Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Za dlouhotrvajících mrazů nebo vysoké sněhové pokrývky si ptáci potravu obstarávají obtížně a potrava nabídnutá lidmi jim přijde vhod. Abychom jim však opravdu pomohli a nenapáchali více škody než užitku, je dobré znát pár základních pravidel, připomínají ochránci přírody.
26.12.2016 | OLOMOUC
( ČTK)
Až tři desítky druhů ptáků mohou v tomto období pozorovat lidé, kteří pomáhají v zimě opeřence přikrmovat. Podle moravských ornitologů mezi ně patří především sýkory koňadra a modřinka, zvonek zelený či vrabec polní. Milovníky přírody, kteří ptákům chtějí během zimy pomoci, však odborníci nabádají ke správnému přikrmování. Zájemcům mohou pomoct i s určením druhů.
Svátky klidu a míru jsou za dveřmi a řada lidí zvažuje pořízení domácího mazlíčka. Mnoho dětí si přeje pod stromečkem najít štěně. Předvánoční čas jsou proto žně pro množitele psů, nakupování štěňat přes inzerát v tomto období vzkvétá. Spolek OBRAZ před nakupováním štěňat přes inzerát varuje a doporučuje vzít si psa z útulku.
Zima je opět tady a tak je nejvyšší čas připravit krmítko pro drobné pěvce, kteří u nás zůstávají přes zimu. Pozorování a přikrmování ptáků se věnuje stále více lidí, ale ne každý ví, co mají ptáci v zimě nejraději a co v žádném případě do krmítka nepatří. Podle odborníků z Moravského ornitologického spolku můžete na krmítku pozorovat až 30 druhů ptáků.
Ani v předvánočním shonu nezapomínejme na naši planetu a vyhýbejme se výrobkům s palmovým olejem, apelují ochránci přírody. Měli bychom podle nich odolat nabídce levných tuků a upéci si skutečně poctivé cukroví z tradičních ingrediencí, jaké používaly naše babičky. Tedy především másla.
Spolek BezPalmáku.cz v těchto dnech spouští kampaň „Vánoce bez palmáku“. Ta má spotřebitelům připomenout, že v poslední době tolik kritizovaný palmový olej se běžně vyskytuje ve většině prodávaných tucích na pečení i cukrovinek, včetně těch vánočních. Alternativy k němu jsou podle spolku přitom dostupné a ani se cenově dramaticky neliší.
Skutečně se má náplní vašeho života stát neuvěřitelně zbytečný boj se spadaným listím, nebo jste ochotni alespoň částečně odstoupit stranou od ideje, že váš trávník na zahradě musí nutně vypadat stejně jako ten z golfového hřiště ve Velké Británii? Pokud zvažujete, že hrabání listí z trávníku pro jednou vynecháte, čtěte chutě dál.
Jestli se od vašich wawek ozývá šramocení a škrábání, někdy provázené pískáním, rozhodně ještě netopte. Zavolejte ochránce přírody, aby si ty netopýry přijeli zachránit.
Z hlediska počasí máte právě teď dobrou příležitost pustit se do sázení stromů. Zahradníci doporučují sázet stromy na podzim či na jaře. Prakticky kdykoli mezi říjnem a březnem, pokud nemrzne. V chladnějším počasí stromy lépe zakoření a není tak velké riziko, že uschnou.
Nenechávejte své psy během teplých či slunečných dnů zavřené v autě, zní žádost Obránců zvířat. Interiér vozu se může během velmi krátké chvíle vyhřát i na dvojnásobek venkovní teploty. A zavřené zvíře pak v autě zbytečně trpí. Obránci zvířat přidávají i rady, jak postupovat, když najdete psa, jak se v cizím autě na sluníčku "peče" a jak mu poskytnout první pomoc.
|
|