Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Zemní plyn je pro Evropu důležitý, logicky by se měl využívat co nejefektivněji. Proto Evropská komise vydala nařízení, které zakazuje použití kotlů s nízkou účinností. Od 26. září 2015 se tedy v celé EU budou smět prodávat pouze kondenzační kotle (o výjimce dále). Obchodníci samozřejmě mohou doprodat své zásoby, ale výroba a dovoz neúčinných kotlů už budou zakázány.

 V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok. 
 Cestování, to není jen tak. Člověk se musí někam přesunout, často si na cestu pořídit i nějaké nové věci. Pohonné hmoty se pálí, elektroměr se točí doma i na novém místě. Dá se něco takového vůbec považovat za ekologicky šetrné? Popravdě, nejvíc „eko“ je asi opravdu zůstat doma. Ať už se ale nakonec i přesto vydáme do světa, vždy to můžeme udělat k přírodě o něco ohleduplněji. 
 Možná to znáte, doma je vedro k zalknutí, vyvětrat se nedá. Jedním řešením může být pořízení klimatizace, ale ne každý do ní chce investovat, ne každý ji má kam dát. Pak může nastoupit domácí kutil a klimatizaci si za pár stovek vyrobit z plastových kýblů, několika trubek a větráku. Zdrojem chladu je led, který vyrobí každý mrazák za pár hodin. 
 Pokud potřebujete uvařit vodu, pak nejúspornější a nejrychlejší způsob je použít rychlovarnou konvici. Psali jsme o tom v článku, který se hlavně věnoval sklokeramickým a indukčním deskám. Náš čtenář Zdeněk Beran nás upozornil na zajímavou věc: většina rychlovarných konvic má kromě maximálního množství vody také předepsané množství minimální. A to zpravidla bývá 0,5 litru. Jenže co když si chcete uvařit jen jedno malý kafíčko? 
 Vím, vyzkoušel jsem si. Je to tak opojně pohodlné – do přístroje vhodíte kapsli, zmáčknete čudlík a za malou chvilku vás v nose pošimrá líbezná vůně lahodné kávy. Jdete si vychutnat zasloužené kafíčko a cestou hodíte do koše použitou kapsli. To je přesně ten moment, který mě na kapslových kávovarech vadí. Že se kvůli hrnku kávy smíříme s přístupem „použít a vyhodit“. I když to tak vůbec být nemusí. 
 Výrobci halogenových žárovek dávají svému zboží často názvy či označení se slůvkem „eco“. Společnost Osram například nabízí halogenky s názvem "Halogen Classic Eco" nebo "Halogen Spot Eco, společnost Philips pojmenoval celou řadu halogenek jako "EcoClassic". Podle spotřebitelského webu Coolproducts.eu si lidé mohou myslet, že kupují úsporný zdroj světla. Po té, co by na trhu už neměly být klasické žárovky, jsou však halogenky ty nejméně účinné zdroje světla na trhu. 
 Rozbitý mobil, staré rádio či roztrhané šaty si budou moci Brňané nechat opravit už tuto sobotu na jednom místě. Na jeden den v něm totiž otevře OpraKavárna, putovní opravárenská akce, která odstartovala na podzim v Praze. 
 Od 1. ledna 2015 se mohou spotřebitelé při výběru nových elektrospotřebičů na internetu snadněji zorientovat v jejich spotřebě energie. Podle nařízení EU totiž nesmí od tohoto data chybět evropský energetický štítek ani u domácích spotřebičů a žárovek nabízených v e-shopech. Doposud se nařízení vztahovalo pouze na kamenné obchody a na internetu se zobrazovala často pouze textová informace, navíc v nedostatečné podobě. "Tím, že energetický štítek každému výrobku přiřadí třídy účinnosti od A+++ (nejlepší) po D (nejhorší), štítky velmi jednoduše odhalí žrouty energie," vysvětluje přínos nařízení Michal Staša z centra SEVEn.

 Na podzim a v zimě se znovu začínáme setkávat v rosením oken. Kondenzovaná voda stéká na těsnění rámu, kde pak ráda bují plíseň. Zamezit rosení oken není jednoduché, ale dá se řešit. 
|
|