třeba bojí, že jeho kompost není dost hezký, vlastně je to úplně obyčejný ošklivý kompost, takže jej do soutěže nepřihlásí. Chyba lávky! 
|
|