Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Teploty šplhající vysoko nad 30° C snáší špatně nejeden člověk. A podobně na tom jsou i zvířata. Voda na zahnání žízně nebo osvěžující koupel může být zejména ve městech pro divoká zvířata nedosažitelná. Trpět vedry a žízní mohou ale i domácí mazlíčci a hospodářská zvířata.
Pokud potřebujete uvařit vodu, pak nejúspornější a nejrychlejší způsob je použít rychlovarnou konvici. Psali jsme o tom v článku, který se hlavně věnoval sklokeramickým a indukčním deskám. Náš čtenář Zdeněk Beran nás upozornil na zajímavou věc: většina rychlovarných konvic má kromě maximálního množství vody také předepsané množství minimální. A to zpravidla bývá 0,5 litru. Jenže co když si chcete uvařit jen jedno malý kafíčko?
Slunce začíná opatrně hřát a vy už možná oprašujete zahradnické náčiní a rozmýšlíte, s čím na své zahradě začnete. Než se do něčeho pustíte, zamyslete se, jestli k práci nepřizvat děti. Možná něco bude trvat trochu déle, možná to nebude udělané úplně přesně tak, jak byste to svedli sami. A leccos se bude muset pak bez dětí předělat a opravit. Děti to však bude bavit. A užít si to můžete i vy.
„V návodu k sušičce prádla jsem se dočetla, že se do ní nesmí dávat prádlo, které bylo čištěné pomocí odstraňovače skvrn,“ napsala nám čtenářka. Na praní prádla přitom běžně používá mýdlový prací prostředek a k bílému prádlu přidává perkarbonát sodný, což je odstraňovač skvrn. „Je to problém? Můžu takto prané prádlo sušit v sušičce?“ zní její dotaz.
Růžena Šandová je toho názoru, že splachovat záchod či mýt podlahu pitnou vodou je „nemravné“. Společně s celou svojí rodinou se rozhodla, že si dešťovou vodu do svého domečku přivede. A tak se v Kaplici nedaleko Českého Krumlova začalo s projektováním a vyřizováním administrativních věcí. Podívejte se, jak to celé probíhalo.
Praní prádla v pračce s přívodem dešťové vody není žádné ekosci-fi. Chce to jen trochu instalatérské práce a hodně chuti. A pak to jde.
„Vodu ze studní tady pije každý. Voda je to dobrá a nikdy nikomu nic nebylo,“ říká na zahradě své chaty Jan Novák. Ani on kvalitu vody ze své studny nikdy moc neřešil, ostatně kromě balené vody jiná alternativa v místě dostupná není. Rozbor vody si Novákovi nechali udělat až v době, kdy na chatu začali jezdit i se svými malými dětmi. A tehdy také začali přemýšlet, jak se o studnu a vodu v ní starat.
Na chatě nemáme kanalizaci, septik ani žumpu, takže vodu po mytí nádobí, praní prádla a po koupání lijeme ven do trávy. Vadí voda se saponáty, pracím prostředkem nebo mýdlem naší zahradě?
Možná patříte mezi lidi, kterým chlorovaná voda v prefabrikovaných domácích bazénech zrovna nevoní. Pak dejte přednost osvěžení v čistém přírodním jezírku. Na jeho údržbu nepotřebujete žádnou chemii, protože o čištění se postará příroda. Báječné je, že si přírodní koupací jezírko můžete vybudovat na zahradě svépomocí. Je to docela snadné.
Liják, který se přežene nad naším domem nebo chalupou, může být velice prospěšný. Samozřejmě za předpokladu, že zrovna nevyplaví sklep, nezničí úrodu nebo hýčkané záhony květin. Dešťová voda se totiž výborně hodí pro použití na zahradě, ale i v domácnosti. Díky ní ušetříte nemalé peníze za vodu z vodovodu a ještě prospějete přírodě. Pokud máte možnost u svého domu či chaty jímat dešťovou vodu do sudů nebo podzemních zásobníků, rozhodně to dělejte.
|
|