Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Britský premiér Boris Johnson momentálně schytává kritiku za to, že vládní intervencí pomohl zachránit krachující regionální leteckou společnost Flybe. Což prý v době, kdy se Britové snaží zbavit 26 % národních emisí plynoucích z dopravy, není vhodný krok. Současně ale dal zelenou projektu vysokorychlostní dráhy HS2, čímž si bilanci trochu vylepšil. Jsou vlaky vždycky dobré a letadla vždycky špatná? Jak píše Conversation, je to celé trochu složitější. 
 Čas, po který máme možnost čerpat a vychutnávat dovolenou, je striktně omezený. A podobně omezené jsou i naše představy o tom, že jediným škodlivým faktorem naší cesty je přeprava do cílové destinace. Jenže ono to není jen o letence. Jak na (k životnímu prostředí) šetrnější dovolenou? 
 Nejspíš byste si vědomě nechtěli kazit dovolenou, že v dobré víře navštívíte „záchrannou stanici“, kde se ale zvířata ve skutečnosti nezachraňují a slouží jen jako lákadlo a zdroj příjmů. Na co si dát pozor? 
 Odborníci v oblasti managementu zásobování a přepravních řetězců univerzit v Bathu a Jižním Walesu se na stránkách žurnálu Conversation zamýšlí nad tím, jak učinit online nákupy, respektive jejich doručování, o něco šetrnější vůči životnímu prostředí. Pár nápadů by tu bylo, ale nepotěší, pokud chcete objednané zboží doručit až ke dveřím, a to ideálně hned. 
 Řada zákazníků si vybírá automobil nejen podle jeho bezpečnosti, ale i podle šetrnosti k životnímu prostředí. Spotřebitelská organizace dTest se proto účastní nového nezávislého programu Green NCAP, který podrobně prověřuje zátěž, jakou pro přírodu představují nové automobily s různými typy pohonu. 
 S půjčením auta na dovolené je spojena řada rizik. Jednou z možností, jak se zahraničním autopůjčovnám vyhnout, je vzít si do vlaku vlastní vůz a použít ho až v cizině. Cestování po železnici nabízí službu přepravy automobilu nebo motocyklu do vybraného místa určení. Z České republiky se vypravují autovlaky pouze na Slovensko na trasách Praha – Košice, Praha – Poprad-Tatry a Praha – Humenné. Autovlaky lze však využívat i jinde v Evropě. Informuje o tom spotřebitelský časopis dTest. 
 Pravá růžová himálajská sůl pochází z podhůří Himálaje v Pákistánu. Nenachází se na úbočích pohoří a křišťálově průzračných horských jezírek, ale těží se pod zemí. Není o nic zdravější, než jiná sůl. Jen je v průměru dvacetkrát dražší a zatížena je výraznou ekologickou stopou. Hovoří o tom BussinesInsider. 
 Mít dnes bezodpadovou domácnost se zdá jako módní trend posledních let. A jako módní trend bývá tato snaha také kritizována. Odpovědná spotřeba a udržitelnost ale lidi zajímá. Nechceme dělat věci s vědomím, že všechno děláme špatně. Chceme něco dělat dobře. 
 Vybírat zboží přes internet a nechat si je pak zasílat domů je překrásně pohodlné. Proto na tenhle model nákupů přistupuje stále větší počet lidí po celém světě. Proto byznys s doručováním zásilek utěšeně narůstá. Jenže spolu s tím se zvyšují i produkované emise, a je třeba se začít ptát, jak dalece je náš komfortní a pohodlný způsob nakupování šetrný vůči životnímu prostředí. Píše o tom BBC. 
 Jet vláčkem v sobotu na výlet zvládne každý. Pro děti je to superskvělá zábava a i dospělí si to užijí. Je to prostě romantika. Vlakem se ale dá cestovat i na dlouhé tratě. Ne, nebavíme se o cestě z Brna do Prahy a zase zpět. Bavíme se o zahraničních cestách. Dá se to, říkají lidé, kteří to zkusili. 
|
|