Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Po povodních v roce 2002 se nás čtenáři ptali, co lze dělat se zahradou pokrytou vrstvou bahna, jak naložit s utonulými zvířaty nebo co dělat s vodou zatopenými spotřebiči. Přinášíme souhrn informací, získaných v roce 2002, které mohou být k užitku lidem postiženým povodní letošní.
Některé dvorky a části pozemků kolem domů jsou vyasfaltované, vybetonované nebo vydlážděné. Voda, která na tyto plochy naprší či nasněží, je sváděna do kanalizace, kde bez užitku mizí. Zahrádku a trávník pak lidé zalévají vodou z vodovodu. Příručka „ Jak hospodařit s dešťovou vodou na soukromém pozemku“, kterou vydal Ústav pro ekopolitiku, radí, jak tento koloběh vody změnit.
Mezi zahrádkáři jsou v poslední době doslova hitem tzv. IBC kontejnery. Tisícilitrové plastové nádoby v pozinkované kleci využívají zahrádkáři nejčastěji jako nádrže pro závlahovou vodu. Cena nových kontejnerů je poměrně vysoká, je však možné sehnat i podstatně levnější použité kontejnery. Mostecké ekocentrum upozorňuje zahrádkáře na nebezpečí, kterému se vystavují při použití neodborně vyčištěných kontejnerů, které se používají, mimo jiné, na přepravu a skladování nebezpečných látek.
V některých západních zemích je samozřejmostí, že host restaurace dostane k objednanému jídlu i džbán obyčejné pitné vody zdarma. S tím se v Česku setkáte jen výjimečně. Vodárna Veolia se snaží přesvědčit kavárníky a restauratéry, aby vodu z vodovodu svým zákazníkům dávali.
Plánujete zateplit dům, koupit čistírnu odpadních vod, tepelné čerpadlo nebo solární panely, a nemáte na to dost peněz? Raiffeisen stavební spořitelna vám dá úvěr a v rámci své ekologické kampaně sjedná konzultaci s odborníky a ke všemu pomůže získat slevu. Wüstenrot nabízí úvěry na financování oprav, rekonstrukcí a modernizací bytových domů ve spojení s programem Panel.
Hledáte informace o životním prostředí a rady, jak vést „zelený“ život? Zadejte si do prohlížeče green.wikia.com.
V lednu 2004 jsme v článku Odvrácená strana plenek psali o výhodách a nevýhodách jednorázových plen a kdysi běžně užívaných látkových plen. Dnes je na trhu dostupná další alternativa. „Kompostovatelné“ jednorázové pleny.
13.7.2007 | PRAHA
(EkoList)
4.7.2007 | PRAHA
(EkoList)
„Ve městech rostou zbrusu nové nablýskané akvaparky a lidé se čím dál víc štítí koupat v přírodní vodě. Přitom říční koupání na plovárnách bylo u nás hodně oblíbené a mělo silnou tradici,“ zahájila Kateřina Hlavatá z Arniky seminář věnovaný koupání ve volné přírodě. Pokud jste si vzpomněli, jaké to bylo, když jste naposledy plavali ve volné řece, nebo jestli chcete vzít své děti k vodě, která není cítit chlorem a žijí v ní rostliny i živočichové, pak si přečtěte pár praktických informací ze semináře.
10.5.2007 | PRAHA
(EkoList)
Každého, kdo má vlastní domek nebo rekreační chatu a čerpá vodu ze studny, potoka či rybníka nebo vypouští odpadní vody mimo veřejnou kanalizaci či žumpu, by měla zajímat následující dvě data: 1. červenec 2007 a 1. leden 2008. Od začátku příštího roku totiž zanikne část povolení jak k čerpání vod, tak k jejich vypouštění. Vyhnout se tomu ale můžete, když požádáte o prodloužení tohoto povolení. To byste měli učinit právě do 1. července letošního roku.
|
|