Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Každého řidiče dříve nebo později čeká na silnici setkání, o které nestojí. Silnice a dálnice totiž nevyužívají jen lidé a jejich vozy, ale také zvířata. Je dobré být na takové setkání připravený. Alespoň teoreticky.
Od jarní a letní kolekce 2018 bude módní společnosti Gucci bez kožešin. 11. října to oznámil předseda a výkonný ředitel Marko Bizzarri. Gucci například přestane používat klokaní kožešinu na trepky Gucci Princetown, a nahradí ji ovčí vlnou. Organizace na ochranu zvířat Humane Society of the United States (HSUS) a italská LAV, spolu s Aliancí za módu bez kožešin to uvítaly s radostí. Informuje o tom Svoboda zvířat.
Zoufalé telefonáty, slzy, vztek – takto popisují někteří pracovníci zvířecích záchranných stanic rutinu posledních týdnů. Z různých míst volají lidé, že se jim do bytů nastěhovali netopýři. Co s tím? Otevřete okna nebo dveře dokořán a zhasněte, radí ochránci zvířat.
Tesco na začátku srpna oznámilo, že v jeho obchodech v Česku, Slovensku, Maďarsku a Polsku ke konci roku 2025 nebudou k dostání vejce z klecových chovů. Podobný závazek si dalo loni Tesco pro své obchody ve Velké Británii. Podle ochránců zvířat je to velký krok: Tesco je totiž jedním z největších obchodních řetězců.
Pražská zvířecí záchranka má v těchto dnech stále plné ruce práce. Jarní sezóna sice skončila, přesto je stále mnoho případů nalezených mláďat. Nejčastěji se jedná o ptáčata, která se učí létat a výjezd odborníků k nim je zbytečný. Přesto přijmou záchranáři průměrně dva pacienty denně. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
Nová interaktivní mapa České společnosti pro ochranu netopýrů přináší tipy na výlety, kde se lidé mohou přímo na místě dozvědět zajímavosti o tajemných létajících savcích. Do projektu se zatím zapojilo více než 30 turisticky přístupných památek, které netopýrům poskytují úkryty na půdách, ve zdech či sklepích. Pokud některou z nich navštívíte, seznámíte se s netopýry prostřednictvím výkladu průvodců, pracovních listů a dalších aktivit. Informuje o tom Česká společnost pro ochranu netopýrů.
Chcete mít vlastní med? Zajímá vás život včel? Chápete jejich důležitost v přírodě? Máte hned několik možností, jak včely podpořit. A nemusíte si hned pořizovat vlastní úly.
S narůstajícím zájmem spotřebitelů o kvalitní potraviny a zdravý životní styl roste i zájem o český med. Kde si ve vašem okolí můžete koupit med přímo od včelaře, můžete zjistit třeba na stránkách www.najdisivcelare.cz.
Zvířecí záchranáři z Českého svazu ochránců přírody hlásí, že jen od začátku května se starají o 300 mláďat, která lidé "zachránili" z přírody. Jenže ne každé mládě potřebuje zachránit.
V létě spustil Český svaz ochránců přírody aplikaci Zachraň zvíře, leč jen pro platformu iOS. Včera ve spolupráci se studenty Univerzity Hradec Králové spustili i aplikaci pro rozšířenější platformu OS Android. K čemu aplikace je? Když v přírodě nebo ve městě narazíte na zraněné zvíře, můžete se díky aplikaci spojit s nejbližší zvířecí záchrannou stanicí. Nemusíte tak ztrácet čas voláním hasičům či městským policistům, prostě se rovnou spojíte s odborníky.
Alespoň jeden den se zcela vyhnout palmovému oleji a během těch dalších se snažit jeho používání co nejvíce omezit. K tomu vyzývají organizátoři Dne bez palmového oleje. A zároveň upozorňují: Přestože výrobců, kteří se rozhodli tento tuk nepoužívat, přibývá, může být snaha o jeho 100% vyloučení ze svého života těžší, než se zdá. Narazit na palmový olej, jehož produkce je spojena s drancováním tropických pralesů, totiž můžeme podle Koalice proti palmovému oleji na každém kroku – v obchodě, restauraci i dopravě.
|
|