V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
3.11.2006 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
(EkoList)
Taky jste někdy doma potřebovali něco natřít a v obchodu s barvami a laky jste si kladli pak kladli otázku: „Kterou?“. Nátěrových hmot je široký výběr a rozhodně nejsou jedna jako druhá. Pavel Hrubý z
jihočeské společnosti pro ekologické informace a aktivity ROSA přináší návod, jak si vybrat s ohledem na životní prostředí.
25.5.2006 | PRAHA
(EkoList)
V některých českých obchodech lze sehnat výrobky ze dřeva, které nepochází z nelegální či nešetrné těžby. K dostání jsou i výrobky označené logem Forest Stewardship Council (FSC), které garantuje, že dřevo pochází z šetrného lesního hospodářství. Vyplývá to z
dotazníkového průzkumu Hnutí DUHA.
5.11.2004 | PRAHA
(EkoList)
Kdyby všichni lidé světa žili stejným životním stylem jako autor tohoto článku, potřebovali bychom víc než 1,7 zeměkoule.
13.10.2004 | PRAHA
(EkoList)
"Co mám dělat s netopýry, kteří se ubytovali v mém domě?" napsal nám nedávno dotaz náš čtenář. Jak s nimi naložit, ale neublížit? Odpověď jsme našli v metodickém doporučení, které k ochraně netopýrů vydala
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
8.11.2002 | PRAHA
(EkoList)
Až tři čtvrtiny energie, kterou v domácnosti spotřebujeme, připadá na vytápění. Otevírá se zde prostor, jak šetřit a to nejen naši kapsu, ale i přírodu.Ideální je dům za pomoci vhodného materiálu zaizolovat a zabránit tak úniku tepla. Izolace má i další výhody: v létě brání přehřívání interiéru a díky menším teplotním výkyvům prodlužuje životnost stavby.
14.2.2002 | BRNO
(EkoList)
Člověk byl po staletí odkázán na hlínu coby stavební materiál. Dnes, ve věku oceli a betonu, se k ní znovu začíná vracet. Jedná se totiž o čistě přírodní materiál, který je levný, hygienický a ekologický.
12.2.2002 | BRNO
(EkoList)
Spojené státy jsou pověstné svými mrakodrapy. Přesto právě zdejší architekti začali v 70. letech prosazovat směr, který drží své stavby hodně při zemi. Jedná se o domy ze všech stran, kromě čelní zdi, chráněné zemí. Jednalo se o bezprostřední reakci na energetickou krizi z počátku 70. let, kdy prudký nárůst cen tepla a dalších energií vedl k hledání nových, účinnějších způsobů izolace staveb. A právě země se ukázala jako vynikající pomocník, neboť v domech chráněných zemí se uspořilo až 80% energie na vytápění v zimě a na klimatizaci v létě.
2.5.2000 | PRAHA
(EkoList)
Zeleně ve městech výrazně ubývá. Zvláště na sídlištích to může být bolestný problém. Řešením mohou být popínavé dřeviny.
3.4.2000 | PRAHA
(EkoList)
Panelové domy dnes najdete v každém českém městě. Vypočítávat jejich chyby je nošením dříví do lesa. K nejzávažnějším ale patří špatné tepelná izolace. Tento nedostatek je možné odstranit zateplením. Zateplení panelových domů není záležitostí individuální, musí ho provádět speciální firma.
17.12.1999 | PRAHA
(EkoList)
Skoro celý leden jsem byl nemocný (měl jsem nejhorší chřipku ve svém životě) takže jsem se nesetkával se zajímavými lidmi v rámci mé poradenské činnosti ani nenavštívil výstavu ve Frýdlantu, prostě jsem jenom ležel v posteli a bylo mi mizerně. Současně jsem ale měl spoustu času a nechával mozek běžet na "volnoběh" což je nejen příjemné, ale někdy i inspirující.