Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Že klasický látkový kapesník má lepší ekologickou bilanci než kapesníčky papírové, jsme již psali. V textu jsme však zapomněli na jeden ultimátní argument, který hovoří proti papírovým kapesníčkům zcela. 
 V létě se sice netopí, náročné na spotřebu energií je ale i toto období. Náklady na elektřinu zvyšuje například tvorba námrazy v ledničce. Její pravidelné odmrazování, efektivní praní nebo odpojování nepotřebných spotřebičů ze sítě se však vyplatí praktikovat po celý rok. 
 Teploty šplhající vysoko nad 30° C snáší špatně nejeden člověk. A podobně na tom jsou i zvířata. Voda na zahnání žízně nebo osvěžující koupel může být zejména ve městech pro divoká zvířata nedosažitelná. Trpět vedry a žízní mohou ale i domácí mazlíčci a hospodářská zvířata. 
 Pokud potřebujete uvařit vodu, pak nejúspornější a nejrychlejší způsob je použít rychlovarnou konvici. Psali jsme o tom v článku, který se hlavně věnoval sklokeramickým a indukčním deskám. Náš čtenář Zdeněk Beran nás upozornil na zajímavou věc: většina rychlovarných konvic má kromě maximálního množství vody také předepsané množství minimální. A to zpravidla bývá 0,5 litru. Jenže co když si chcete uvařit jen jedno malý kafíčko? 
 Slunce začíná opatrně hřát a vy už možná oprašujete zahradnické náčiní a rozmýšlíte, s čím na své zahradě začnete. Než se do něčeho pustíte, zamyslete se, jestli k práci nepřizvat děti. Možná něco bude trvat trochu déle, možná to nebude udělané úplně přesně tak, jak byste to svedli sami. A leccos se bude muset pak bez dětí předělat a opravit. Děti to však bude bavit. A užít si to můžete i vy. 
 „V návodu k sušičce prádla jsem se dočetla, že se do ní nesmí dávat prádlo, které bylo čištěné pomocí odstraňovače skvrn,“ napsala nám čtenářka. Na praní prádla přitom běžně používá mýdlový prací prostředek a k bílému prádlu přidává perkarbonát sodný, což je odstraňovač skvrn. „Je to problém? Můžu takto prané prádlo sušit v sušičce?“ zní její dotaz. 
 Růžena Šandová je toho názoru, že splachovat záchod či mýt podlahu pitnou vodou je „nemravné“. Společně s celou svojí rodinou se rozhodla, že si dešťovou vodu do svého domečku přivede. A tak se v Kaplici nedaleko Českého Krumlova začalo s projektováním a vyřizováním administrativních věcí. Podívejte se, jak to celé probíhalo. 
 Praní prádla v pračce s přívodem dešťové vody není žádné ekosci-fi. Chce to jen trochu instalatérské práce a hodně chuti. A pak to jde. 
 „Vodu ze studní tady pije každý. Voda je to dobrá a nikdy nikomu nic nebylo,“ říká na zahradě své chaty Jan Novák. Ani on kvalitu vody ze své studny nikdy moc neřešil, ostatně kromě balené vody jiná alternativa v místě dostupná není. Rozbor vody si Novákovi nechali udělat až v době, kdy na chatu začali jezdit i se svými malými dětmi. A tehdy také začali přemýšlet, jak se o studnu a vodu v ní starat. 
 Na chatě nemáme kanalizaci, septik ani žumpu, takže vodu po mytí nádobí, praní prádla a po koupání lijeme ven do trávy. Vadí voda se saponáty, pracím prostředkem nebo mýdlem naší zahradě? 
|
|