Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Vybírat zboží přes internet a nechat si je pak zasílat domů je překrásně pohodlné. Proto na tenhle model nákupů přistupuje stále větší počet lidí po celém světě. Proto byznys s doručováním zásilek utěšeně narůstá. Jenže spolu s tím se zvyšují i produkované emise, a je třeba se začít ptát, jak dalece je náš komfortní a pohodlný způsob nakupování šetrný vůči životnímu prostředí. Píše o tom BBC. 
 Projekt Digi-Label přináší aplikaci, která nám usnadní orientaci v energetických štítcích. Ty ukazují pouze nepřímé informace o spotřebě energie v kWh za rok nebo pod označením energetických tříd A-G. V posledních letech se zavedlo používání dalších tříd A+, A++ nebo A+++, a tak je označování lehce nepřehledné. Aplikace PocketWatt koncovému zákazníkovi poskytuje informace o provozních nákladech elektrospotřebičů přímo v korunách, s možností výběru pracovních cyklů například u pračky nebo myčky a motivuje je tak k výběru energeticky úspornějších modelů. O projektu informuje společnost SEVEn. 
 LED umožňují nahradit už téměř všechny typy světelných zdrojů a to včetně obvyklých lineárních zářivek. Náhrady jsou dnes bezpečné a velmi jednoduché na výměnu. Přesto je třeba si zkontrolovat několik důležitých detailů. 
 Vědci z Plymouthské univerzity si vzali inspiraci v populárního YouTube kanálu Will it blend? V něm Tom Dickson prožene svým mixérem skoro všechno, co vás napadne. Včetně mobilních telefonů. 
 „To, jestli jíme nebo nejíme maso a živočišné produkty, zásadním způsobem ovlivňuje planetu,“ uvedl na nedávné debatě o jídelníčku paleoekolog Petr Pokorný. Spolu se socioložkou a vegankou Terezou Vandrovcovou a přírodovědcem Martinem Mikešem se na setkání Enviro Meetup v Paralelní Polis pokusili vykreslit, jaké dopady konzumace masa na planetu z jejich pohledu má. 
 Počátkem roku 2020 se už budou muset stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB). Uvedená povinnost se týká i větších změn dokončené stavby, tedy i budov procházející rozsáhlejší renovací. Předpokládá se, že v roce 2050 budou současné budovy tvořit asi 75 % stavebního fondu. 
 V aktuální čísle spotřebitelného časopisu dTest si posvítili na peletová kamna. Podle dTestu představují peletová kamna stále populárnější způsob vytápění domácností. Mají menší emise než klasická kamna na dřevo, zapalují se automaticky a lze na ně získat prostředky v rámci takzvaných kotlíkových dotací. 
 Spotřebitelská organizace dTest dnes spustila registraci do kampaně Chci sluneční energii. Ta spočívá v hromadném nákupu fotovoltaických panelů včetně příslušenství a souvisejících služeb. Jedná se o neziskový projekt podpořený Evropskou unií, jehož se mohou zúčastnit domácnosti z celé ČR. Cílem je dojednat výhodnější podmínky a zprostředkovat tak spotřebitelům levnější a ekologičtější energii. Účastníci mohou navíc získat státní dotaci v programu Nová zelená úsporám. 
 Ekologická organizace Greenpeace společně se zástupci Aliance pro energetickou soběstačnost vydala průvodce pro samostatnou výrobu elektřiny. Vzhledem k legislativě a dotačním mechanismům se publikace zaměřuje zejména na výrobu ze slunce. Průvodce je rozdělený do tří hlavních kapitol: rodinné a bytové domy, firmy a města a obce. Greenpeace o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě. 
 Energetické štítky na spotřebičích informují, jak velké úspory se dočkáte, pokud jimi vybavíte svou domácnost. Jenže tak snadné to s nimi není. Úspora se nemusí projevit, pokud se vaše chování vymyká průměru. A pak je někdy ekologičtější i ekonomičtější zůstat u starších a ne tolik efektivních modelů, píše o americké zkušenosti server Conversation. 
|
|