Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Ministerstvo životního prostředí spouští zcela nový dotační program na podporu komunitní výsadby stromů na veřejných prostranstvích. Získat dotaci, zasadit stromy a zapojit se tak do celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost, může prakticky každý, navíc s podporou až 250 tisíc korun. K dispozici je celkem 100 milionů, které ministerstvo vyčlenilo z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR. Z příspěvku je možné uhradit výdaje za sazenice, potřebný materiál i následnou péči. Příjem žádostí začíná 14. října. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí. 
 Proměnit školní areál na zázemí vhodné pro venkovní výuku a posílit vztah dětí k přírodě umožní školám, školkám a dalším organizacím nově vyhlášená dotační výzva Ministerstva životního prostředí. Ministr Richard Brabec uvolnil ze Státního fondu životního prostředí ČR celkem 250 milionů korun na úpravu venkovních areálů a školních pozemků na zahrady v přírodním stylu. Vzdělávací instituce mají dostatek času na přípravu, příjem žádostí startuje 3. února 2020. Nově budou také všichni žadatelé v rámci schválených projektů sázet stromy #sazimebudoucnost. 
 "Pojďme zalesnit Hostýnské vrchy,“ lákají lesníci ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc na osvětovou akci pro širokou veřejnost. Ta se uskuteční 12. října na mýtině v obci Rajnochovice, poblíž autobusové zastávky Sochová. Návštěvníci si společně s lesníky budou moci vysadit mladé sazenice dřevin a zároveň se dozví informace o základních pravidlech výsadby i aktuální informace o lesích v Hostýnských vrších. 
 Bez opylovačů nám dobře nebude a je nám tedy zapotřebí více kvetoucí zeleně, aby u nás hmyzu bylo lépe. Tuto jednoduchou poučku není zase tak obtížné obsáhnout, ať už se snažíme zvelebit zahradu, park nebo hřbitov. Zasekneme se až v tu chvíli, kdy začneme konkrétně řešit, jaké květiny jsou vhodné pro jaký hmyz. Shrnuje to i studie uveřejněná v Journal of Insect Conservation. 
 Příliš stručné direktivy mají často dalekosáhlé nezamýšlené důsledky a řetězí se za nimi komplikace. Podle Patricka Holdena, britského farmáře, propagátora organického zemědělství a zakladatele trustu Udržitelné výživy, je volání po zákazu konzumace masa přesně takový případ. Mnohem užitečnější je prý ptát se, odkud maso na našem území vlastně pochází. A domácí produkci pak konzumací podporovat. Píše o tom DailyTelegraph. 
 V městských sadech lze nalézt nejen odpočinek v zeleni, rozmanité a často chráněné živočichy, ale i dobré a zdravé ovoce. To budou moci návštěvníci ochutnat a lecčemu se o něm přiučit během čtyřdenního Jablkobraní ve dvou z pražských sadů. Informuje o tom Kateřina Kubánková z iniciativy Na ovoce. 
 Je prý zapotřebí celosystémových změn, radikálních kroků, odříkání. Stojí totiž před námi úkol: zachránit budoucnost a nepromarnit přitom jedinou planetu, kde žijeme. Naším protivníkem jsou klimatické změny, a trochu nás trestá příroda, ke které jsme se posledních pár století chovali nehezky. Pomoci nám může rewilding a konina k obědu. 
 I rodinný dům z roku 1927 lze přestavět tak, aby odolal horku a suchu posledních let. Ukazuje to dům v brněnských Židenicích. Je opravený tak, aby nejen reagoval na projevy klimatické změny, ale zároveň jim předcházel. Kromě zadržování dešťové vody a ozelenění střech nahradili majitelé dlažbu na dvoře zelení a propustným povrchem. 
 Dešťová voda na vaši zahradu naprší sama a zdarma. Využívat ji se rozhodně vyplatí. Je ale dobré si způsob využití dobře promyslet vzhledem k možnostem a charakteru vaší zahrady. Zde je několik bodů, které se vyplatí promyslet. 
 Během srpna a září mohou lidé na více než 50 místech po celé České republice poznat zajímavý život létajících savců. Třiadvacátý ročník Mezinárodní noci pro netopýry se koná na řadě atraktivních lokalit, jako jsou hrady a zámky, jeskyně, staré štoly či městské parky. Připraveny jsou večerní vycházky do přírody, zábavné hry pro děti, přednášky i ukázky moderních výzkumných metod. Nebude chybět ani možnost zblízka si prohlédnout netopýry vyskytující se na dané lokalitě nebo ochočené trvale hendikepované jedince. 
|
|