Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Obvykle vám články o svícení poradí, jak vybrat úspornou žárovku. My se zaměříme na objev třetího receptoru v oku a souvisejících zdravotních aspektech osvětlování. A poradíme, jak omezit nežádoucí vlivy moderního světla, řekneme si, jaké jsou naše zlozvyky v osvětlování, v neposlední řadě si také povíme něco o tom, jak nás světlo může podpořit.

 Přesně před rokem otevřela městská Nábytková banka Praha svoje dveře, aby mohla pomáhat lidem, kteří nemají dostatek finančních prostředků na základní vybavení bytu. Za první rok fungování přijala 5 009 kusů nábytku, drobných elektrospotřebičů nebo vybavení do domácnosti celkem od 1 058 dárců. Informuje o tom hlavní město Praha.

 Správný postup likvidace vánočního stromku se liší podle přístupnosti popelnice na směsný odpad. Podle toho stromek patří k popelnici na směs, nebo ke stanovišti kontejnerů na tříděný odpad. Pražské služby očekávají, že během ledna a února svezou přes 300 tisíc dosloužilých vánočních jehličnanů. Umělé stromky je také možné dát do sběrného dvora.

5.1.2022 | PRAHA
(ČTK)
 Pokud budete v pátek 7. 1. až v neděli 9. 1. u nějakého ptačího krmítka a budete mít hodinu čas, můžete se zapojit do Ptačí hodinky. O akci informuje Česká společnost ornitologická.

 Dm drogerie letos uvedla novou ekořadu výrobků Pro Climate. Přestože název řady navádí pozornost spotřebitele k ochraně klimatu, drogerie tvrdí, že tyto výrobky jsou šetrné nejen ke klimatu, ale jsou neutrální k životnímu prostředí jako takovému. To je docela odvážné prohlášení. Pojďme se podívat, zda za ním něco stojí.

 Oblečení má dvě základní funkce: Chrání tělo před zimou a pohledy a slouží také jako symbol, jistý druh sebevyjádření a informace pro ostatní. Šaty dělají člověka. První funkci dokáže zajistit cokoliv od medvědí kožešiny přes sárí z jednoho kusu látky po různé variace na triko a džíny stejně dobře jako velká večerní. Šatníky nám tedy plní nikoliv skutečná fyzická potřeba, ale společenské požadavky, móda a reklama. Pokud to dokážeme oddělit, můžeme značně snížit svoji uhlíkovou stopu. 
22.12.2021 | PRAHA
(EkoList)
 Vánoční nálada u mnoha lidí navozuje touhu vrátit vánočnímu kaprovi život a místo na pekáč jej odnést k řece či rybníku a vypustit jej na svobodu. Jenže takto znovunabytou svobodu si kapr dlouho neužije. 
21.12.2021 | BRNO
(Ekologický institut Veronica)
 U ekologického nakládání s odpady je vždy na prvním místě prevence – odpad, který nevznikne, nemusíme řešit. Netěžily se kvůli němu suroviny, odpadá doprava, výroba, potisk, mizí popelářské vozy, recyklační linky nebo dokonce spalovny a skládky. Pro představu: Výroba budoucího odpadu tvoří 85 % jeho uhlíkové stopy; nakládání se skutečným odpadem (recyklace atd.) 15 %. Skutečný závazek a výzva pro jednotlivce i společnost tedy není v třídění odpadu, ale jeho minimalizaci. 
 Ústřední prvek environmentálních debat o výživě lidí se v posledních letech omezil na to, zda a jak radikálně omezit konzumaci masa. Nejrůznější studie přitom polstrují daty skutečnost, že dieta 3 % světové populace veganů (a 5 % vegetariánů) je teoreticky udržitelnější než strava 92 % zbývající populace. Plynou z toho rozepře, které neprospívají ani tak životnímu prostředí, ale spíš těm, kdo stojí za produkcí ultra procesně zpracovaných potravin.
Jak to? 
 Internetový obchod Košík.cz rozváží potraviny zákazníkům v papírových taškách. Jejich velké množství začalo vadit zákazníkům a tím i online supermarketu. Obchod proto začne své papírové tašky přetvářet pomocí technologie rozvláknění. Ta má být unikátní tím, že neničí papírové vlákno. Vše, co z tašek vznikne, tak bude nadále recyklovatelné a kompostovatelné. 
|
|