Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
„Na trhu existuje obrovské množství průměrných a podprůměrných pracích prostředků. Náš certifikát bude zárukou, že daný výrobek je opravdu kvalitní a tuto úroveň si udržuje stabilně,“ říká David Nedoma ze Zkušebního ústav lehkého průmyslu. Ten od března nabízí výrobcům, dovozcům či prodejcům pracích prostředků možnost získat ochrannou známku Kvalitní praní.
„Výrobci kosmetických výrobků používají spoustu krásných slovíček o tom, jak je jejich kosmetika přírodní. My se od nich chceme odlišit tím, že naše výrobky necháme certifikovat, aby měl spotřebitel jistotu,“ řekla Adéla Zrubecká z firmy Nobilis tilia při představení nového certifikátu pro kosmetické výrobky – Certifikované přírodní kosmetiky (CPK).
3.11.2006 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
(EkoList)
Taky jste někdy doma potřebovali něco natřít a v obchodu s barvami a laky jste si kladli pak kladli otázku: „Kterou?“. Nátěrových hmot je široký výběr a rozhodně nejsou jedna jako druhá. Pavel Hrubý z jihočeské společnosti pro ekologické informace a aktivity ROSA přináší návod, jak si vybrat s ohledem na životní prostředí.
27.10.2006 | PRAHA
(EkoList)
Ještě nedávno ekologické poradny doporučovaly nekupovat prací prostředky s fosfáty. Od října letošního roku jsou fosfátové prací prostředky zakázané vyhláškou. Co se bude jako šetrná volba doporučovat teď? Lze poukázat na to dobré: na českém trhu se objevuje stále více pracích prostředků, které se profilují jako ekologické, dva z nich mají dokonce certifikát Ekologicky šetrný výrobek. A lze i odhalit to nekvalitní, například běžné prací prostředky, které jsou sice velmi levné, ale neperou.
26.10.2006 | PRAHA
(EkoList)
Zelená domácnost si nechala u Technického a zkušebního ústavu stavebního, konkrétně u Zkušebního ústavu lehkého průmyslu Praha (ZÚLP), vypracovat test pracích prostředků. Bylo vytipováno 15 pracích prášků a tekutých prostředků, které se profilují jako ekologické a ty byly podrobeny testu prací účinnost a biologické rozložitelnosti. Nejlépe pere univerzální tekutý prostředek Frosch a prací prášek Qalt Excel, který má i ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek. Zároveň se ukázalo, že všechny z testovaných pracích prostředků jsou biologicky odbouratelné.
25.5.2006 | PRAHA
(EkoList)
V některých českých obchodech lze sehnat výrobky ze dřeva, které nepochází z nelegální či nešetrné těžby. K dostání jsou i výrobky označené logem Forest Stewardship Council (FSC), které garantuje, že dřevo pochází z šetrného lesního hospodářství. Vyplývá to z dotazníkového průzkumu Hnutí DUHA.
5.11.2004 | PRAHA
(EkoList)
Kdyby všichni lidé světa žili stejným životním stylem jako autor tohoto článku, potřebovali bychom víc než 1,7 zeměkoule.
7.6.2004 | PRAHA
(EkoList)
Informační letáky a reklamy na všelijaké zboží nebo služby na nás téměř denně čekají v dopisních schránkách. Někomu nevadí, někoho přeplněná schránka přivádí k šílenství. Dá se tomu bránit? A jak vůbec hospodařit s papírem?
15.4.2004 | PRAHA
(EkoList)
Kupujete pračku nebo třeba ledničku? Pak nezapomeňte vybírat i podle spotřeby energie či vody. Usnadní vám to energetické štítky. Štítky umožňují spotřebiteli informovanou volbu. Poskytují přehledné informace, podle kterých lze snadno porovnat vybírané spotřebiče podle energetické účinnosti (na škále od A po G, kde A znamená nejúspornější spotřebič), podle měrné spotřeby energie a u některých druhů i podle spotřeby vody či úrovně hlučnosti a dalších údajů, charakteristických pro daný druh spotřebiče.
30.3.2004 | PRAHA
(EkoList)
U příležitosti Velikonoc nakupujeme vejce jako symbol nového života, počínajícího jara. Víme však, jestli vejce, která zrovna koupíme, nejsou spíše symbolem stresu a utrpení? To, jakým způsobem budou zvířata pro naší obživu chována, zaleží především na nás, zákaznících. My si vybíráme, my rozhodujeme, ale abychom se mohli rozhodnout, potřebujeme mít dostatek informací.
|
|