Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Mezi základní poučky ekologických desater a ekorádců patří, že sprchování je úspornější než koupání ve vaně. Je to samozřejmě pravda pravdoucí, jen nesmíte pod sprchou stát hodiny. V takovém případě by bylo hospodárnější napustit jen tu vanu.
Díky chytrým telefonům můžeme být chytřejší i my. Alespoň co se životního prostředí okolo nás týká. S rozvojem aplikací pro mobilní telefony přibývá i těch s environmentální tématikou. Jejich vývoj stejně jako vývoj operačních programů pro tzv. smartphony běží nezadržitelně kupředu. Ekolist přináší jen malou ochutnávku toho, co bylo v této oblasti dosud vynalezeno.
Prát ohleduplně k přírodě chce asi každý. Kdo podlehne reklamě vychvalující úžasné prací schopnosti různých pracích koulí, ale jen vyhazuje peníze. Příznivcům všeho přírodního se mohou zdát jako ideální prací prostředek tzv. mýdlové ořechy. Jak ukázal aktuální test spotřebitelského časopisu dTest, koule i ořechy nijak zázračně neperou. Za ekologické prací prostředky je tedy považovat nelze, protože nefungují.
Olej ve friťáku je už potřeba vyměnit. Jenže kam s tím starým? Nejjednodušší je ho spláchnout. Co se zbytkem ředidla a barvy? Šup s tím do záchodu. A kam s dámskou vložkou nebo použitým kondomem? Není nic snazšího, než hodit do záchodu, zmáčknout splachovadlo a je po problému. Jenže nejjednodušší řešení nebývají vždycky ta nejlepší!
Moje babička měla kdysi pračku, která uměla jen tři věci: vyprat, vyvařit a někdy vyždímat. Dnešní pračky mají tolik čudlíků, že by se s tím dal řídit letový provoz nad Evropou. Já jsem pokus proniknout do tajů všech těch tlačítek, koleček, páček a symbolů vzdal hned po rozbalení pračky. A celá léta jsem používal jen jedno nastavení. To jste ale houby ekolog, řekl mi nedávno jeden výrobce praček. Prací programy a nastavení pračky nejsou pro srandu králíkům!
Každý motorista čas od času zjistí, že jeho plechový miláček by zasloužil trochu vody a mýdla. Ale pokud se s autem nevypraví do profesionální mycí linky a začne auto mýt přímo na ulici, na dvorku nebo na zahradě, dopouští se přestupku. Mýt auto takovým způsobem se totiž nesmí.
Brněnská Veronica před rokem vydala brožurku s názvem Desatero domácí ekologie. Jak název napovídá, jde o výčet základních informací a znalostí, které se mohou hodit každému, kdo chce svou domácnost vést ekologicky šetrným způsobem.
Kupujeme si balenou vodu? Ve většině případů tím jen zbytečně zatěžujeme životní prostředí dopravou a odpadem, obtěžujeme se s nošením těžkého nákupu a plýtváme penězi. Voda z obchodu totiž není zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku, informuje brněnský Ekologický institut Veronica. A k pití vody z vodovodu láká i prostřednictvím videa.
„Odvodnění krajiny není důsledek změn klimatu, ale jedna z jejich příčin,“ říká Lucie Vančurová, která v Ekocentru Koniklec vede projekt Pusťte si domů dešťovou vodu. Ten má lidem představit možnosti, jak ve svých domech a bytech využívat dešťovou vodu. Vybraným zájemcům ekocentrum navrhne řešení, jak dešťovou vodu využít.
Nejenom, že ve vnitrobloku našeho domu v Přemyslovské ulici v Praze máme skomírající kus zeleně, ale i před domem v ulici nikdo stromy nezalévá. Jeden strom patří městské části, druhý TSK, třetí magistrátu, takže ani nikdo z nich vlastně moc neví, komu jaký patří a kdo má jaký zalít. Možná ani nemají čím.
|
|