Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Venku je zima až praští, vy sedíte v teple domova, v ruce hrnek s teplým čajem a cítíte se skvěle. Jen by na vás nemuselo tolik táhnout od okna. Teď už to nechte být, ale až přijdou teplé letní večery, vzpomeňte si a pusťte se do zatěsnění oken. Věděli jste, že u špaletových oken je potřeba pořádně zatěsnit to vnitřní okno?
Novinář Jonty Bloom si ve svém krátkém textu uveřejněném na webu zpravodajství BBC klade otázku: „Proč je dnes těžké cokoliv opravit nebo recyklovat?“ a při hledání odpovědi objevuje svět, který mu byl dosud neznámý. Což je paradoxní zvážíme-li, že se jedná o odborníka na politiku Evropské unie, stejně jako na výrobní byznys a mezinárodní obchod. Protože právě tyto tři základní prvky jsou jednou z příčin toho, proč je kolem nás tolik neopravitelného odpadu.
Více než jeden a půl roku se české domácnosti učily, jak a proč mohou snížit své účty za energii a přispět k ochraně klimatu. Přiměl je k tomu mezinárodní projekt SPIRIT, do něhož bylo kromě České republiky zapojeno ještě Irsko, Francie, Belgie, Itálie, Švédsko a Rakousko. Za českou stranu vedl projekt Ekologický institut Veronica. 573 českých domácností se zavázalo uspořit celkově téměř 1000 MWh energie. To odpovídá 450 tunám CO2. Ukázalo se, že největší nešvar českých domácností pak je přetápění obýváků.
Prodej kotlů, které nejvíce škodí životnímu prostředí, tedy nejnižších emisních tříd, skončil už před dvěma lety. Od září 2022 je dle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 nebude možné ani provozovat. Tomu, kdo zákaz poruší, hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
Majitelé většiny kotlů na tuhá paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění domu mají podle platného zákona o ochraně ovzduší od roku 2012 novou povinnost, kterou musí splnit do konce letošního roku. Do konce roku musí každý spalovací zdroj na tuhá paliva o příkonu 10–300 kW napojený na radiátory projít kontrolou technického stavu a provozu, tzv. revizí. Od 1. ledna 2017 si může městský či obecní úřad vyžádat potvrzení o revizi. Pokuta za neprovedení revize může být 20 tisíc korun. Revizi kotle je nutné co dva roky opakovat. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) dnes na chatu Blesku odpovídal na dotazy čtenářů k právě přijímané novele zákona o ovzduší, která by zásadně změnila náš právní řád a umožnila by státu kontrolovat, zda lidé doma netopí odpadky.
O nabíjení a výdrži baterií mobilů koluje řada mýtů a polopravd, vzniklých technologickou obměnou baterií. Jednoduše řečeno, co platilo pro starší typy baterií, pro ty nové už neplatí.
Tvrdit o většině ekologických produktů že jsou skutečně ekologicky příznivé, je mnohdy zkreslující až nepravdivé. Nestačí jen LED žárovku nebo úsporný spotřebič zabalit do obalu z recyklovaných materiálů. Je potřeba se podívat, jak dané výrobky ovlivňují naše spotřebitelské chování a jak ovlivňují trh jako takový. Na zoubek "zeleným" výrobkům se podívali Trevor Zink a Roland Geyer na stránkách univerzitního magazínu Stanford Social Innovation Review.
Ekoporadenských příruček, brožur a webů jsou hromady. Nedávno k nim přibyla webová aplikace Ekodomácnost, kde si na sebe může člověk uplést bič v podobě ekoslibů, a komunitní portál poraďme.se, kde se člověk může zapojit buď jako odpověď hledající, nebo odpověď nabízející uživatel.
Energetický štítek je pro spotřebitele jednoduchá a rychlá informace o energetické spotřebě konkrétního spotřebiče. Tedy byl. Do doby, než se zadrhla aktualizace kritérií a místo přeškálování stupnice A-G se objevilo nové A+. A pak A++ a pak A+++. A ze srozumitelné ekoznačky se stala ekoznačka matoucí. Evropská komise před časem odstartovala generální opravu. A schvalovací proces minulý týden prošel důležitým hlasováním v Evropském parlamentu.
|
|