Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Energetické štítky jsou dobrým ( byť trochu matoucím), nikoliv však jediným vodítkem při nákupu nového přístroje. „Spotřebiče vybírejte především tak, aby velikostně postačovaly vaší domácnosti. Například 300litrová lednička A+++ spotřebuje více elektřiny než 150litrové modely A++. Ještě úspornější bývá 75litrová chladnička A+. Čili nejprve se rozhodněte pro správnou velikost spotřebiče a teprve pak věnujte pozornost energetickým třídám,“ doporučuje Michaela Špačková.
Není to tak dávno, kdy jedním z častých argumentů proti přechodu na LED stál fakt, že nemohou svým světelným tokem plnohodnotně nahradit 100W obyčejnou žárovku. Vybrat vhodnou náhradu můžete například v porovnáči na www.uspornespotrebice.cz.
Větrací zarážky. Větrák. Venkovní žaluzie. Seřazeno dle finanční náročnosti. Vhodné pořídit dřív, než začnou vedra.
Příspěvkem Agentury Koniklec ke Dni Země 2016 je pozvánka do virtuálního prostoru s názvem „Poraďme.se“. Tato komunitně orientovaná znalostní báze a poradna je díky možnostem internetu a sociálních sítí otevřená všem zájemcům o ekologicky šetrný životní styl a ochranu životního prostředí. Tak, jako myšlenka Dne Země symbolicky spojuje aktivní a odpovědné občany na celém světě, tak náš projekt umožňuje toto spojení a trvalé sdílení potřebných znalostí a dovedností dlouhodobě udržovat.
Je větší plýtvání přírodními zdroji zapnutí osoušeče rukou, nebo použití jednorázových papírových ručníků? Oba způsoby sušení mokrých rukou mají své klady i zápory. Ani prováděné studie se nedokáží shodnout, jaký způsob sušení rukou má menší ekologickou stopu. Záleží totiž na tom, jestli na vaše ruce osoušeč fouká teplý, nebo studený vzduch. Nebo kolik papírových utěrek si ze zásobníku vytáhnete.
Příjem žádostí o dotaci na výměnu kotlů odstartoval už v 10 krajích a ve všech je o dotace obrovský zájem. V Královéhradeckém i Zlínském kraji už 1. kolo dotací zájemci dokonce vyčerpali. Na co se lidé v souvislosti s kotlíkovými dotacemi nejčastěji ptají? Na tzv. mikroenergetická opatření, na způsob proplácení dotace, přehled doporučených výrobků či zda mohou vyměnit stará kamna nebo zdroj na elektřinu. Ministerstvo životního prostředí proto připravilo odpovědi na 15 nejčastějších dotazů.
Až dosud platilo, že při pronájmu celého domu musel být předložen průkaz energetické náročnosti budov. Od 1. ledna 2016 se tato povinnost vztahuje i na pronájem bytu. Pokud vlastníte byt, který chcete pronajímat, chtějte po svém společenství vlastníků jednotek, aby si nechalo průkaz vyhotovit. Jinak na tom můžete tratit.
Českobudějovická ekoporadna Rosa vydala čtvrtou reedici Průvodce ekospotřebitele. Brožura je určena lidem, kteří se chtějí dozvědět více o dopadech každodenního života spotřebitele a hledají cesty, jak ty svoje co nejvíce omezit.
Asi každý občan má povědomí o tom, že životní prostředí je třeba chránit, nepoškozovat a nezhoršovat jeho stav. Někteří za tím účelem poctivě třídí odpad, šetří vodou a papírem, nebo se například zdržují nákupu potravin obsahujících palmový olej. Princip ochrany životního prostředí je ostatně obsažen již v základním zákoně České republiky, tj. v Ústavě, dále v Listině základních práv a svobod a konkrétněji vymezen v zákonech. Často však může nastat situace, kdy my občané, ať už vědomě či nevědomě, porušíme zákonná ustanovení a dopustíme se tím přestupku v oblasti životního prostředí. Víte, jaké sankce vás za některé z nich mohou postihnout?
Termostatické hlavice u radiátorů by měla patřit k základní výbavě pro úsporné vytápění. Jejich instalací můžete ušetřit až třetinu nákladů na teplo. Termostatickou hlavici je ale pro dosažení úspor nutné dobře používat.
|
|