Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Pouze jeden den v týdnu vyměnit auto za kolo, elektrokolo, či chůzi stačí k tomu, aby došlo k výraznému snížení našich emisí CO2. Tvrdí to nová studie provedená vědci z univerzity v Oxfordu a Imperial College, kterou zveřejnil žurnál Global Environmental Change.
Aktuální sněhová nadílka umožňuje užít si v pražské přírodě celou řadu zimních sportů a aktivit. Množství míst na území Prahy je v těchto dnech vhodné pro sáňkování, bobování nebo běžkové lyžování. Informuje o nich magistrát hl. m. Prahy.
Boj proti klimatickým změnám se nevede jen na rovníkových plantážích, ve výzkumných laboratořích nebo za řečnickými pultíky ve sněmovnách. Přispět svým dílem můžete i vy sami. Pozitivní na tom je, že přitom často ani nemusíte zvednout zadek od počítače. Postačí, když během svého příštího virtuálního setkání na síti ponecháte kameru vypnutou a nebudete ostatním promítat svůj obraz.
Jednou z nejviditelnějších činností, se kterými se v posledních letech v české krajině setkáváme, je sázení stromů a znovyvysazování lesů. Do akcí na jejich podporu se zapojili nejen dobrovolníci, ale i obce a nejrůznější organizace. Díky nim se objevují stromořadí na místech, kde bývala v minulosti, obnovují se remízky a meze. Tento trend se objevil nejen v České republice, můžeme ho sledovat po celém světě.
Úsilí podpořit svou oblíbenou kavárnu nebo restauraci nákupem jídla je v posledních měsících spojeno s využíváním velkého množství jednorázových obalů. Zatímco v prodeji nápojů se úspěšně zabydlelo nošení vlastních kelímků, obalům na jídlo se tento trend zatím vyhýbá. I tady se ale nabízí alternativa – zálohované vratné krabičky.
Nejčastěji pozorovaným druhem zimních zahrad se stala sýkora koňadra. Těsně za ní skončil kos černý a s odstupem pak sýkora modřinka. Tato trojice byla nejčastěji pozorována i v roce 2004. Ovšem, tehdy byl nejčastějším druhem zahrad kos černý a koňadra byla druhá. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody, který právě zveřejnil první výsledky 17. ročníku zimního pozorování ptáků na zahradách v programu Živá zahrada.
Už i výzkumy zjistily to, co asi všichni tušíme: kdo má rád přírodu, ten ji i více chrání, angažuje se v ochraně přírody a chová se environmentálně šetrněji. Z hesla 80. let poznej a chraň by se tak mělo stát spíš zamiluj si, poznej a chraň. A láska k přírodě, ta začíná tím, že do ní rádi a často chodíme, že pro nás není jen prostorem pro sport, hry nebo vzdělávání, ale že si uvědomujeme její krásu, křehkost, že se umíme zastavit a zaposlouchat, dotknout, dokážeme přírodu ochutnávat všemi smysly.
Hlavní město ve středu otevřelo vlastní nábytkovou banku v Praze-Libuši. Lidem v hmotné nouzi poskytne nábytek a základní vybavení domácnosti. Do banky mohou věnovat nevyužívaný nábytek drobní dárci i firmy. Informuje o tom hlavní město Praha.
Vánoční stromek v žádném případě nepatří do popelnice. Jen by tam zabíral místo pro ostatní komunální odpad. Kam v Praze dát odstrojený vánoční stromek radí Pražské služby.
Tento pátek, sobotu a neděli probíhá každoroční sčítání ptáků. Česká společnost ornitologická pořádá od roku 2019 výzkum pod názvem Ptačí hodinka, v němž chce zjistit více informací o chování ptáků v zimě. Aby získala co nejvíce dat, zapojuje do sčítání veřejnost. V loňském roce se sčítání zúčastnilo více než 21 000 lidí.
|
|