Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Ani v předvánočním shonu nezapomínejme na naši planetu a vyhýbejme se výrobkům s palmovým olejem, apelují ochránci přírody. Měli bychom podle nich odolat nabídce levných tuků a upéci si skutečně poctivé cukroví z tradičních ingrediencí, jaké používaly naše babičky. Tedy především másla. 
 PVC ubrusy jsou v mnoha ohledech skvělé. Jsou levné, dají se snadno umýt a jejich vzory a barvy neznají mezí. Jenže jak upozorňuje spolek Arnika, také mohou obsahovat zdraví škodlivé látky. Což zejména u ubrusů a prostírání určených dětem není to nejlepší.

 Hluk ve školách a školkách je běžný. Všichni ho známe a málokdo z nás jej ještě vůbec vnímá. Smířili jsme se faktem, že děti jsou prostě hlučné. Pokud navíc dělají společné aktivity, hladina hluku ve třídě může dosahovat až takové míry, že je srovnatelná s jedoucím traktorem. A to v pořádku není. Děti se v hluku špatně soustředí, jsou roztěkané, jsou více unavené, bolí je hlava a hraniční hodnoty mohou sluch i poškodit. Pomoci má projekt Velké ucho. 
 Spolek BezPalmáku.cz v těchto dnech spouští kampaň „Vánoce bez palmáku“. Ta má spotřebitelům připomenout, že v poslední době tolik kritizovaný palmový olej se běžně vyskytuje ve většině prodávaných tucích na pečení i cukrovinek, včetně těch vánočních. Alternativy k němu jsou podle spolku přitom dostupné a ani se cenově dramaticky neliší. 
 To, že dítě skočí do kaluže, není zlobení. Je to jeho životní potřeba. Stejně jako sebrat klacek nebo kámen. A je potřeba jim v tom nebránit, říká německý odborník na přírodní pedagogiku a volnou hru dětí Rudolf Hettich.

 Při pohledu z okna do mlhavého studeného rána dospělý obvykle nejásá radostí, že se jde ven. Do lesní mateřské školky se ale chodí za každého počasí. A je škoda dětem kazit radost vlastními stereotypy a pohodlností. Stačí se dobře vybavit a obléci. Podzim a zima v přírodě nabízí tolik dobrodružství! 

Porcelánka Thun 1794 zareagovala na výzvu Arniky a nahradila barvy s toxickým olovem a kadmiem na svém nádobí za bezpečné alternativy. Výsledek spolupráce ekologického spolku a porcelánky ukazuje, že alternativy nejen existují, ale jsou i dobře použitelné v běžné výrobě. Arnika doufá, že další výrobci budou příkladu následovat. 
 Majitelé většiny kotlů na tuhá paliva napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění domu mají podle platného zákona o ochraně ovzduší od roku 2012 novou povinnost, kterou musí splnit do konce letošního roku. Do konce roku musí každý spalovací zdroj na tuhá paliva o příkonu 10–300 kW napojený na radiátory projít kontrolou technického stavu a provozu, tzv. revizí. Od 1. ledna 2017 si může městský či obecní úřad vyžádat potvrzení o revizi. Pokuta za neprovedení revize může být 20 tisíc korun. Revizi kotle je nutné co dva roky opakovat. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí. 
 Testy na toxické těžké kovy odhalily v písku sebraného na devíti pražských hřištích a pískovištích nadlimitní množství kadmia. Hodnoty přesáhly limit u všech vzorků s výjimkou jediného, upřesnila ekologická organizace Arnika, která testování organizovala. Koncentrace dalších těžkých kovů byly už pod limity danými vyhláškou ministerstva zdravotnictví. 
 K přírodě šetrnější výrobky si našly své místo už v nejedné kuchyni či koupelně. Nyní přichází čas zamyslet se i nad svým šatníkem. Textilní průmysl za sebou zanechává nemalou ekologickou stopu, katastrofické jsou i pracovní podmínky švadlen a pěstitelů bavlny. Někteří výrobci a prodejci oblečení se proto rozhodli jít jinou cestou. A přibývá jich. Jak dokazuje web Greenglasses.cz i v Praze nebo v e-shopech se můžete obléknout udržitelněji v podstatě od hlavy až k patě. 
|
|