Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ze zkušenosti práce v záchranných stanicích víme, že za většinou příčin, pro které se zvířata do stanic dostávají, je přímo nebo nepřímo člověk. Odečteme-li tzv. „velké“ nebo hlavní důvody, tj. střety s dopravními prostředky a u ptáků úrazy na elektrovodech, zůstává velmi pestrá paleta případů, kterým lze mnohdy snadno předejít. Stačí být „jen“ ohleduplný a trochu předvídat. Samozřejmě je potřeba rizika znát.
Pan – říkejme mu třeba Novák – bydlí ve starém panelovém domě. Starými okny trochu profukuje, takže účet za teplo začíná být nepříjemně vysoký. Pan Novák se zaraduje, když se v domě začnou měnit stará okna za nová a dům je opatřen silnou vrstvou izolace. Už není potřeba tolik topit a okna těsní dokonale. Pan Novák ale časem zjistí, že se mu v bytě nějak špatně žije. Na oknech se sráží voda, a když se probudí, je unavený a bolí ho hlava. Co teď?
Že státem dotované energetické poradny radí spotřebitelům, jak snížit spotřebu energie, asi nikoho moc nepřekvapí. Ale že něco velmi podobného dělají i energetické společnosti, to už trochu překvapivé je. Vždyť lidem radí, aby spotřebovávali méně produktu, který jim prodávají. Je to upřímná ochota pomoci spotřebiteli, nebo jenom sebepropagační snaha ukázat se v zelených barvách?
Po několik let mohli lidé využívat služeb Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS). Mohli se zde poradit, konzultovat své záměry nebo získat informace v oblasti vytápění, zateplování a úspor energií. Využít mohli jak přímé návštěvy ve středisku, tak internetové stránky www.i-ekis.cz. Jenom za rok 2007 poskytlo 45 středisek EKIS na 7500 konzultací. S počátkem roku 2008 však činnost EKIS na pár měsíců ustala – už se ale zase rozjela znovu a od začátku října funguje i internetová poradna.
Plánujete zateplit dům, koupit čistírnu odpadních vod, tepelné čerpadlo nebo solární panely, a nemáte na to dost peněz? Raiffeisen stavební spořitelna vám dá úvěr a v rámci své ekologické kampaně sjedná konzultaci s odborníky a ke všemu pomůže získat slevu. Wüstenrot nabízí úvěry na financování oprav, rekonstrukcí a modernizací bytových domů ve spojení s programem Panel.
Hledáte informace o životním prostředí a rady, jak vést „zelený“ život? Zadejte si do prohlížeče green.wikia.com.
5.9.2007 | PRAHA
(EkoList)
Je neděle odpoledne, venku je krásně, pohodu ruší jen soused, který obrušuje eternitovou střechu svého domu. Vždyť eternit obsahuje azbest! napadne vás a začnete přemýšlet, jak souseda zastavit. Je ale neděle, obecní úřad je zavřený a soused odmítá přestat. Co teď dělat?
21.2.2007 | PRAHA
(EkoList)
Azbest je materiál, který má podobný osud jako freony. Pro své skvělé vlastnosti (je nehořlavý, nejedovatý a levný) se hojně rozšířil jako izolační přísada ve stavebních materiálech. Pak se zjistilo, že jeho mikroskopická vlákna můžou způsobovat rakovinu plic. Záludnost azbestu je v tom, že nemoc můžete dostat třeba až za deset nebo třicet let od doby, kdy jste mu byli vystaveni. Riziko je neviditelné a vzdálené v čase. Snad proto je mu v ČR věnováno tak málo pozornosti.
15.1.2007 | PRAHA
(EkoList)
Napsala nám čtenářka dotaz, jak správně větrat a jak správně nastavit radiátory. Bydlí v zatepleném panelovém domě s centrálním vytápěním a s novými okny. Pokusíme se dát obecné informace nejen jí, ale i těm, kteří své byty vytápějí jinak.
11.12.2006 | PRAHA
(EkoList)
Buď máte štěstí a vaši sousedé vám dělají ze života ráj na zemi, nebo máte smůlu a sousedy, kteří vám ze života dělají peklo. Nabízí se otázka, jestli se můžete proti sousedům bránit. Můžete, rozhodně proti těm druhým.
|
|