Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Odborníci v oblasti managementu zásobování a přepravních řetězců univerzit v Bathu a Jižním Walesu se na stránkách žurnálu Conversation zamýšlí nad tím, jak učinit online nákupy, respektive jejich doručování, o něco šetrnější vůči životnímu prostředí. Pár nápadů by tu bylo, ale nepotěší, pokud chcete objednané zboží doručit až ke dveřím, a to ideálně hned. 
 Spotřebitelská organizace dTest spustila registraci do hromadného nákupu kamen na pelety a dřevěných pelet s názvem Chci kamna (n)a pelety. Kampaň cílí především na spotřebitele, kteří vytápí jednotlivé místnosti lokálními topeništi, tedy i chataře a chalupáře. Smyslem je dojednat výhodnější ceny pro pořízení pelet a peletových kamen se vzduchovým výměníkem, které budou menší zátěží pro ovzduší než například kamna na uhlí a brikety. 
 Využití elektřiny vyrobené z vlastních střešních solárních panelů se stává stále více dostupnějším řešením. Jejich instalace rostou v Česku zejména na rodinných domech. Nová studie mapovala možnosti využití fotovoltaiky také na bytových domech. Zásadním zjištěním je poměrně rychlá návratnost, kterou může ještě vylepšit čerpání investiční podpory. Hlavním limitem je však potřeba vytvoření takzvané mikrosítě, na které se musí domluvit všechny bytové jednotky. Odstranění bariér by měl přinést nový energetický zákon, který by zajistil usnadnění vzniku takzvaných aktivních spotřebitelů energie, kterými se mohou stát právě bytová družstva. To jsou závěry publikace zveřejněné kanceláří europoslance Luďka Niedermayera ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost a advokátní kanceláří Doucha Šikola.

 Spotřebitelská organizace dTest zveřejnila výsledky kampaně „Chci sluneční energii“, která spočívá v hromadném nákupu a instalaci fotovoltaických panelů včetně příslušenství a souvisejících služeb. Jedná se o neziskový projekt podpořený Evropskou unií, do nějž se přihlásilo téměř 15 tisíc domácností z celé ČR. dTest poptal několik desítek společností, porovnal jejich nabídky a vybral tu nejvýhodnější. 
 Chcete snížit svou ekologickou stopu a zlepšit stav životního prostředí? Báječně, možností, jak toho dosáhnout, je celá řada. Jen pití ze znovupoužitelných kelímků, uzavíratelných hrnečků a designových nápojových lahví k nim zrovna nepatří. Píše o tom Independent. 
 Venku letní pařák a doma vedro k zalknutí. Řešením může být nákup klimatizace, ale ne každý si ji může dovolit a ne každý ji doma chce. Není ale důvod proto doma trpět. Existují triky a tipy, jak zkusit teplotu doma trochu srazit a přežít i saharská vedra. 
 Mít dnes bezodpadovou domácnost se zdá jako módní trend posledních let. A jako módní trend bývá tato snaha také kritizována. Odpovědná spotřeba a udržitelnost ale lidi zajímá. Nechceme dělat věci s vědomím, že všechno děláme špatně. Chceme něco dělat dobře. 
22.5.2019 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
 Správa Krkonošského národního parku přichází s výzvou zejména místním obyvatelům: pojďte si s pilou do lesa na dříví. Důvodem toho netradičního kroku je množství vrcholových zlomů, které po zimě zůstaly v lesích a blížící se první rojení lýkožrouta smrkového. "Abychom snížili šanci na další šíření kůrovců po Krkonoších, nabízíme nyní v samovýrobě kubík dřeva za pouhých 10 korun," láká KRNAP. 
 Některé firmy přecházejí od prodeje výrobků k prodeji služby. Má to být způsob, jak se částečně vymezit proti konzumnímu stylu života. Koncept bere výrobcům motivaci prodávat stále nové a nekvalitní produkty a naopak je vede k pronájmu věcí, u kterých je i v jejich zájmu, aby vydržely. Řešení koresponduje s trendy mladé generace a má mnohem větší potenciál přispět k ochraně životního prostředí než třeba úsporná lednička. 
 V posledních letech jsme svědky nejen pokračujícího rozvoje LED žárovek, ale také jsou nově známy další výzkumy v oblasti vlivu světla na lidské zdraví. Při výběru LED žárovek je vhodné tedy zohlednit nejen obvyklé požadavky, ale také další zdravotně technické požadavky. 
|
|