Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Do speciální sběrné sítě pro odevzdání funkčních elektrospotřebičů se zapojuje město Brno. Od začátku roku lze na Sběrný dvůr pro podnikatele, firmy a veřejnost na Jedovnické 4 odevzdat fungující spotřebič, který pak bude předán do Klokánku, Diakonie, či do azylových domů. Jeden z největších sběrných dvorů republiky tak rozšiřuje svoje portfolio služeb.

 Pražané se v posledních letech naučili důsledně třídit kovové obaly, přesto končí občas v šedých kontejnerech i odpad, který sem v žádném případě nepatří. Především malé tlakové nádoby, jako jsou různé hořlavé spreje, plynové kartuše nebo turistické vařiče, komplikují dotřiďování a zpracování odpadu v metropoli. Jejich exploze a následné zahoření mohou poškodit svozovou techniku nebo třídicí linku. Nezodpovědné chování některých občanů ohrožuje nejen zaměstnance firmy a zařízení, ale také veřejnost. Zároveň vznikají značné škody. Pražské služby proto ve spolupráci s hlavním městem Prahou spouští kampaň s heslem: Použité spreje patří do směsného odpadu!


O letošních svátcích je opět možné pořídit si domů vánoční stromeček z FSC certifikovaného lesa. K
dostání jsou letos v Brně, Praze a na Svitavsku. Domů si tak zájemci můžou odnést stromeček z opravdového lesa a zároveň tím přispět k jeho zdraví. Vánoční stromečky z přírodě blízkých FSC
lesů pocházejí totiž z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Díky těmto výchovným zásahům a využívání dalších přírodě blízkých lesnických postupů jsou lesy silnější
a odolnější vůči negativním dopadům klimatické změny. 
 Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. Do prodeje jich zamíří kolem 1000. ČTK to řekla Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek, které prodej koordinuje. Stromky v květináči budou k mání od pondělí. 
 Stále musí něco dělat, nevydrží chvíli v klidu a je jich všude takzvaně plno? Zasahují do prostoru jiných dětí, nevnímají, co jim říkáte, ztrácejí věci, jsou roztržité a to doslova – kalhoty mají furt nějakou díru? Možná si vás učitelé pozvali na schůzku, a řekli vám, že si s vaším dítětem neví moc rady. Jak v takové situaci nezůstat bezradní? Přinášíme tipy, jak s aktivními dětmi udržet krok.

 Vysoké ceny energií zvyšují mezi spotřebiteli poptávku po alternativních způsobech vytápění domácností. K oblíbeným řešením patří tepelná čerpadla typu vzduch/voda. Jde o ekonomické a často také ekologické zařízení, byť vstupní investice bývá vysoká. Je tedy dobré si nákup pečlivě promyslet. Pomoci s výběrem může test spotřebitelského časopisu dTest, který u 13 modelů typu vzduch/voda zjišťoval efektivitu při vytápění domácnosti, snadnost obsluhy nebo třeba dopady na životní prostředí. Žádný z výrobků vyloženě nezklamal, ale rozdíly jsou mezi nimi patrné.

 Papírová a bambusová brčka často obsahují více pro zdraví člověka a životní prostředí závadných chemikálií, než ta původní, dnes zapovězená plastová. Potvrzuje to nová studie belgických výzkumníků.

 Hlavním důvodem pro výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo je v případě českých spotřebitelů úspora nákladů. Výběr, koupě a instalace tohoto zařízení může přinášet i jisté nepříjemnosti. dTest se proto zúčastnil mezinárodního programu mapujícího možná úskalí výběru, pořízení a instalace tepelných čerpadel. Projekt byl realizován ve čtyřech zemích, kromě České republiky také na Slovensku, ve Slovinsku a ve Španělsku. V jednotlivých zemích národní spotřebitelské organizace v období od března do dubna 2023 zorganizovaly mystery shopping (tedy výzkumnou metodu, kdy sběratelé dat vystupují jako běžní zákazníci), který podal zajímavý obrázek o nákupu čerpadel v praxi.

 Po medializovaném „zákazu žárovek“ v minulých několika letech nás letos čeká ukončení dalších typů světelných zdrojů. Tentokrát se jedná především o hojně používané lineární zářivky a několik málo typů halogenových žárovek. 
 Více než polovina kuřáků elektronických jednorázových cigaret vyhazuje použitý přístroj do běžného komunálního odpadu. A to i přesto, že téměř 50 % z nich ví, že vaporizér v sobě má zabudovanou baterii. Jak aktuální průzkum společnosti Ecobat dále ukázal, téměř 90 % uživatelů e-cigaret netuší, že použitou elektronickou cigaretu mohou vrátit tzv. kus za kus do trafiky či jiného prodejního místa.

|
|