Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Jedním z největších nepřátel kanalizačních systémů je tuk. Vede totiž k jejímu ucpávání. Samotní provozovatelé kanalizací však nemají možnost, jak jeho množství v kanalizaci snížit. Vy ano. 
 Kolik elektronického odpadu z Evropy zůstane v Evropě? Odpověď by měla snadná, protože se všechny členské země EU v rámci Basilejské úmluvy zavázaly zdržet jeho vývozu. Zvlášť do zemí třetího světa. Investigativní práce Basilejské akční sítě (BAN, Basel Action Network) teď ale tvrdí něco jiného. Píše o tom portál Euronews.com. 
 Asociace sdružující výrobce osvětlovací techniky EucoLight analyzovala více než 3000 elektrozařízení, dostupných prostřednictvím zahraničních e-shopů v 10 zemích EU. Výsledky studie ukázaly mimořádně vysokou úroveň nedodržování zákonných předpisů na ochranu životního prostředí. Informuje o tom EucoLight. 
 Nejlépe zákazníci seženou opraváře či servis na prasklé displeje mobilních telefonů a notebooků, mohou vybírat z mnoha cenových nabídek. Sehnat naopak opraváře na levný tyčový mixér je téměř nemožné, protože se to nevyplatí. Vyplývá to z průzkumu provedeného k opravitelnosti výrobků v rámci projektu Opravme Česko. Opravitelnost mají brzy zvýšit legislativní změny. Informuje o tom Opravárna.cz. 
 Stále častěji slýcháme, jak málo je vody, že je období sucha a je potřeba šetřit vodou pitnou. Možná Vás už napadlo, že dešťovou vodu byste nemuseli využívat jen k zálivce zahrady, nebo odvádět do kanalizace? Pokud plánujete rekonstrukci nebo výstavbu rodinného domu, můžete právě při této příležitosti vhodnou metodou řešit i hospodaření se srážkovou vodou. Domácnost tak může ušetřit až 50 % spotřeby pitné vody a tím zásadně snížit náklady na její provoz. Takové hospodaření s dešťovou vodou není jen ekologické, ale i finančně velmi výhodné řešení. 
 V honbě za udržitelností jinak neudržitelné oděvní produkce se dnes za Atlantským oceánem rozmáhá nový trend, a to půjčovny stylového módního oblečení. Ne jednorázových společenských oděvů, jako šatů svatebních či smutečních, ale oděvů na řekněme běžné denní nošení. Hlavním lákadlem je tu vize snížené a udržitelné oděvní produkce, kterou by opakovaně využívali uvědomělí klienti. Jak ale upozorňuje žurnalistka z magazínu Elle Elizabeth Clineová, k udržitelnosti má tenhle naoko slibný model pořádně daleko. 
 Pokud by péče o životní prostředí byla náboženstvím, dopustil by se s největší pravděpodobností inženýr ekonomiky z MIT Andrew McAfee strašlivého kacířství. Protože ale zájem o přírodu a životní prostředí církví není, má jeho aktuální hereze podobu velmi neotřelého přístupu, hodného vašeho kritického rozboru. McAfee totiž navrhuje světu (no, minimálně USA) rezignovat na recyklaci plastů a současně obnovit jejich ukládání na skládkách. Čímž dva dost podstatné pilíře moderního odpadového hospodářství staví na hlavu. Píše o tom BussinesInsider. 
 Při čištění koryta řeky se dá najít leccos. "Jsou to často opravdu kuriozity, třeba staré gauče. Tak jsme se rozhodli vyhlásit soutěž," říká Marek Hartych, expert na environmentální oblast a místopředseda Národní sítě Místních akčních skupin (MAS). 
 Možná jste si všimli, že minimalismus jako životní styl se v poslední době dostává do pozornosti stále více lidí. Smýšlíte-li ekologicky, určitě jste už o něm slyšeli a možná ho i sami praktikujete ve svém životě. 
 O tomto víkendu proběhne hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí, tentokrát opět u příležitosti celosvětové akce World cleanup day. Půjde o symbolické zakončení letošní rekordní úklidové sezóny. Organizátoři z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ukliďme Česko hlásí, že letos se do úklidu Česka zapojuje již přes 150 000 dobrovolníků. 
|
|