Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Český stát nabízí tzv. kotlíkové dotace, díky kterým mohou lidé vyměnit nehospodárný a k životnímu prostředí nešetrný kotel na uhlí za modernější zařízení. Mimo jiné i za kotel na pelety. Pokud tápete, jaký konkrétní kotel si vybrat, poradí vám srovnávač kotlů, který připravil Klastr Česká peleta. 
 Výběr světelných zdrojů do domácnosti se za několik uplynulých let změnil. Dnes nehledáme 40W nebo 75W žárovku, ale hledáme žárovku s dostatečným světelným tokem. To je dnes jediné měřítko, podle kterého lze správný světelný zdroj vybrat. Naštěstí si můžeme zapamatovat jednoduché pravidlo desetinásobku. 
 Známý proces zákazu neúsporných typů žárovek v Evropské unii předznamenal výrazný rozvoj LED žárovek. Poslední fáze tzv. ekodesignu světelných zdrojů pro domácnosti nastane v září 2018, kdy se z evropského trhu začnou postupně doprodávat halogenové žárovky s klasickou paticí E27 či E14 v energetické třídě C či D. Vzhledem k rychlému rozvoji a zlepšení parametrů LED žárovek nejsou očekávány problémy. Dnešní LED žárovky jsou často levnější a z hlediska designu a vlastností na mnohem vyšší úrovni než halogenové žárovky. 
 Prostřednictvím zraku obvykle získáváme až 85 % informací o našem prostředí a je tedy od věci si zrak patřičně chránit. Rušivě mohou působit odlesky, stíny, které narušují naši pozornost, ale také nedostatečné světlo, které může naše oči rychleji unavovat (nikoliv poškozovat), stejně jako světlo příliš jasné. Kouzelné slovo je tu „optimum“, které by se mělo v tomto případě přibližovat intenzitě světla denního. 
 Řada lidí dnes hledá alternativy k tradičnímu bydlení. Alternativy, které jsou ekonomickým a mnohdy také ekologickým řešením. Jednou z možností, jak bydlet levně a zároveň k přírodě šetrně, je maringotka. Lidé žijící dnes v maringotkách nejsou zdaleka jen kolotočáři. Zjistit, kolik lidí v nich u nás bydlí, je těžké, žádná oficiální evidence není. Vím však zhruba o pěti maringotkách, kde trvale žije jednotlivec, pár či rodina a soudě podle mediálního ohlasu nejsou jediní. Dá se podle mého předpokládat, že lidí žijících v domech na kolech bude poměrně dost. 
 Žít ohleduplněji k životnímu prostředí je jistě krásné novoroční předsevzetí. A také cestou, jak ušetřit. Jak ale varují výzkumníci z Norské univerzity (NTNU), je zapotřebí také přemýšlet nad tím, jakým způsobem uspořené „zelené peníze“ využijete, abyste vytvořený pozitivní efekt nepřetavili v nová negativa. 
 Jednou za rok si nechává odborně prohlédnout svůj kotel pouze necelá polovina tuzemských domácností. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti E.ON prostřednictvím agentury Ipsos na vzorku 1500 respondentů. U plynových kotlů je pro domácnosti provozní revize sice nepovinná, ale doporučuje se. Jednou za tři roky ji naopak musí podle vyhlášky povinně provést právnické osoby a podnikatelé. Kotle na tuhá paliva si pak i domácnosti musí nechat zrevidovat každé dva roky, jinak jim hrozí pokuta až 20.000 korun. 

Přes léto většina lidí na svůj topný systém zapomíná a odkládá řešení případných problémů, které se vyskytly během topné sezóny. Přitom právě letní měsíce jsou ideální pro opravy nebo revizi topení. Servisní firmy mají kratší dodací lhůty a krátkodobá odstávka ohřevu vody není tak nepříjemná jako v zimě. 
 V programu Nová zelená úsporám bude možné od září žádat o až 150tisícovou dotaci na fotovoltaické systémy s výkonem vyšším než 4000 kWh/rok. Další novinkou bude možnost žádat o rozšíření solárního systému, na nějž již byla použita dotace, změna ale bude muset zvýšit zisk energie minimálně o pětinu. Dnes to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Lidé také budou moci využít peníze z programu v kombinaci s tzv. kotlíkovými dotacemi. 
 Energetické štítky jsou jednoduchým nástrojem pro zvýšení účinnosti spotřebičů a zároveň pro zvýšení celkové energetické efektivity. Starší štítky jsou na trhu již od 90. let 20. století, současné energetické štítky známe od roku 2010 a po roce 2020 nás ve štítkování čeká další změna. 
|
|