Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Na myčku nádobí nedáte dopustit. A protože jste od přírody ohleduplní, myslíte při používání myčky na ekologii a vždy volíte krátký mycí cyklus, aby toho myčka moc nespotřebovala. Jste bezpochyby skvělý člověk, ale děláte to špatně.
Souhlasím, že myčky nádobí jsou skvělé. Zvlášť početným rodinám prokazatelně šetří čas a usnadňují mytí nádobí. Nesouhlasím s poměrně běžným názorem, že myčky nádobí jsou ekologické. Nenašel jsem pro takové tvrzení důkaz.
Kdo se někdy zajímal o nějaké ekologické prací a čistící prostředky, musel narazit na Ecover. Původem belgická značka je dnes největší světovou firmou, zaměřenou na ekologicky šetrné čistící prostředky. Aktuálně Ecover přišel s tím, že nejvíc eko je prát v prostředku vyrobeném z řas.
I když si letos dává načas, jaro je ve vzduchu: pomalu se probouzí nejen příroda, ale i zahradníci a pěstitelé všeho druhu. Ne všichni však mají dostatek prostoru pro uspokojení svých zahradnických tužeb. Není ale potřeba zoufat. Zahrada, zahrádka nebo i balkónová mini zahrádečka mohou vyrůst do výšky. Pusťte se do vertikálního zahradničení.
Každá maminka, která brouzdá po různých miminkovských či maminkovských diskuzních serverech a blozích, dříve nebo později narazí na jelení sliz. Nebo mýdlový sliz. Prostě na nastrouhané mýdlo smíchané se sodou a vodou. Je to prý účinný, ekologický a levný prací prostředek.
Silvestr je pár dní za námi a hlava i tělo by již mohly být vzpamatované z vítání nového roku. A hlava si možná vzpomíná na některá unáhlená předsevzetí, která padla pod vlivem bujarého veselí. Teď je čas na racionální revizi a přeformulování novoročních předsevzetí. Protože předsevzetí sama o sobě jsou dobrá. Jestli nemáte žádný nápad nebo představu, co byste mohli v novém roce ve svém chování a přístupech změnit, nabízíme trochu inspirace. Vyberte si podle své chuti. U jednotlivých tipů pak nabízíme i rady a návody, jak si s jejich naplněním poradit.
Umýt špinavé nádobí umí každý. Umýt špinavé nádobí tak, aby bylo čisté a přitom se neplýtvalo vodou, energií, mycím prostředkem a navíc ani časem – to už je pane věda. A to je bez legrace. Na univerzitě v Bonnu získala Natalie Anna Fussová za výzkum správného ručního mytí nádobí doktorát. A to je taky bez legrace.
Nedá se nic dělat, škola je za dveřmi. Ať už se do ní žáčci či studenti těší nebo ne, stejně jim nezbude nic jiného, než svůj školní batoh opět naplnit školními potřebami a vydat se na cestu za vědomostmi. Zde je několik tipů, jak to učinit s co největším ohledem na životní prostředí.
Slunečné počasí láká k vodě. Budete-li na dovolené v místě, které neznáte a nevíte, kam za koupáním, můžete najít blízké koupaliště i přírodní nádrže na několika specializovaných webech. K dispozici jsou na internetu i informace o kvalitě vod v některých z nich.
Představte si zahradu, kde není potřeba žádná chemie a nevzniká v ní žádný odpad. Hned pod okny domku rostou bylinky, nedaleko je trávník k lenošení, pro děti skrývá zahrada „bahniště“. Odlehlé kouty zahrady jsou ponechány divočině. Právě takové mohou být složky pěkné přírodní zahrady.
|
|