Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Nejspíš byste si vědomě nechtěli kazit dovolenou, že v dobré víře navštívíte „záchrannou stanici“, kde se ale zvířata ve skutečnosti nezachraňují a slouží jen jako lákadlo a zdroj příjmů. Na co si dát pozor?
Odborníci v oblasti managementu zásobování a přepravních řetězců univerzit v Bathu a Jižním Walesu se na stránkách žurnálu Conversation zamýšlí nad tím, jak učinit online nákupy, respektive jejich doručování, o něco šetrnější vůči životnímu prostředí. Pár nápadů by tu bylo, ale nepotěší, pokud chcete objednané zboží doručit až ke dveřím, a to ideálně hned.
Řada zákazníků si vybírá automobil nejen podle jeho bezpečnosti, ale i podle šetrnosti k životnímu prostředí. Spotřebitelská organizace dTest se proto účastní nového nezávislého programu Green NCAP, který podrobně prověřuje zátěž, jakou pro přírodu představují nové automobily s různými typy pohonu.
S půjčením auta na dovolené je spojena řada rizik. Jednou z možností, jak se zahraničním autopůjčovnám vyhnout, je vzít si do vlaku vlastní vůz a použít ho až v cizině. Cestování po železnici nabízí službu přepravy automobilu nebo motocyklu do vybraného místa určení. Z České republiky se vypravují autovlaky pouze na Slovensko na trasách Praha – Košice, Praha – Poprad-Tatry a Praha – Humenné. Autovlaky lze však využívat i jinde v Evropě. Informuje o tom spotřebitelský časopis dTest.
Pravá růžová himálajská sůl pochází z podhůří Himálaje v Pákistánu. Nenachází se na úbočích pohoří a křišťálově průzračných horských jezírek, ale těží se pod zemí. Není o nic zdravější, než jiná sůl. Jen je v průměru dvacetkrát dražší a zatížena je výraznou ekologickou stopou. Hovoří o tom BussinesInsider.
Mít dnes bezodpadovou domácnost se zdá jako módní trend posledních let. A jako módní trend bývá tato snaha také kritizována. Odpovědná spotřeba a udržitelnost ale lidi zajímá. Nechceme dělat věci s vědomím, že všechno děláme špatně. Chceme něco dělat dobře.
Vybírat zboží přes internet a nechat si je pak zasílat domů je překrásně pohodlné. Proto na tenhle model nákupů přistupuje stále větší počet lidí po celém světě. Proto byznys s doručováním zásilek utěšeně narůstá. Jenže spolu s tím se zvyšují i produkované emise, a je třeba se začít ptát, jak dalece je náš komfortní a pohodlný způsob nakupování šetrný vůči životnímu prostředí. Píše o tom BBC.
Jet vláčkem v sobotu na výlet zvládne každý. Pro děti je to superskvělá zábava a i dospělí si to užijí. Je to prostě romantika. Vlakem se ale dá cestovat i na dlouhé tratě. Ne, nebavíme se o cestě z Brna do Prahy a zase zpět. Bavíme se o zahraničních cestách. Dá se to, říkají lidé, kteří to zkusili.
„To, jestli jíme nebo nejíme maso a živočišné produkty, zásadním způsobem ovlivňuje planetu,“ uvedl na nedávné debatě o jídelníčku paleoekolog Petr Pokorný. Spolu se socioložkou a vegankou Terezou Vandrovcovou a přírodovědcem Martinem Mikešem se na setkání Enviro Meetup v Paralelní Polis pokusili vykreslit, jaké dopady konzumace masa na planetu z jejich pohledu má.
Všichni víme, že letecká doprava významně přispívá ke klimatické změně. Jistě, leckam se dá dostat vlakem, ale ne každý chce strávit na kolejích celý den, když letadlem je na místě za tři hodiny. Ale možná ve vás při nákupu letenek hlodá malá výčitka. Tak tady je pár tipů, jak se s ní vyrovnat. A pokud víte na tuty, že poletíte, skočte rovnou do druhé poloviny článku k mezititulku o odpustcích. Začneme totiž radami, které možná nechcete slyšet.
|
|