Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
„To, jestli jíme nebo nejíme maso a živočišné produkty, zásadním způsobem ovlivňuje planetu,“ uvedl na nedávné debatě o jídelníčku paleoekolog Petr Pokorný. Spolu se socioložkou a vegankou Terezou Vandrovcovou a přírodovědcem Martinem Mikešem se na setkání Enviro Meetup v Paralelní Polis pokusili vykreslit, jaké dopady konzumace masa na planetu z jejich pohledu má.
Počátkem roku 2020 se už budou muset stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB). Uvedená povinnost se týká i větších změn dokončené stavby, tedy i budov procházející rozsáhlejší renovací. Předpokládá se, že v roce 2050 budou současné budovy tvořit asi 75 % stavebního fondu.
V aktuální čísle spotřebitelného časopisu dTest si posvítili na peletová kamna. Podle dTestu představují peletová kamna stále populárnější způsob vytápění domácností. Mají menší emise než klasická kamna na dřevo, zapalují se automaticky a lze na ně získat prostředky v rámci takzvaných kotlíkových dotací.
Spotřebitelská organizace dTest dnes spustila registraci do kampaně Chci sluneční energii. Ta spočívá v hromadném nákupu fotovoltaických panelů včetně příslušenství a souvisejících služeb. Jedná se o neziskový projekt podpořený Evropskou unií, jehož se mohou zúčastnit domácnosti z celé ČR. Cílem je dojednat výhodnější podmínky a zprostředkovat tak spotřebitelům levnější a ekologičtější energii. Účastníci mohou navíc získat státní dotaci v programu Nová zelená úsporám.
Ekologická organizace Greenpeace společně se zástupci Aliance pro energetickou soběstačnost vydala průvodce pro samostatnou výrobu elektřiny. Vzhledem k legislativě a dotačním mechanismům se publikace zaměřuje zejména na výrobu ze slunce. Průvodce je rozdělený do tří hlavních kapitol: rodinné a bytové domy, firmy a města a obce. Greenpeace o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě.
Energetické štítky na spotřebičích informují, jak velké úspory se dočkáte, pokud jimi vybavíte svou domácnost. Jenže tak snadné to s nimi není. Úspora se nemusí projevit, pokud se vaše chování vymyká průměru. A pak je někdy ekologičtější i ekonomičtější zůstat u starších a ne tolik efektivních modelů, píše o americké zkušenosti server Conversation.
Český stát nabízí tzv. kotlíkové dotace, díky kterým mohou lidé vyměnit nehospodárný a k životnímu prostředí nešetrný kotel na uhlí za modernější zařízení. Mimo jiné i za kotel na pelety. Pokud tápete, jaký konkrétní kotel si vybrat, poradí vám srovnávač kotlů, který připravil Klastr Česká peleta.
Výběr světelných zdrojů do domácnosti se za několik uplynulých let změnil. Dnes nehledáme 40W nebo 75W žárovku, ale hledáme žárovku s dostatečným světelným tokem. To je dnes jediné měřítko, podle kterého lze správný světelný zdroj vybrat. Naštěstí si můžeme zapamatovat jednoduché pravidlo desetinásobku.
Známý proces zákazu neúsporných typů žárovek v Evropské unii předznamenal výrazný rozvoj LED žárovek. Poslední fáze tzv. ekodesignu světelných zdrojů pro domácnosti nastane v září 2018, kdy se z evropského trhu začnou postupně doprodávat halogenové žárovky s klasickou paticí E27 či E14 v energetické třídě C či D. Vzhledem k rychlému rozvoji a zlepšení parametrů LED žárovek nejsou očekávány problémy. Dnešní LED žárovky jsou často levnější a z hlediska designu a vlastností na mnohem vyšší úrovni než halogenové žárovky.
Prostřednictvím zraku obvykle získáváme až 85 % informací o našem prostředí a je tedy od věci si zrak patřičně chránit. Rušivě mohou působit odlesky, stíny, které narušují naši pozornost, ale také nedostatečné světlo, které může naše oči rychleji unavovat (nikoliv poškozovat), stejně jako světlo příliš jasné. Kouzelné slovo je tu „optimum“, které by se mělo v tomto případě přibližovat intenzitě světla denního.
|
|