Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 O nabíjení a výdrži baterií mobilů koluje řada mýtů a polopravd, vzniklých technologickou obměnou baterií. Jednoduše řečeno, co platilo pro starší typy baterií, pro ty nové už neplatí. 
 Tvrdit o většině ekologických produktů že jsou skutečně ekologicky příznivé, je mnohdy zkreslující až nepravdivé. Nestačí jen LED žárovku nebo úsporný spotřebič zabalit do obalu z recyklovaných materiálů. Je potřeba se podívat, jak dané výrobky ovlivňují naše spotřebitelské chování a jak ovlivňují trh jako takový. Na zoubek "zeleným" výrobkům se podívali Trevor Zink a Roland Geyer na stránkách univerzitního magazínu Stanford Social Innovation Review. 
 Ekoporadenských příruček, brožur a webů jsou hromady. Nedávno k nim přibyla webová aplikace Ekodomácnost, kde si na sebe může člověk uplést bič v podobě ekoslibů, a komunitní portál poraďme.se, kde se člověk může zapojit buď jako odpověď hledající, nebo odpověď nabízející uživatel. 
 Energetický štítek je pro spotřebitele jednoduchá a rychlá informace o energetické spotřebě konkrétního spotřebiče. Tedy byl. Do doby, než se zadrhla aktualizace kritérií a místo přeškálování stupnice A-G se objevilo nové A+. A pak A++ a pak A+++. A ze srozumitelné ekoznačky se stala ekoznačka matoucí. Evropská komise před časem odstartovala generální opravu. A schvalovací proces minulý týden prošel důležitým hlasováním v Evropském parlamentu. 
 Energetické štítky jsou dobrým ( byť trochu matoucím), nikoliv však jediným vodítkem při nákupu nového přístroje. „Spotřebiče vybírejte především tak, aby velikostně postačovaly vaší domácnosti. Například 300litrová lednička A+++ spotřebuje více elektřiny než 150litrové modely A++. Ještě úspornější bývá 75litrová chladnička A+. Čili nejprve se rozhodněte pro správnou velikost spotřebiče a teprve pak věnujte pozornost energetickým třídám,“ doporučuje Michaela Špačková. 
 Není to tak dávno, kdy jedním z častých argumentů proti přechodu na LED stál fakt, že nemohou svým světelným tokem plnohodnotně nahradit 100W obyčejnou žárovku. Vybrat vhodnou náhradu můžete například v porovnáči na www.uspornespotrebice.cz. 
 Větrací zarážky. Větrák. Venkovní žaluzie. Seřazeno dle finanční náročnosti. Vhodné pořídit dřív, než začnou vedra. 
 Příspěvkem Agentury Koniklec ke Dni Země 2016 je pozvánka do virtuálního prostoru s názvem „Poraďme.se“. Tato komunitně orientovaná znalostní báze a poradna je díky možnostem internetu a sociálních sítí otevřená všem zájemcům o ekologicky šetrný životní styl a ochranu životního prostředí. Tak, jako myšlenka Dne Země symbolicky spojuje aktivní a odpovědné občany na celém světě, tak náš projekt umožňuje toto spojení a trvalé sdílení potřebných znalostí a dovedností dlouhodobě udržovat. 
 Je větší plýtvání přírodními zdroji zapnutí osoušeče rukou, nebo použití jednorázových papírových ručníků? Oba způsoby sušení mokrých rukou mají své klady i zápory. Ani prováděné studie se nedokáží shodnout, jaký způsob sušení rukou má menší ekologickou stopu. Záleží totiž na tom, jestli na vaše ruce osoušeč fouká teplý, nebo studený vzduch. Nebo kolik papírových utěrek si ze zásobníku vytáhnete. 
 Příjem žádostí o dotaci na výměnu kotlů odstartoval už v 10 krajích a ve všech je o dotace obrovský zájem. V Královéhradeckém i Zlínském kraji už 1. kolo dotací zájemci dokonce vyčerpali. Na co se lidé v souvislosti s kotlíkovými dotacemi nejčastěji ptají? Na tzv. mikroenergetická opatření, na způsob proplácení dotace, přehled doporučených výrobků či zda mohou vyměnit stará kamna nebo zdroj na elektřinu. Ministerstvo životního prostředí proto připravilo odpovědi na 15 nejčastějších dotazů. 
|
|