Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Není snadné popsat v jednom článku všechny možnosti, jak se dá vyhnout vzniku odpadů. Je ale možné přinést článek plný konkrétní inspirace lidí z praxe. Redakce Ekolistu oslovila řadu ekologických organizací a odborníků s žádostí o tipy a doporučení, jak se vyhnout odpadům. Zde jsou. (Máte sami nějaký tip? Napište ho do diskuze!)
Třeba odpady vůbec nevytvářet. Někdo to vezme důkladně a fakt jede. My ostatní, co nedáme doma dělanou zubní pasu, si můžeme do začátku naložit trochu míň. (Ale pokud hledáte něco hardcorovějšího, tak to najdete v druhé půli článku).
Míst, kam lze vyhodit vysloužilé baterie a akumulátory, je v České republice nepočítaně. Společnost Ecobat, která se sběru a zpracování použitých baterií věnuje, připravila mapku, na které je přes dvacet tisíc sběrných míst. Snadno tak najdete místo, kam můžete své baterie odnést. Do komunálního odpadu totiž nepatří.
Příspěvkem Agentury Koniklec ke Dni Země 2016 je pozvánka do virtuálního prostoru s názvem „Poraďme.se“. Tato komunitně orientovaná znalostní báze a poradna je díky možnostem internetu a sociálních sítí otevřená všem zájemcům o ekologicky šetrný životní styl a ochranu životního prostředí. Tak, jako myšlenka Dne Země symbolicky spojuje aktivní a odpovědné občany na celém světě, tak náš projekt umožňuje toto spojení a trvalé sdílení potřebných znalostí a dovedností dlouhodobě udržovat.
Celkem 52 % lidí zkouší třídit veškerý odpad a jen 8 % domácností netřídí a hází všechno do jedné popelnice. Podrobný výzkum veřejného mínění ukázal, že málokdo ví, kam vyhodit například obal od vajíček nebo ruličku od toaletního papíru.
Alternativní taxislužba Uber nabízí na Den Země odvoz elektroodpadu. Akce se koná na území Prahy a využít ji mohou jak obyvatelé Prahy, tak i firmy. Nabídku je možné využít během pátku 22. 4. a soboty 23.4. od 10.00 do 14.00 pomocí aplikace v mobilním telefonu.
Tuto sobotu 16. dubna vyvrcholí celorepubliková úklidová akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016. Od časného sobotního rána budou dobrovolníci po všech koutech země uklízet černé skládky i drobný nepořádek. Aktuálně je na webu organizátorů Ukliďme svět, ukliďme Česko nahlášeno přes 1700 úklidových akcí.
Kromě veřejného freeshopu Zdrojovny, do kterého mohou lidé odnášet nepotřebný drobný nábytek a potřeby do domácnosti a zase si odtud jinou věc zdarma odnést, vznikla v Praze i veřejná šatní skříň. Minulý týden ji slavnostně otevřely iniciativy Zdrojovna a Architekti bez hranic.
Ve čtyřech sběrných střediscích odpadu v Brně bude od května možné zanechat vyřazené věci od nábytku až po nádobí, které si budou moct za menší poplatek odnést jiní lidé. Rada Brna chce projektem nazvaným Druhý život maximalizovat opětovné využití výrobků a snížit množství vznikajícího odpadu i náklady města na jeho likvidaci. Výtěžek ze zhruba desetikorunového poplatku půjde podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) na rozšíření květinových záhonů v ulicích Brna.
V Praze byla doposud tři velká sběrná místa, kam bylo možné tenkostěnný hliník, tudíž například hliníková víčka od jogurtů, plechovky od nápojů a podobně, zanést. Jedním z nich byl i Toulcův dvůr, který však s jeho sběrem k poslednímu dni února skončil.
|
|