Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Provoz auta v zimě má celou řadu úskalí. Snadno se třeba stane, že k oknu přimrznou stěrače. Není dobré pustit ostřikovače, protože se automaticky sepnou i stěrače a může dojít k jejich poškození. Lepší je nalít trochu vody do ostřikovačů na kontakt stěračů se sklem. Jakmile odmrznou, můžete začít klidně stírat. Přečtěte si všech 25 tipů, které pro automobilisty připravil Ústřední automoklub. 
 Alespoň jeden den se zcela vyhnout palmovému oleji a během těch dalších se snažit jeho používání co nejvíce omezit. K tomu vyzývají organizátoři Dne bez palmového oleje. A zároveň upozorňují: Přestože výrobců, kteří se rozhodli tento tuk nepoužívat, přibývá, může být snaha o jeho 100% vyloučení ze svého života těžší, než se zdá. Narazit na palmový olej, jehož produkce je spojena s drancováním tropických pralesů, totiž můžeme podle Koalice proti palmovému oleji na každém kroku – v obchodě, restauraci i dopravě. 
 Tvrdit o většině ekologických produktů že jsou skutečně ekologicky příznivé, je mnohdy zkreslující až nepravdivé. Nestačí jen LED žárovku nebo úsporný spotřebič zabalit do obalu z recyklovaných materiálů. Je potřeba se podívat, jak dané výrobky ovlivňují naše spotřebitelské chování a jak ovlivňují trh jako takový. Na zoubek "zeleným" výrobkům se podívali Trevor Zink a Roland Geyer na stránkách univerzitního magazínu Stanford Social Innovation Review. 

Občané Evropské unie spotřebují při nákupech průměrně 200 igelitových tašek na hlavu za rok, naprostou většinu při nákupu potravin. Český průměr je ještě o trochu vyšší. I přes snahy toto množství snížit nemají v některých případech prodejci šanci obalů ovlivnit - zejména pokud jsou tašky vyžadovány hygienickým předpisem. Proto hledají nové cesty. Internetový supermarket Kolonial.cz v rámci svého konceptu nulového odpadu dává nákupy do rozložitelných „Kuku tašek“, vyrobených z kukuřičného škrobu, a umožňuje recyklaci obalových materiálů. 
 Nenechávejte své psy během teplých či slunečných dnů zavřené v autě, zní žádost Obránců zvířat. Interiér vozu se může během velmi krátké chvíle vyhřát i na dvojnásobek venkovní teploty. A zavřené zvíře pak v autě zbytečně trpí. Obránci zvířat přidávají i rady, jak postupovat, když najdete psa, jak se v cizím autě na sluníčku "peče" a jak mu poskytnout první pomoc. 
 Ekoporadenských příruček, brožur a webů jsou hromady. Nedávno k nim přibyla webová aplikace Ekodomácnost, kde si na sebe může člověk uplést bič v podobě ekoslibů, a komunitní portál poraďme.se, kde se člověk může zapojit buď jako odpověď hledající, nebo odpověď nabízející uživatel. 
 Aut na stlačený zemní plyn (CNG) na našich silnicích sice pomalu, ale přesto přibývá. Loni v ČR jezdilo podle statistik plynárenské společnosti RWE 12 tisíc osobních automobilů CNG. A pomalu přibývá i infrastruktura. Loni u ČR fungovalo 87 plnicích stanic, letos jich je již 120. Při cestách po Česku se problému obávat nemusíte. Na cesty na zahraniční dovolenou se ale vyzbrojte aplikací do chytrého telefonu, redukcí pro tankování a raději si předem vyhledejte trasu. A připravte se na dobrodružství. 
 Pokud si ze své exotické dovolené plánujete přivézt nějaký suvenýr, dejte pozor, aby to nebyl suvenýr vyrobený z rostlin a živočichů, chráněných podle mezinárodní úmluvy CITES. Jak upozorňuje Česká inspekce životního prostředí, takový suvenýr by se mohl dost prodražit a mohl by vám způsobit velké nepříjemnosti. A doporučuje si zjistit, co se z jednotlivých zemí smí a nesmí vyvážet. Pro rychlou orientaci připravila ČIŽP infografiku. 
 „Oblečení, v kterém chodíte do přírody, dost možná přírodě škodí,“ upozorňuje organizace Greenpeace. Do většiny voděodolného outdoorového vybavení se totiž v současnosti přidávají sloučeniny PFC - a některé jsou toxické a hromadí se v životním prostředí i v našem těle. Ve své publikaci radí ochránci přírody, jak se těmto chemikáliím při svých nákupech vyhnout. 
 Pět filmů, které byli na jaře uváděné v rámci festivalu Jeden svět, nyní můžete zdrama půjčit nebo stáhnout a promítnout sobě a svým přátelům v domácím prostředí. Organizátoři je totiž zařadili do nabídky projektu Promítej i ty! Mezi nově dostupnými filmy jsou i dva s environmentální tématikou. 
|
|