Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 V městských sadech lze nalézt nejen odpočinek v zeleni, rozmanité a často chráněné živočichy, ale i dobré a zdravé ovoce. To budou moci návštěvníci ochutnat a lecčemu se o něm přiučit během čtyřdenního Jablkobraní ve dvou z pražských sadů. Informuje o tom Kateřina Kubánková z iniciativy Na ovoce. 
 Je prý zapotřebí celosystémových změn, radikálních kroků, odříkání. Stojí totiž před námi úkol: zachránit budoucnost a nepromarnit přitom jedinou planetu, kde žijeme. Naším protivníkem jsou klimatické změny, a trochu nás trestá příroda, ke které jsme se posledních pár století chovali nehezky. Pomoci nám může rewilding a konina k obědu. 
 I rodinný dům z roku 1927 lze přestavět tak, aby odolal horku a suchu posledních let. Ukazuje to dům v brněnských Židenicích. Je opravený tak, aby nejen reagoval na projevy klimatické změny, ale zároveň jim předcházel. Kromě zadržování dešťové vody a ozelenění střech nahradili majitelé dlažbu na dvoře zelení a propustným povrchem. 
 Dešťová voda na vaši zahradu naprší sama a zdarma. Využívat ji se rozhodně vyplatí. Je ale dobré si způsob využití dobře promyslet vzhledem k možnostem a charakteru vaší zahrady. Zde je několik bodů, které se vyplatí promyslet. 
 Během srpna a září mohou lidé na více než 50 místech po celé České republice poznat zajímavý život létajících savců. Třiadvacátý ročník Mezinárodní noci pro netopýry se koná na řadě atraktivních lokalit, jako jsou hrady a zámky, jeskyně, staré štoly či městské parky. Připraveny jsou večerní vycházky do přírody, zábavné hry pro děti, přednášky i ukázky moderních výzkumných metod. Nebude chybět ani možnost zblízka si prohlédnout netopýry vyskytující se na dané lokalitě nebo ochočené trvale hendikepované jedince. 
 Máte na zahradě vzrostlé stromy a nechcete o ně v současném suchu přijít? Tak je prosím zalijte. Snadná rada, ale málokdo to vlastně umí tak, aby stromu opravdu pomohl. 
 V České republice se v důsledku sucha rozvinula největší kůrovcová kalamita v historii. Jediným zákonným opatřením je těžba a následná asanace kůrovcem napadených stromů. Proto je nezbytné, aby veřejnost v místech, kde dochází k těžbě a dopravě dříví dbala zvýšené míře opatrnosti, varuje CZECH FOREST think tank a zároveň informuje veřejnost, jak se v lesích vyhnout nebezpečí. 
 Když na Instagramu zalovíte pod heslem #superfood, vyskočí na vás přes 3,6 milionů obrázků. Na stejný dotaz vám vyhledávač Google nabídne odkazy na 226 milionů příspěvků. Ano, superpotraviny jsou ve společnosti velké téma. A taky docela velký problém, jak na Sustainability Ninja píše Daniel Anthes, který se snaží propojit témata udržitelnosti a budoucnosti lidstva. 
 V době klimatických změn a narušené přírody je třeba změnit i přístup k údržbě pozemků. Otázka kosení a údržby pozemků je závislá především na tom, k jakému účelu pozemek využíváme. Údržba různých travnatých ploch je na druhou stranu celá věda. Rozdílným způsobem budeme kosit louku, jinak budeme udržovat zahradu a jinak veřejné prostranství. Na stejnou plochu veřejného prostranství bude mít jiný pohled zahradní architekt, zahradnická firma, řadový občan a přírodovědec či ekologicky smýšlející člověk. Nejde jen o to, aby byl trávník pěkný, na což může mít každý jiný názor, ale aby plnil i další pro nás nezanedbatelné funkce a nestálo to zbytečné prostředky. 
 Jen si to představte. Stojíte takhle ráno na své zahradě, nasáváte vůni rozkvetlých květů stromů krajových odrůd, radostně se podivujete bzukotu poletujících hmyzáků nad nekosenou loučkou a permakulturním záhonkem, přímo cítíte teplo rozkladu bioodpadu v kompostéru. To si jednou krásně zahnojíte! Prostě taková rurální idylka spokojeného hospodáře, ze které vás ale vyruší hukot a vrčení traktoru s rozprašovačem. 
|
|