Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Skokové zvýšení cen energie, případně krach levného dodavatele, znamená pro mnohé z nás velký zásah do domácího rozpočtu. Náklady na energie lze ale snížit nejen výběrem vhodného dodavatele elektřiny a plynu, ale také nízkou spotřebou. V naší sérii článků se zaměříme na takové úspory energie, které nás nebudou nic stát a nebudou nás ani výrazně omezovat. V prvním dílu se budeme zabývat vytápěním a teplou vodou.
8.11.2021 | GLASGOW
( ČTK)
Občané jsou klimatickou krizí znepokojeni, ale většina z nich se domnívá, že již nyní dělají pro ochranu planety dostatek a jen málokdo je ochotný změnit vlastní životní styl, vyplynulo z průzkumu společnosti Kantar v deseti zemích. Respondenti jsou přesvědčeni, že pro boj s klimatickými změnami dělají více, než vlády, velké korporace nebo média. O průzkumu, zveřejněném u příležitosti právě probíhající konference OSN o změnách klimatu COP26, napsal list The Guardian.
Tichá voda břehy mele. A právě tak nenápadně – meziročně o cca 5-10 % – zdražuje voda v Česku. Šetřit vodou dává čím dál větší smysl nejen ekologicky, ale i ekonomicky.
Jestli žijete ve městě, v bytě bez zahrady, pak třídění bioodpadu pro vás není tak snadné. V zásadě máte tři možnosti. Můžete si objednat hnědý kontejner na svoz bioodpadu (pokud je u vás zaveden), pořídit si interiérový vermikompostér (a recyklovat bioodpad s pomocí kalifornských žížal) a nebo se připojit k sousedům a začít kompostovat komunitně. Komunitní kompostování má u nás už relativně dlouhou tradici a také zatím velký nevyužitý potenciál.
Pomozte vědcům sledovat výskyty nepůvodních druhů. V tomto ročním období můžeme v naší přírodě nalézt vrtuli ořechovou. Invazní moucha napadá ořešáky, nemá přirozené nepřátele a ve spolupráci s chorobami dokáže zničit celou úrodu vlašských ořechů. Díky občanským vědcům v projektu Najdi.je dnes víme, že se její areál v Česku rychle zvětšuje. Zapojte se do jejího sledování i vy. O projektu informuje Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV).
Možná netoužíte na cesty do školy a na nákupy jezdit pořád autem a třeba přemýšlíte o tom, jak tyto cesty zvládnout jinak. Třeba na kole. Existuje několik možností, nákladní kola, kola, na které se vejdou dvě dětské cyklosedačky, vozíky za kolo či tažné tyče. Jaké výhody a nevýhody má pět různých způsobů přepravy dvou dětí na kole? Na to se zaměřil test bezpečnosti německé společnosti ADAC.
Praha spustila 11. října 2021 pilotní projekt propojení sdílených kol s Pražskou integrovanou dopravou. Každý majitel elektronické předplatní jízdenky pro Prahu bude moci využít zdarma až čtyřikrát denně prvních 15 minut jízdy na sdíleném kole provozovatelů Rekola a Nextbike. Smyslem zapojení sdílených kol je nabídnout výhodnou kombinaci pražské MHD a jízdy na kole. V podzimním pilotním provozu tak chceme otestovat zájem lidí o tuto službu. Informuje o tom hlavní město Praha.
Naší společnost se potřebuje vypořádat se změnami klimatu. Jedna rovina tohoto snažení je institucionální, kdy po našich politicích chceme, aby problém řešili, a oni nastavují průmyslu a energetice podmínky, které by měly vést k ochraně klimatu. A nebo nenastavují či nevedou. A druhá rovina je osobní. Spotřeba konkrétního člověka a s ní spojené emise skleníkových plynů. Podle Viktora Třebického, který spolu s obecně prospěšnou společností CI2 stojí za aktualizovaným vydáním osobní uhlíkové kalkulačky, je to, co sami uděláme, stejně podstatné, jako to, co udělají vlády a korporace.
Planeta Země sice není na jedno použití, ale opakovaně použitelné nádobky na potraviny ji z problémů s odpady nejspíš nevytrhnou. Jak to? Nová studie univerzity v Manchestru zjistila, že při jejich hodnocení jsme dosud nedobře počítali jejich ekologickou stopu, nehodnotili jsme celý životní cyklus, opomněli jsme jejich materiálovou podstatu a hlavně jsme zapomněli na to, že jakmile se z nějaké ušlechtilé myšlenky stane komerční trend, nevede to většinou k dobrým koncům.
Ve více tématech a na novém webu www.obcanskeoko.cz poradí veřejnosti odbornice a odborníci spolupracující s organizací NESEHNUTÍ. S žádostí o pomoc v nejrůznějších oblastech vedení kampaně za udržitelná města se na tým expertů a expertek mohou obrátit skupiny i jednotlivci bojující například s nadměrnou výstavbou, ohrožením městské zeleně nebo nedostatečným zapojením veřejnosti do procesů rozhodujících o budoucnosti jejich okolí.
|
|